دامپزشک مشاور


+ سیاست اقتصادی دولت تدبیر و امید به کدام سو می رود

 

ایران به سمت تجزیه شدن پیش می رفت تحریمهای غرب فعالیتهای اقتصادی کشور را فلج کرده بود رشد اقتصادی کشور منفی 5 تا 6 درصد شده بود. انزوای سیاسی ایران مشهود بود و ضرب المثل معروف " تا پول داری رفیقتم، رفیق بند جیبتم " خود را نشان می داد. دانشمندان ایرانی نمی توانستند همپایی دانشمندان دنیا تحقیق و پیشرفت کنند. دربها برای تحقیقات و پیشرفت بسته شده بود. البته در برخی زمینه ها پیشرفت هر چند کوچک داشته ایم اما آمار روند رشد اقتصادی را نزولی نشان می داد. این روند با انتخابات همراه شد بسیاری از مردم این سرزمین تصمیم گرفتند همانند ققنوس دوباره دست به دست هم بدهند و این کشور را بسازند. دولت تدبیر و امید بر روی کار آمد.

پس از گذشت چند ماه سیاستهای دولت مشخصتر شده است.

آنچه برای مردم عادی و در کنار آن اندیشمندان مهم بود تحول در وضعیت اقتصادی کشور بود همه نگران بودند قیمت ارز مانند سیلابی شده بود و با کوچکترین سخن، همه چیز را با خود می بلعید و حتی ویران می کرد، دلالان سرمایه دار تر می شدند، بیشترین آسیب را قشر متوسط می دید، قشر ضعیف در هر صورت فنا شده بود اما قشر متوسط قشری است که موفقترین کودکان را تربیتمی کند و بسیاری از دانشمندان و افراد برگزیده جامعه از این قشر شکل می گیرند درحال نابود شدن بود.

همگان می دانستند که قیمت ارز حباب گونه و بی منطق بالا می رود افراد با در آمد متوسط که قادر به سریه گذاری در مسکن و اتومبیل نبودند سرمایه خود را به سمت دلار و سکه ( چون سرمایه کمتری می خواهد سوق دادند) سیاسستهای پولی بانک مرکزی نا مناسب بود، بی شک یکی از دلایل افزایش ارز تحریمها بود نوسانات ارز کمر وارد کنندگان، صادر کنندگان و تولید کنندگان را شکست. وارد کننده که اجناس خود را با ارز 3000 تومان وارد می کرد و بصورت عمده به دلالان می فروخت در چند روز بعد باید ارز را با 3500 می خرید و هیچ تضمینی نبود که قیمت دلار هنگامی که جنسش وارد می شود چه باشد!

با بکار آمدن دولت جدید حبابها شکسته شد و دلار و سکه روند نزولی خود را پیدا کرد اما به ناگهان رئیس کل بانک مرکزی طی اظهار نظری قیمت کنونی ارز را منطقی دانست و گفت این قیمت باید ثابت باشد!!!

البته تمام مردم از ثابت بودن قیمت ارز خوشحال می شوند اما! کسری بودجه دولت چرا از جیب مردم؟! اگر دولت و سیاستهای پولی بانک مرکزی، قیمت ارز را تعیین می کنند پس چرا رئیس کل بانک مرکزی نگران کاهش قیمت ارز و سکه بازار است؟ یعنی آقایان قیمت مبادلات ارزی را قبول ندارند؟ آیا بانک مرکزی همانند دولت قبل بدنبال فلانی می گردد تا با نشستن بر روی پیت حلبی در کوچه های فردوسی و چهار راه استانبول قیمت ارز کشور را تعیین کند؟

آقای دکتر روحانی مردم با امید بشما رای دادند حتی آنها که به شما رای ندادند، به سیاستها و گفتار شما اعتماد و احترام گذاشته اند حال رئیس کل بانک مرکزی با یک  بحانه کاری از جیب مردم خرج می کند؟ آیا شما که شیخ هستید نامه مولایمان علی را درباره آن شامی که حاکمش خورد فراموش کردید!!!

آیا دولت قصد درآمد زایی برای خود را دارد!!؟ با پائین آمدن قیمت ارز و رسیدن آن به قیمت واقعی مبادلات ارزی بسیاری از کالاها به قیمت واقعی تر می رسند. این سبب می شود درآمد گمرگی کاهش یابد و بدنبال آن میزان مالیات بر ارزش افزوده کاهش یابد. چرا دولت تدبیر و امید هم از جیب مردم هزینه می کند!!!؟ خدا را شکر که صبحانه کاری بود اگر نهار کاری و یا ضیافت شام بود چه بر سر ارز و سکه می آمد؟!!!!

آقای دکتر روحانی بدلیل گرانی سرانه مصرف شیر، گوشت، حبوبات، میوه و .... پائین آمده است این صرفه جوی نیست فاجعه است کاهش مصرف شیر بیماری را در آینده بهمراه خواهد داشت، یعنی داشتن جامعه بیمار، یعنی پائین آمدن راندمان کاری و بدنبال آن هزینه های بیشتر برای درمان بیماران.

آقای رئیس جمهور کدام جوان ایران قادر به ازدواج است؟ قیمت مسکن سر به فلک می کشد جوانان ما قانع هستند و حاضر به اجاره نشینی هستند اما قیمت اجاره هم کهکشانی است!!! شیر خشک، پوشک بچه، لوازم بچه، بیماری، درمان، تحصیل و ... وحشتناک است!!! ایران بسمت پیر شدن پیش می رود! گرانی یکی از دلایل فروپاشی خانواده ها است!!!

دکتر روحانی این رئیس کل آن کنده ای نیست که دود از آن بلند شود!!! و این صبحانه، نهار  و شامها در کشور ما زیاد است!!! خودتان تدبیر کنید و امید ها را ناامید نکنید.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ قلب عضوی پرکار و خستگی ناپذیر

 

قلب عضو ماهیچه ای، مخروطی شکل است و داخل قفسی سینه حیوانات خانگی قرار دارد، کارش پمپ کردن خون به بقیه ارگانهای بدن است. قلب در طول شبانه روز در حال فعالیت می باشد  استراحت عضله قلب در کسری از صدم ثانیه می باشد.
قلب خون را توسط سیاهرگها از نقاط مختلف بدن دریافت می کند و توسط سرخرگها به نقاط دیگر بدن می فرستد اما عضلات قلب نمی توانند از خونی که در داخل قلب جهت پمپاژ در گردش است تغذیه کنند و تغذیه قلب توسط رگهایی به نام کرنری انجام می شود.

 قلب از چهار بخش تشکیل شده است ابتدا دهلیز ها که به دهلیز راست و چپ تقسیم می شوند و بعد بطنها که به بطن راست و چپ تقسیم می شود دهلیز راست خون سیاهرگی را درون خود می ریزد و از آنجا بدرون بطن راست می ریزد بطن راست خون را به ریه ها برای اکسیژن گیری ارسال می کند خون بعد از تصفیه شدن در ریه توسط سیاهرگ ریوی به دهلیز چپ ریخته شد و بعد این خون از دهلیز چپ به داخل بطن چپ ارسال می شود و از آنجا بداخل سرخرگها و تمام بدن ارسال می شود.

بر روی سیاهرگها و سرخرگهای که به قلب وارد و خارج می شوند دریچه های وجود دارد که ورود و خروج خون را از رگها کنترل می کنند همچنین بین دهلیزها و بطنها دریچهای وجود داردند که دهلیز را از بطن تفکیک می کنند.

جالب است بدانید هر چه حیوان کوچکتر باشد قلبش تندتر می زند و هر چه بزرگتر تر باشد در شرایط طبیعی قلبش کندتر می زند.

بیمارهای قلب را می توان به بیماریهای مادرزادی و بیماریهای غیر مادرزادی تقسیم کرد.

بیماریهای مادرزادی شامل: عدم تشکیل دیواره بین بطنها، عدم تشکیل دیواره بین دهلیزها، عدم بسته شدن رگ ارتباط دهنده سیاهرگ ریوی و سرخرگ ریوی در زمان تولد و ....

بیماریهای دیگر قلب شامل: بیماریهای دریچه ای قلب( می تواند مادرزادی باشد)، مشکلات ماهیچه ای قلب، گرفتگی رگهای کرنری، وجود ضربانات نابجا و ....

اما چه اقداماتی برای محافظت و سلامت قلب حیوان باید انجام داد:

1-   حداکثر 24 تا 36 ساعت پس از تولد حیوان توله ها را به
دامپزشک نشان دهید زیرا برخی از بیماریهای مادرزادی(PDA) توسط دامپزشک تشخیص داده می شود و توسط دارو قابل درمان است.

2-   هر حیوان نزد یک دامپزشک پرونده طولانی مدت داشته باشد داشتن سوابق حیوان از نظر تعداد ضربان و وضعیت ضربانهای قلب به دامپزشک در تشخیص بیماری کمک می نماید.

3-   برنامه تغذیه حیوان حتما زیر نظر دامپزشک باشد. وجود غذاهای پر چربی می تواند آسیبهای را به رگها حیوان برساند.

4-   پیاده روی روزانه ده دقیقه یا بازی روزانه نیم ساعته به سلامت قلب کمک می کند.

5-   عدم استفاده از هورمونها جهت تقویت عضلات قلب سبب سلامت قلب می شود و از بزرگ شدن قلب جلوگیری می کند.

6-   عدم دسترسی حیوان به دود سیگار و یا بوهای قوی،  سبب سلام ماندن قلب می شود. دود و یا بوی شدید سبب مشکل ریوی و بدنبال آن مشکلات قلبی می شود.

7-    محافظت از دندان و عدم تشکیل جرم دندانی سبب سلامت دریچه های قلب می شود. باکتری که در زمان جرم دندان ایجاد می شود پروتئینی دارد که بسیار شبیه پروتئین دریچه های قلبی است و سیستم ایمنی به این پروتیینها واکنش می دهد و سبب تخریب دریچه ها می شود.

8-    درمان سریع بیماریها بخصوص عفونی ( گوش، کبد، کلیه).

9-   عدم ورزش سنگین و کار کشیدن پیش از اندازه از قلب.

علایم بیماری قلبی چیست: گاهی صاحبحیوان متوجه مشکل قلبی نمی شود اما دامپزشک در زمان معاینه متوجه بیماری قلبی می شود اما نشانه های که می تواند دلیل بیماری قلبی باشد شامل: عدم تحمل تمرین (دویدن و یا از پله بالا رفتن)، در زمان بازی و یا دویدن به سرفه افتادن و دیگر قادر به فعالیت نیست، له له زدن در هوای متعادل، بی حالی، رنگ پریدگی مخاطات، سیاه شدن مخاطات، سرفه های ناگهانی، ادم بدن و ....

(توجه داشته باشید این مطلب بصورت فهرست وار تهیه شده است و به شرح جزئیات و بسیاری از بیماریها و نشانه های بیماری قلبی نپرداختیم  و مطالب بصورت تنظیم شد تا
برای صاحب حیوان قابل درک باشد)

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ چگونه کلیه های حیوان خانگی خود را سالم نگهداریم

 

کلیه در تمام موجودات دو عدد است و در محوطه بطنی (شکم) حیوان قرار گرفته است. از لحاظ شکل هندسی کلیه ها در حیوانات خانگی به شکل لوبیای می باشند در برخی حیوانات شکل کلیه کمی متفاوت است مانند گاو ( کلیه ندولار مانند)، اسب (یکی از کلیه هاقلبی).  از لحاظ آناتومیک کلیه راست کمی جلوتر از کلیه چپ قرار دارد و به زیر دنده ها کشیده شده است.

شما در هنگام تمیز کردن کلیه (قلوه) گوسفند شاید متوجه شده باشید، زمانی که برش طولی به کلیه می زنید دو ساختار متفاوت در کلیه می بینید که از لحاظ علمی به آن کورتکس  یا قشر خارجی و مدولا یا قشر داخلی می گویند.

بیشتر افراد زمانی که از آنها می پرسیم آیا می دانید کار کلیه حیوان شما چیست؟ پاسخ می دهند "تصفیه خون" اما عملکرد کلیه بسیار متنوع و مهم می باشد:

1-    تنظیم تعادل آب و الکترولیت های بدن.

2-    تنظیم فشار خون.

3-    تعادل اسید و باز.

4-    تولید هورمونهای جهت تعادل آب بدن.

5-    تولید هورمونهای جهت ساخت گلبولهای قرمز.

6-    تولید ویتامین D.

7-    تبدیل اسید آمینه به گلوکز.

کلیه ها همانند دیگر ارگانهای بدن نقش بسیار مهمی در بقای بدن حیوانات ایجاد می کنند. یکسری عوامل و بیماریها می توانند در کارکرد کلیه اختلال ایجاد کنند همانند: برخی باکتریها، برخی ویروسها، نقص ایمنی(لوپوس)، کاهش خون رسانی به کلیه(شوک)، عوامل ژنتیکی(پلی کسیتیک)، سموم(ضد یخ)، برخی داروها(مسمومیت با دز بالا جنتا)، اختلالات متابولیکی(پرکاری تیروئید)، سرطانها و تغییر رژیم غذای حیوان.

اما شما بعنوان صاحب حیوان خانگی چه کار های برای سلامت نگهداشتن این عضو مهم باید انجام دهید:

1-آب همیشه در اختیار حیوان خود قرار دهید. شنیده شده است که صاحبان سگها بخصوص توله ها، برای آموزش محل ادرار، آب را تنها یک وعده در اختیار سگ قرار می دهند. این آموزش غلط است و سگ را مستعد بیماری کلیه می کند حیوان شما همراه با هر وعده غذای باید آب در اختیارش باشد و بعد از یادگیری محل ادرار همیشه باید آب در اختیارش قرار گیرد.

2-از دادن غذا های پرنمک و ادویه جداً خوداری کنید. در نظر تان باشد حیوان خانگی شما در طبیعت خام خار است اما غذاهای پر ادویه فشار بر عملکرد کلیه می آورد، کلیه ها شروع به دفع املاح اضافی از خون می کنند در دراز مدت این فشار اضافی سبب می شود بخشهای از کلیه، از فعالیت بازمانده و شما شاهد مزمن شدن بیمار کلیه حیوانتان شوید.

3- از قرار دادن حیوان به مدت طولانی در جلوی نور مستقیم خورشید و هوای گرم خوداری نماید و در صورتی که حیوان شما در محیط باز قرار دارد برای او سایه بان درست کنید و آب بمقدار فراوان در اختیار حیوان قرار دهید آب را هم در زیر سایه بان قرار دهید زیرا با داغ شدن آب حیوان تمایل به خوردن آن نشان نمی دهد.

4- در صورتی که حیوان شما از غذا های خشک حیوانات استفاده می کند حتما آب به مقدار زیاد در اختیارش قرار دهید. غذای خشک فاقد آب می باشد و میزان املاح آن بالا است خوردن آن سبب می شود در خون حیوان املاح بیش از حد بالا نرود، خوردن آب موجب تعادل بین املاح می شود و کلیه کمتر به پلایش املاح می پردازد.

5- مواد شیمیایی، سموم و ترکیبات صنعتی را دور از دست راس حیوانات خود قرار دهید و از رها کردن این مواد
خوداری کنید. برخی از این مواد سبب مسمومیت و تخریب بافت کلیه می شوند و بدن قادر به ترمیم کلیه آسیب دیده نیست از جمله این مواد ضد یخ است و گربه ها بسیار از
طعم  آن خوششان می آید.

6- برنامه واکسیناسیون حیوان خود را جدی بگیرید یکی از واکسنها لپتوسیروز است این باکتری سبب آسیب به کلیه می شود اما شما با واکسن می توانید از ورود و بیماریزای این باکتری در بدن حیوان خود جلوگیری کنید.

7- برنامه غذای و حتی غذا های که برای حیوان خانگی خود استفاده می کنید حتما با نظر دامپزشک باشد. متاسفانه بدلیل عدم نظارت کامل شاهد ورود و تولید غذاهای غیر استاندارد هستیم این غذا ها بجای اینکه کمکی برای سلامت حیوان بکنند بلای جان حیوان شما خواهند شد از دامپزشک خود برنامه غذای بخواهید و از او بخواهید برندهای مناسب غذای را برای شما معرفی کند.

8- عدم مصرف خودسرانه دارو برای حیوان و رعایت دز تجویز شده دارو توسط دامپزشک.

9-    مراجعه به دامپزشک در صورت پرادراری، کم ادراری، تغییر رنگ ادرار و نوشیدن آب فراوران.

10- آزمایش مرتب و منظم خون ( سلولهای خونی، بیوشیمی) شما را از سلامت حیوانتان آگاه می کند. برخی از کم خونیها منشاء کلیوی دارد با آزمایش سی بی سی دامپزشک متوجه این مشکل می شود این آزمایش نخستین بار در زمان دو تا سه ماهگی انجام می شود و توصیه می شود هر 6 ماه یکبار انجام شود. آزمایش بیوشیمی خون در حیوانی که سالم بنظر می رسد در سن 5 سالگی پیشنهاد می شود و در صورتی که حیوان سالم باشد هر سال تکرار می شود. تمام شرایط تکرار آزمایش خون به دامپزشکتان مربوط می شود در صورت وجود بیماری تکرار برخی آزمایشات در دوره زمانی کوتاهتر لازم است.

11- آزمایش ادرار در حیوان سالم از 5 سالگی به بعد و تکرار آن در صورت سلامت حیوان سالی یکبار.

12- معاینات مرتب و دوره ای حیوان توسط دامپزشک موجب سلامت حیوان شما و پیشگری از برخی بیماریها خواهد شد.

بر خلاف تصور برخی افراد شروع بیماری کلیه می تواند بدون هیچگونه نشانه ای باشد و
تنها در آزمایش خون دامپزشک به روند تخریب کلیه پی ببرد اما در حیواناتی که بیماری
شدید می باشد و یا اینکه سالها است که کلیه درگیر شده است و دیگر کلیه از کار افتاده نشانه های بالینی شامل: بی اشتهایی، تهوع و یا اسهال، بی حالی، پرنوشی،
افزایش یا کاهش ادرار، از دست دادن وزن، بالا رفتن فشار خون، ادم ریوی، مشکلات
مغزی و ... است هرچند حیوان بیمار می تواند تنها یکی از نشانهای بالینی ذکر شده را
داشته باشد.

 

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ روزنامه همشهری و تیتر بیماریهای که همراه حیوانات به خانه می آید

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ روزنامه همشهری با تیتر بیماریهایی که با حیوانات به خانه می آوریم

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روزنامه همشهری با تیتر بیماری هایی که با حیوانات به خانه می آوریم

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ از سرفت و فروش مشروبات تا بازداشتگاه سگ

سال 1389 شنبه صبح بود که به
مطب رسیدم دیدم قفل درب اکادرمی نیست فکر کردم که شاید درب اکاردمی را قفل نکرده
بودم اما وقتی خواستم درب چوبی را باز کنم دیدم درب  خودش بازشد و داخل
مطب سرقت شده است!!!

خرداد سال 1391 حدود ساعت 30/3
بعد از ظهر در خیابان فرشته بودم ترافیک سنگینی بود و ساعت 4 هم به مریض وقت داده بودم کلافه شده بودم و  فکر می کردم تا چگونه بتوانم از این ترافیک خلاص شوم،
ناگهان دیدم موتور سواری که  بسته مشکی روی ترکش بود با انگشت به شیشه می زند،
فکر کردم شاید آدرس می خواهد شیشه را کمی پائین کشیدم. موتور سوار گفت "مهندس
مشروب، آبجو یا هر چیز دیگری می خواهی دارم"!!!

شاید باورتان نشود برای سرقت محل کارم که چندین بار به نیروی انتظامی مراجعه کردم آخرین بار به من گفت: چرا اینقدر می آیی مگر قتل انجام شده؟!!!

خلاصه کلام مامور اداره آگاهی به من گفت که  پرونده های قتلشان باز است و
هنوز به جواب نرسیده اند تا برسد سرقت از آپارتمانها و من نباید وقت گرانبهایشان
را بگیرم. برای همین محل کار را دوربین کار گذاشتم، دزدگیر نصب کردم  و تمام چفت و بستها را عوض کردم. یک شوکر و گاز اشک آور هم تهیه کردم با خودم گفتم کاش قانون حمل سلاح آزاد بود تا ....

سردار رادن آیا نیروی انتظامی آنقدر بیکار شده که بجای دستگیری مجرمان و حفظ امنیت و ایجاد آرامش باید مبادرت به بازداشت سگها بکند. انعکاس این خبر در تریبون های خارجی چه چهره ای از ایران عزیزمان نشان می دهد

" در ایران افرادی که در اتومبیل خود سگ دارند ماشین آنها توقیف و سگهای آنها دست گیر و به بازداشتگاه فرستاده می شود"!!!

برادر رادن، سردار رشید جبهه های جنگ، رزمنده ای که مردم ایران بخاطر رشادتهای شما در جنگ تحمیلی به شما می بالند و افتخار می کنند. بخدا قسم این حیوانات زبان بسته دشمنان بعثی نیستند! این حیواناتی که شما بازداشت می کنید اسمشان سگ است که در قرآن در کنار اصحاب کهف در خواب سیصد و اندی فرو رفت، در سوره مائده از خدمات سگ تجلیل شده است، امام حسن ع به سگها غذا می داد، در نهاد ریاست جمهوری خدا تومان پول دادند تا سگ شان مواد منفرجه یاب باشد، در هلال احمر بعنوان زنده یاب تعلیم داده می شوند. برای راهنمای و عصای دست نابینایان تعلیم داده می شوند، برای درمان کودکانی عقب افتاده و دچار مشکل ارتباطی استفاده می شوند، جهت درمان افرادی که دچار مشکل حرکتی هستند استفاده
می شوند، برای نگهبانی و پاسداری از مکانها جهت جلوگیری از سرقت و آدم کشی کار برد دارند، روانشناسان جهت آرام کردن و خارج شدن از بحرانهای زندگی به مراجعان خود نگهداری حیوانات را تجویز می کنند، انسانهای که به تمام مخلوقات خداوند احترام می گذارند و نگهداری و تیمار حیوانات را جزء وظیفه شرعی خود می دانند  حیوان نگهداری می کنند و "" تعداد اندکی دختران و پسرانی که قدرت ارتباط با دیگران را ندارند سگ ها را درآغوش می گیرند تا مورد توجه دیگران واقع شوند""

سردار رادن نمی توان خدمات این حیوانات باهوش و حس انسان دوستی این حیوانات را نادیده گرفت و بخاطر چند دختر و پسر این حیوانات را بازداشت کرد. یعنی شما در سابقه پروند حیوانات بازداشت شذه می نویسید " جرم گردش با صاحب خود در خیابان یا ماشین"!!!

طبق قانون حمایت از حیوانات سگها باید در درون باکس حمل شوند اما نیروهای شما حتی باکس خالی را بازداشت می کنند این چه قانونی است باکس حمل سگ از گمرگ جمهوری اسلامی طبق قوانین کشوری ترخیص می شود، اما نیروی انتظامی باکس را توقیف می کند؟؟!!

آقای رادن باور کنید مردم ما زمانی از خدمات نیروی انتظامی راضی می شوند که مال و جانشان در امنیت باشد اینطور نباشد که در تلویزیون ما زورگیری را ببینم و جرمی اتفاق افتاده باشد تا شما بتوانید بعد اقدام کنید. همین طور هم شما قانونگذار نیستید بلکه اجرا کننده قانون هستید نمی دانم قانون بازداشت را چگونه برای سگ صادر کردید و اصلا بازداشت حیوانات یعنی چه و چه مفهومی دارد؟ سیاسی است!!؟؟ امنیتی است!!؟؟ دزدی کرده!!؟؟ مزاحم نوامیس شده!!؟؟

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ اعتراض دکتر ذاکریان به نوشته اخیر سایت خبری دامپزشک

سایت خبری دامپرشک

در تاریخ  12/14/ 1391 کد خبری به
شماره 16083 بر روی سایت شما قرار گرفت هر چند این خبر بر گرفته از خبر گزاری فارس
بود. اینجانب وظیفه خود دیدم که دلیل نادرست بودن خبر و تحلیل شخصی و غیر واقعی
بودن آن را عنوان نمایم.

همگی می دانیم نگهداری حیوان خانگی در دنیای امروزی رواج بیشتری یافته است، در
سالهای نچندان دور نگهداری حیوانات اهلی در تمام کشورها حتی ایران مرسوم بوده است
و قدمت این نگهداری حتی به زمان باستان نیز بر می گردد، بر خلاف تفکر نادرست بیان
شده، ایرانیان باستان نخستین افرادی بودند که حیوانات اهلی را نگهداری می کردند
اما غربی ها از خلاء یا بهتر بگویم نادانسته ها ما در مورد تمدن خودمان، فرهنگ و
تمدن مان را رنگ و لعابی می زنند و جای تمدن خود عرضه می کنند و برای تمدن ما
فیلمهای مانند سیصد، بدون دخترم هرگز و ... می سازند.

در بخشی از این خبر آمده است: تعداد اندکی از افراد شمال تهران از حیوان
خانگی نگهداری نمی کنند
. این خبر برای خودم بسیار جالب و سوال برانگیز بود

خبرنگار بصورتی این مطلب را القاء می کند که تفاوت شمال تهران با غرب، شرق و جنوب
بسیار است افرادی که در شمال تهران زندگی می کنند جزء مرفهین بی درد هستند!؟ البته
شاید از لحاظ قیمت مسکن تفاوتهای در شمال تا جنوب باشد اما نگارنده خبر فراموش
کردند که بسیاری از شرکتها و ادارههای دولتی که قبلا در جنوب و مرکز شهر بودند به
سمت شمال تهران مهاجرت کردند و بسیاری از افرادی که در نقاط مختلف شهر زندگی می
کنند شاغل در نقاط دیگر شهر هستند. همچنین آمارهای که توسط سازمان دامپزشکی و شبکه
دامپزشکی شهر تهران ارائه شده است دلالت بر این می کند که ساکنین مرکز شهر بیشتر
حیوان خانگی نگهداری می کنند. حتی نویسنده خبر ناخواسته اشاره به پارکی در
ایرانشهر می کند ....

نوشته ای که من را بسیار شگفت زده کرد خبر هزینه یک میلیون تومان  ماهانه برای یک سگ است یک سگ هر روز در حدود یک
پانزدهم وزن بدنش نیاز به غذا دارد اگر شما غذای مخصوص سگ را بخردید از کیلویی
10000 تومان تا 25000 تومان تمام می شود فرض کنید سگ شما 30 کیلو وزن داشته باشد و
میانگین قیمت 15000 تومان برای هر کیلو غذا در نظر بگیریم برای هر 30 کیلو  وزن نیاز به 450 گرم غذا در روز است  و این هزینه  ماهانه مبلغ 195000 تومان می شود این در صورتی
است که شما سگ بزرگ و خانه ویلایی که مناسب نگهداری سگ بزرگ است داشته باشید همچنین
شما تنها غذای مخصوص سگ بدهید در صورتی که بسمانده های  سفره غذای ما آنقدر اضافه می آید که حتی مسئولان
مملکتی از آن گلایه کردند و می کنند. جالب است بدانید یکی از بیماریهای که در مطب
های دامپزشکی با آن مواجعه هستیم سوءهاضمه ناشی از تغذیه نامناسب است بجرات می
توان گفت 95 در صد حیوانات خانگی کم کم یکبار در طول عمر خود دچار سوء هاضمه می
شوند و دلیل آن تنها تغذیه بیش از اندازه با غذا های مانده و فاسد شده می باشد. من
هم وقتی با چنین بیمارانی روبه رو می شوم از صاحبان آنها نوع تغذیه را می پرسم و
بسیاری از آنها می گویند مرغ بریان و گوشت استیک می دهند!! اما نشانهای بالینی
بیمار نشان از نادرست بودن گفته های صاحب دام دارد!

خبر بی اساس که باز پیکان آن بسمت دامپزشکان است تعرفه های بالای خدمات
دامپزشکی است برنامه واکسیناسیون یک سگ یا گربه ای که بالغ شده است سالی یکبار می
باشد میانگین قیمت واکسن از 25000 هزار توان تا 50000 تومان است پس چگونه گزارشگر
خبر از هزینه واکسیناسیون ماهانه 300 تا400 هزار تومانی را بیان می کند کوتاه کردن
ناخن هر سگ کم کم ماهی یکبار تا سالی یکبار انجام می شود و هزینه آن حدود 5000
تومان است. تازه ما دامپزشکان به افراد توصیه می کنیم که حتما حداکثر سه ماه یکبار
برای گرفتن ناخن بیاورند اما کو گوش شنوا! امیدورایم خبر گزاری فارس با نوشتن چنین
خبرهای سبب شود تا دارندگان حیوان خانگی به فکر حیوان خود بیفتند و همکاران
دامپزشک هم با پخش چنین اخباری  کسب و
کارشان رونق بگیرد تا بتوانند بدهی های خود را پرداخت کنند و ما هر ماهه شاهد
تعطیل شدن حداقل یک کلینیک دامپزشکی در شهر تهران و دیگر شهر های کشور بدلیل
ورشکستگی نباشیم.

اما مطلبی که از آن نمی توانم بگذرم جهل در احادیث و تفسیر نادرست قرآن
است  در قرآن در سوره مائده آیه 4 خداوند
می فرماید به شما آموختیم که به سگهای خود بیاموزدی که سگهای شما چگونه شکار کنند
و آن شکار را بر شما مباح کردیم.  می دانیم
سگ برای شکار نیاز دارد با دندانهای خود شکار را بگیرید و از آنجا که سگ غدد عرق
در زیر پوست ندارد برای خنک کردن خود نیاز به له له زدن و ترشح بیش از اندازه بزاق
و تبخیر آن دارد بنابراین هر گونه که سگ شکار کند گوشت شکار با بزاقش  آغشته خواهد شد هم چنین در روایتی داریم در ((
ترک الاطناب ابن القضاعی )) ( متوفی 454 ق) آمده که است که پیامبر ( ص) روزی فرمود
که در میان بنی اسرائیل مردی سیه دل، بر سگ شفقت آورد، درون چاه رفت و کوزه‌‌ی خود
را پر آب کرد و به سگ داد. خدای بزرگ به پیامبر زمان وحی کرد که به آن عاصی بگو که
به این شفقت، هر چه کردی ترا بخشیدم  

سوال من از نگارنده این است چرا برای بیان دیدگاه خود باید دست به تحریف در
دین خود بزنیم؟

شکی نیست کاهش عواطف انسانی، عدم تحمل همنوعان خود اضطراب و ناهنجاریهای
رفتاری انسانها سبب روی آوردن برخی از افراد به سمت موجودات دیگر می شود حتی پت
تراپی یکی از شیوه های درمانی رایج در دنیا شده است برای خارج شدن از این بحرانها
رسانه ها باید فرهنگ سازی انجام دهند نه اینکه هر اتفاق یا ناهنجاری در جامعه
ایجاد شود تیغ اتهام را بر گلوی حیوانات بی زبان بگذارند.

در مورد بیماریها مشترک انسان و دام بارها گفتیم که واکسیناسیون که برخی
بیماریها را پوشش می دهد در کنار آن درمان انگلی معاینات منظم دوره ای و رعایت اصول
بهداشتی از گسترش بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند شاید در یک زمانی طاعون و سل
تلفات به بار می آمد اما رعایت اصول بهداشتی میزان شیوه این بیماریها را محدود و
تحت کنترل در آورده است.

دکتر مجید ذاکریان

مدیر مسئول دوفصلنامه مشاور دامپزشک

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۱ اسفند ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ برنامه واکسیناسیون جدید

با توجه به افزایش تعداد سگها و گسترش برخی بیماریها همانند دیستمبر، پارواویروس و هپاتیت سگها با توجه به توصیه جامعه جهانی دامهای کوچک برنامه واکسن سگها به صورت زیر تغییر کرده است:

1- نخستین مرحله واکسیناسیون در سن 45 روزگی به بعد انجام می شود و تا سن 3 ماه ( یعنی سن سگی که حداقل 45 روز و حداکثر زیر 3 ماه را داشته باشد) هر سه هفته یکبار واکسن چندگانه تزریق می شود تعداد دفعات واکسن نباید از سه نوبت فراتر رود بعبارتی در 45 روزگی، 5/2 ماهگی و 5/3 ماهگی واکسن چندگانه تزریق می شود.

2- برای سگی که بالای سه ماه را دارد و تا به حال واکسیناسیون نشد دو نوبت واکسن به فاصله هر ماه تزریق می شود.

3- هاری در ایران سالی یکبار و از سن سه ماهگی به بعد است.

4- برنامه واکسن گربه در هر زمان برای نخستین بار دو بار و به فاصله هر ماه تزریق می شود و بعد سالی یکبار

5- واکسن پرندگان شش ماه یکبار.

6- درمان انگلی بهترین حالت ماهانه است.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ روند ارزیابی یک دامپزشک

یکسری قانونهای هست که افراد درمانگر بای از آن پیروی کنند
در ذیل قانون مربوط به دامپزشک را می نویسم اگر شما دامپزشک هستید چه تعداد از
بندهای ذیل شامل شما می شود. شهامت داشته باشید و خود را ارزیابی کنید

1-    زمانی که حیوان بیمار را
پیش دامپزشک آوردند هیجگاه بیمار را برای خود منبع درآمد در نظر نگیرد.

2-    وقتی بیماری را درمان
کرد به خودش افتخار کند.

3-    از درمان بیمار مغرور
نشود، غرور سبب می شود بیماری با علایم مشابه را تشخیص ندهد.

4-    به کارش ایمان داشته باشد.

5-    از اشتباهایش درس بگیرد
اما خود را سرزنش نکند،

6-    اگر درمان موفقعیت آمیز
نبود مطالعات را کاملتر کند و شیوه دیگری برای درمان انجام بدهد.

7-    اگر صاحب حیوان نسبت به
درمانش شک دارد درمان را انجام ندهد چون دستورات دامپزشک را اجرا نخواهد کرد و
بیمار بهبود نخواهد یافت.

8-    بیماری مشابه برای سن،
نژاد و گونه متفاوت زمان درمان متفاوت دارد بنابراین برای صاحب حیوان توضیح بدهد
که روند درمان ممکن است گاهی بیش از معمول طول بکشد.

9-    هیجگاه بیمارش را رها
نکند مسیر اشتباه را تصحیح کند در نظر داشته باشد آن مسیر اشتباه را دیگر همکارن
هم ادامه می دهند.

10-                      
اگر در درمانش به نتیجه نرسید از نظر مشورتی استفاده کند
اجازه بدهد دیگر همکارانش بیمار را معاینه کنند و از نظر آنها استفاده کند اما
خودش درمان را ادامه بدهد.

11-                      
هیچگاه اشتباه همکارش را بزرگ جلوه ندهد زیرا افرادی که خود
دانشی ندارند سعی در کوچک کردن دیگران را دارند.

12-                      
به صاحب بیمار اجازه ندهد از همکارش بدگویی کند زیرا هر کس
توان و دانش خود را دارد.

13-                      
هر روز کارهای درمانی را ارزیابی کند.

14-                      
طول مدت درمان بیمار را با پول نسنجد، آنچه فکر می کند بهتر
است را به صاحب دام بگوید اگر برای صاحب دام بهبودی حیوانش مهم است دستورات
دامپزشک را می پذیرد.

15-                      
اگر روزی بیمار نداشت خوشحال باشد، در آن روز حیوانی بیمار
نشده است.

 

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ دی ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ بیماری رشد دندان جوندگان

دکتر جونده( همستر، سنجاب، خوکچه هندی، خرگوش) من چند روزی
است تمایل به خوردن غذا ندارد، لاغر شده و مدام یک گوشه می خوابد، انگار درد دارد!

یکی از مواردی که بیشتر صاحبان جونده به کلینیک دامپزشکی
مراجعه می کنند به خاطر بی اشتهایی حیوانشان است البته بی اشتهایی دلایل بسیار
زیادی دارد اما یک دکتر دامپزشک بمحض مشاهده جونده ای که غذا نمی خورد نخست به
بررسی وضعیت دندان های حیوان می پردازد.

شاید این سوال در ذهن شما طرح شده باشد که چرا به جانورانی
مانند موش، همستر، سنجاب، خوکچه هندی و خرگوش جونده می گوئیم؟ مگر حیوانات دیگر
مانند علف خواران، و پریماتها غذای خود را نمی جوند؟

دندان بیشتر موجودات بعد از تولد شروع به رشد می کند و بمحض
کامل شدن رشد دندان سلولهای زایا از بین می روند و دندان دیگر رشد نمی کند. اما
جوندگان موجوداتی هستند که دندانهای آنها تا آخر عمرشان در حال رشد هستند و
سلولهای زایا دندان هیچگاه از رشد باز نمی مانند بهمین دلیل نیاز به جویدن اجسام
مختلف دارند تا سطح دندان خود را کوتاه نگاه دارند. ما رشد دندان را در جوندگان
مختلف بررسی می کنیم

1-    همسترها دندانها پیش
بسیار فعال دارند و مدام این دندانها در حال رشد هستند همستر ها فاقد دندان نیش می
باشند و دندان آسیاب آنها رشد کمتری دارد. همستر سعی می کند با جویدن غذا، رشد دندان
پیش خود را تحت کنترل قرار دهد. بهترین وسیله جهت کوتاه نگاه داشتن دندانها پیش
همستر استفاده از غذاهای پلیت شده همستر، سنگهای معدنی، یونجه و شاخه درختان است.
اگر دندان همستر بیش از اندازه رشد کند دامپزشک مجبور به کوتاه کردن دندان همستر
است.

2-     سنجاب هم دندانهای پیش آنها رشد
زیادی دارند اما کوتاه کردن دندان سنجاب در حالت هوشیاری سنجاب غیر ممکن است
بنابراین استفاده از گردو با پوست، بلوط، میوه درخت کاج، یونجه و سنگ های معدنی در
کوتاه نگاه داشتن دندان سنجاب بسیار موثر است.

3-    خوکچه هندی  فاقد دندان نیش است و رشد دندان پیش آنها زیاد
است در خوکچه هندی رشد بیش از اندازه ریشه دندانهای پیش آسیا و آسیا مهم و
بیماریزا است بنابراین توصیه می شود که حتما از غذا های خشبی مانند یونجه در
برنامه غذایی این حیوان استفاده شود.

4-    خرگوش ها در ایران
طرفداران زیادی دارند اما با گرفتن یک خرگوش خیلی ذوق زده نشوید که حالا یک خرگوش دانا و
باهوش دارید چون واقعیت با آن چیزی که در کتابهای داستان و یا کارتونها دیده اید
متفاوت است. خرگوشها بسیار بسیار مستعد بیماری رشد بیش از اندازه ریشه دندان و رشد
دندانهای پیش هستند در حالت طبیعی دندان خرگوش در طول سال 10 تا 12 سانتیمتر رشد
می کند و اکثر صاحبان خرگوش فکر می کنند غذاهای مانند سبزیجات و هویج برای سلامت
خرگوش کافی است در حالی که خرگوشها برای کوتاه نگاه داشتن دندان های آسیا خود نیاز
به علوفه های خشبی ( یونجه) و سنگهای معدنی دارند

 

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٦ دی ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ خارش گوش یا جرب گوش حقیقت کدام است؟

دکتر گربه من مدام دارد  سرش را تکان می دهد و با دستهایش گردنش را می خاراند.

خارش سر، گردن و گوش یکی از مواردی است که صاحبان حیوانات خانگی از آن شکایت دارند. این خارش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد تا صاحب گربه حیوان خود را نزد دامپزشک ببرد. اما این علایم می تواند نشانه های اولیه بسیاری از بیماریها باشد که در این نوشته من تنها به بیماری جرب گوش می پردازم.

جرب گوش Ear Mit انگلی است که درون کانال گوش می تواند زندگی کند مجرای گوش گربه بدلیل وجود ترشحات طبیعی گوش و سلولهای مرده محیط مناسب جهت زندگی و تغذیه این انگل ریز فراهم می کند. جربها یا مایتها در نقاط مختلفی از بدن زندگی می کنند و بسیار علاقمند هستند که به درون بافت همبند زیر پوست بروند و در آنجا کانالهای حفر کنند اما جربها گوش علاقه ای به حفر کانال ندارد و پوست ناحیه گوش در زیر آن از غضروف تشکیل شده است بنابراین مایتها بر روی سطح پوست زندگی می کنند بیشتر این جربها از نوع  Otodectes cynotis هستند.

جالب است بدانید که بیشتر موارد جرب گوش گربه که من تشخیص داده ام به دو صورت بود: 1- اشخاصی که تازه گربه خریده بودند و جهت معاینه اولیه به کلینیک آورده بودند. 2- صاحب دام جهت بیمار دیگری به کلینیک مراحعه کرده بود و یا اطلاع از مشکل گوش گربه خود داشت اما تصور می کرد این یک امر طبیعی است.

علایم جرب گوش معمولا با خارش ناحیه گردن که در واقع گربه می خواهد گوش خود را بخارد اما صاحب دام تصور می کند گربه دارد گردن خود را می خاراند( خارش می تواند یک یا دو طرف باشد)، تکان دادن سر، کج کردن سر به یک سمت، بی اشتهایی و بندرت تب همراه است. صاحبان گربه های که کارهای بهداشتی نظیر تمیز کردن گوش را مرتب انجام می دهند اظهار می کنند که ترشحات مانند خون خشک شده درون مجرای گوش می بینند.

دامپزشک معاینه گر باید توجه داشته که با مشاهده ترشحات بدترین کار ممکن مشاهده گوش توسط دستگاه اتوسکوپ است زیرا در صورت مثبت بودن جرب دستگاه آلوده خواهد شد و از این طریق دیگر حیوانات هم آلوده خواهند شد و حتی آلودگی می تواند در مطب بماند. همچنین توصیه اکید من به همکاران این است که بر کار دستیاران و کارآموزان خود در ضد عفونی وسایل معاینه، نظارت دقیق داشته باشند. دامپزشک با مشاهده ترشحات در درون گوش در ابتدا باید از داخل گوش نمونه برداری کند و در صورت تشخیص مایت گوشی توصیه های درمانی لازم را انجام دهد.

تخم این انگل به سه هفته زمان نیاز دارد تا تبدیل به جرب بالغ شود. بنابراین صاحب گربه باید کاملا از لحاظ روند بهبودی اگاه شود.

اما چگونه گوش یک گربه به این بیماری مبتلا می شود؟

خوشبختانه این انگل از طریق هوا منتقل نمی شود اما آلودگی از مادر به بچه گربه ها منتقل می شود. بدلیل اینکه گربه مدام با پاهای خود گوش را می خاراند انگل از طریق دست و پا روی سطح مو و بخصوص دم قرار می گیرد و از آن طرق به دیگر گربه ها منتقل می شود. یکی از مواردی که من در مطب بسیار مشاهده کردم انتقال بیماری از طریق پت شاپهای آلوده بود. این انگل قابل انتقال به سگ و دیگر حیوانات است.

شما متن کامل این نوشته را می توانید در مقاله تحت عنوان "ناگفته های در مورد جرب گوش حیوانات" در شماره بعدی مجله مشاور دامپزشک بخوانید.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ شماره جدید دوفصلنامه مشاور دامپزشک منتشر شد

شماره جدید مجله مشاور دامپزشک  منتشر شد در این شماره شما می خوانید

* بخش خبری ( رونی اولین حیوانی که در ایران بیمه شد، زایمان طبیعی مانلی در دلفیناریوم کیش، باز هم سگ باوفا و ..... )

* داستانهای هاپالو.

* گلسنگ، نمادی از همزیستی و همکاری در طبیعت

* نگاهی به مصرف غذاهای کنسروی در ایران.

* کپکها، مایکوتوکسین ها و زیانهای ناشی از آنها از دیدگاه دامپزشکی.

* میانکاله، زیبا و شگفت انگیز ما را به سوی خود می خواند.

*نگاهی کوتاه به کلونینگ cloning

جهت تهیه مجله به کیوسکهای روزنامه فروشی شهر تهران و کلینیک های دامپزشکی مراجعه فرمائید و یا با دفتر مجله تماس حاصل نمائید

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ آبان ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ فصل پنجم: تهیه حیوان خانگی از نوع سگ

سگها از زمان پیدایش انسان تا کنون مورد توجه انسانها بوده اند انسانهای اولیه به وضوع فهمیدن، سگ بهترین حیوان و مونس خوبی می تواند باشد وفا داری پیش از اندازه سگ و محافظت از صاحب خود زبانزد خاص و عام است اما اعتقادات و باورهای مذهبی که بعضا در برخی زمینه ها همراه با روایتهای نادرست می باشد این حیوان وفا دار را در کشورهای مسلمان با مشکل مواجه کرده است. افرادی که خواهان این گروه حیوانی هستند باید شرایط نگهداری این موجود دوست داشتنی را داشته باشند

سگها موجودات بسیار اجتماعی هستند بغییر از تعداد محدودی از نژادهای سگهای نگهبان و شکار، بقیه نژادهای سگ همزیستی با دیگر سگها و انسان را از تنها زیستن ترجیع می دهند.

شما که علاقمند به نگهداری سگ هستید باید در نظر داشته باشید زمان کافی برای رسیدگی به سگ خود داشته باشید در پاسخ به توجه شما سگ هم از خود واکنشهایی را نشان می دهد که شاید شما از صمیمی ترین دوستان خود ندیده باشید.

علاوه بر زمان کافی شما باید محیط مناسب برای نگهداری سگ داشته باشید. برای مثال نگهداری نژاد روتفایلر در یک مجتمع مسکونی هم می تواند برای شما دردسر ساز باشد و هم نارضایتی دیگر همسایگان را ایجاد کند. همچنین بعلت ذهنیت منفی که از کودکی در برخی افراد در مورد سگها ایجاد شده توصیه می شود که تمام افرادی که شما با آنها زندگی می کنید علاقمند به نگهداری سگ باشند. از همه مهمتر مشاوره قبل از خرید با دامپزشک است تا شما را با نژادهای مختلف سگ، شیوه های تربیتی، شیوه های درمانهای پیشگیرانه، نحوه و نوع تغذیه و رفتارهای این موجود وفا دار و دوست داشتنی آشنا کند تا بهتر بتوانید خود را ارزیابی کنید که آیا می توانید از یک سگ بعنوان حیوان خانگی نگهداری کنید با خیر؟

اما نژاد های سگ بسیار متنوع است که در ادامه اشاره مختصری به گروها و برخی نژادها می کنم

1-     گروه سگها ورزشی (sport): همانطور که از نام این گروه مشخص است این سگها برای شکار پرورش یافته اند از خصوصیات بارز این گروه شیوه ایستادن به سمت شکار مانند یک اسلحه ای است که به سمت شکار نشانه می رود. از نژادهای معروف این گروه می توان به پوینتر، گلدن روتریور، لابرادور روترویور، سیترها،کاکر اسپاینل و ....

 

گلدن رتریور: این نژاد در سال 1800 میلادی در کشور انگلستان بوجود آمد گلدن نیاز به فعالیت روزانه دارد بسیار مهربان و بازی گوش است همچنین این نژاد مستعد سرطان، در رفتگی مفصل رانی، آلرژی و غیره است.

کاکر اسپاینل: سگی بین 10 تا 15 کیلو وزن دارد بسیار باهوش و بسیار اکتیو است بیماری گوش در این نژاد بسیار شایع است.

2-     گروه سگهای هوند: از قدیمی ترین گروه سگها است عمدترین سگهای این گروه سگهای شکار هستند. سگها های گروه هوند فعال، پارس کننده های قوی و سایز های مختلفی دارند. از سگها این گروه می توان: افغان هوند، باست هوند، بیگل، بُرزوی، داشهوند، سالوکی و ... را می توان نام برد

بُرزوی: خاستگاه اصلی این سگ از روسیه است اما این سگ در ایران هم دیده می شود سگ شکار است و مناسب نگهبانی است.

سالوکی: سگ صد در صد اصیل ایرانی است اما متاسفانه بدلیل عدم کار کردن روی این نژاد و مسائل مذهبی در حال حاضر کتابهای جدید نام ایران را حذف کرده اند. در نقش برجستهای باستانی ایران عکس های از این نژاد دیده می شود حتی بازهم در بعضی کتابها این نژاد را با نام پرشین گری هوند می شناسند سالوکی نسبت به خانواده ای که با او زندگی می کند بسیار وفادار  است. رابطه اش با کودکان خوب است سگی بسیار باهوش، بسیار تیز و شکارچی مهاری است.

3-     گروه سگهای کاری: سگهای کاری سگها شجاع و عضلانی هستند  که برای حفاظت و محافظت سگهای مناسب می باشند از این سگها برای کشیدن سورتمه و گاری استفاده می شود هر چند در ایران بعنوان سگ خانگی نگهداری می شوند برخی سگهای این گروه شامل: آلاسکین مالاموت، باکسر، بول ماستیف، دوبرمن، گریت دین، کمودور، ماستیف، روتفایلر، سنت برنارد، ساموئید، هاسکی و ...  را  می توان نام برد.

آکیتا: سگی با خواستگاه کشور ژاپن است آکیتا نسبت به دیگر سگها حساس است نیاز به فعالیت بدنی روزانه دارد و دوست دارد در حیاط ژندگی کند مستعد پارگی رباط صلبیه است.

سنت برنارد: از سگهای دوره باستان و خواستگاه آن از سوئیس است وزن این سگ بین 80 تا 120 کیلو می رسد سگی بسیار مقاوم در برابر سرما است  در کشور سوئیس به این سگها آموزش می دادند تا افرادی که در کوههای برفی می ماندن را نجات دهد. وزن این نژاد به 80 تا 120 کیلو می رسد.

4-     گروه سگهای تریر:  این گروه شامل سگهای است که  تمایل به کشتن جوندگان و جانوران موذی دارند، تریر ها سگهای هستند که علاقه به حفر زمین دارند. از این گروه می توان: استرالین تریر، بول تریر، فاکس تریر، اسکاتیش تریر، اسکای تریر، وست هایلند وایت  تریر را نام برد.

 

5-     گروه سگهای عروسکی: این گروه سگها اندازه آنها کوچک است و بخاط سایز کوچک طرفداران فراوانی برای زندگی شهرنشنین دارند از این گروه می توان نژادهای : آفن پینچر، کاوالیری کینگ چالز اسپانیل، شی هوهوا، هاوانیز، ژابنیز چاین، مالتیس، مینیاتور پینچر، پاپیلون، پیکینیز، پومارانین، توی پودل، پاگ، شیتزو، یورکشایر تریر و ...  را نام برد.

 

6-     گروه سگهای غیر ورزشی: در این گرو ه نژادهای مختلف سگ دیده می شود که هر کدام خصوصیات خاص خودشان را دارنددر این گروهن از سگهای خانگی تا سگهای نگهبان یافت می شود برخی نژادهای این گروه شامل: بیچون فرایز، بول داگ، شارپی، چوچو، دالمیشن، لاسهپسو، تیباتن اسپاینلو ...

7-     سگها گله: این سگها در جمع آوری و حرکت دادن سایر حیوانات مهارت دارند از این گروه می توان سگهای مانند: بلژین شیب داگ، بوردر کولی، ژمن شفرد، ولش گرگی و ... نام برد

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ اعتراضیه دامپزشک مشاور به رئیس جمهور و نمایندگان مجلس

پول ملی نشان از اقتصاد پویا آن کشور است نتایج افت ارزش پول ملی نسبت به دیگر پولهای رایج نشان از ضعف مدیریتی، وضعیت بد اقتصادی، وجود تورم، بی پشتوانه بودن پول ملی و ... است.

اما آیا وضعیت اقتصاد ایران بدین شدت بیمار است که تنها در یک روز حدود 500 تومان ریال نسبت به دلار افت کند. شکی نیست در این شرایط دست های برای ضربه زدن به ارزش پولی ملی وجود دارد. اما متولی و مغز متفکر جلوگیری کننده از این بی اعتباری وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی است. قبلا هم گفتم که باید قبول کنیم وزیر و رئیس کل بانک مرکزی که زیر دستان آنها اختلاس میلیاردی می کنند نمی توانند سکان دار اقتصاد کشور باشند. من دامپزشک هستم اما اگر در کلینیک خودم در حال ضرر دهی باشم باید مشاوره های استخدام کنم تا چاره کار را به من نشان دهند یا وضعیت کشور به گونه ای است که همه دارند با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و بسبب آن من هم دارم ضرر می دهم و یا من باید مطب را تعطیل کنم و بدنبال کار دیگری بگردم.

خانم ها و آقایان نماینده مجلس، اقتصاد ایران با روند کنونی قیمت ارز رو بسمت بیمار شدن می رود نگاهی به اقتصاد اتحادیه اروپا بیاندازید وقتی بخشی از اروپا اقتصادش بیمار شد سراسر اروپا دچار بحران اقتصاد شد. فکر کنم هنوز چاره کار در دستان خودمان است تا کشور را از این وضعیت نجات دهیم. من کارشناس نیستم تا ریشه های این تورم ها موقتی ( یک روز مسکن گران می شود، یک روز اتومبیل، یک روز مرغ، یک روز دلار و ....) را بیابم اما باید قبول کنیم که دلیل اصلی تورم، تحریمها است که مسئولان ارشد اقتصادی هیج تدبیری برای جلوگیری از آن نیندیشیده اند. با قیمت کنونی ارز چرخ های تولید می خوابد. تالار معاملات ارز نبایستی قیمتش دو درصد کمتر از قیمت ارز بازار آزاد اعلام می شد این کار یعنی دولت قیمت حباب گونه بازار آزاد را به رسمیت می داند یعنی وزیر ما و رئیس کل بانک مرکزی افراد آینده نگر نیستند. ما باید به فکر ایران باشیم نه اینکه دولتهای غربی با انگشتشان ما را بچرخانند.

در آخر سخنی با شخص رئیس جمهور و نماینده های مجلس دارم. شاخص های اقتصادی تنها به انرژی هسته ای معطوف نمی شود هیچ شکی نیست که ما باید در بحث هسته ای پیشرفت کنیم شاید روزی به این نتیجه برسیم برای امنیت مرزهای کشور نیاز به بمب اتمی داشته باشیم اما نباید تمام اقتصاد کشور را فدای یک هدف کنیم در حال حاضر بسیاری از جنبه های اقتصادی ما مانند بمب هسته ای است که دولتهای غربی را دچار سردرگمی کرده است. رسالت مطبوعاتیم من را واداشت تا بگفته شخص رئیس جمهور که گفته بود اگر مردم اعتراض کنند ما سیاستهای اقتصادی را تغییر می دهیم عکس العمل نشان دهم و شعار تمام ایرانیان این است.

چو ایران مباشد تن من مباد

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ جوابیه مشاور دامپزشک به مقاله روزنامه همشهری

روزنامه همشهری مورخ 3/6/1391 مطلبی را با عنوان "هشدار درباره بیماری های مشترک انسان و سگ و گربه" چاپ نمود، متاسفانه از متن مقاله چاپ شده مشخص است که مطالب بر اساس فرضیه ذهنی و از پیش نگاشته شده نگارنده و با هدف و غرض ورزی چاپ شده است. بدین سبب ما را واداشت تا اعتراضیه فوق را بنگاریم تا شاید نگارنده مقاله از جهل و کمبود اطلاعات خارج شود و مردم کشور عزیزمان ایران، واقعیت مطلب را بدانند.

1-قبل از هر چیز تیتر مطلب چاپ شده دارای مشکل فاحش نگارشی است که از روزنامه وزین همشهری با آن کادر مجرب ویراستاری این اشتباه مضحک می نماید در ادبیات فارسی اگر شما از چند نفر می خواهید نام ببرید از و های پشت هم استفاده نمی کنید نگارش درست مطلب (بیماری های مشترک انسان، سگ و گربه) است. نوشتن چنین نگارشی تنها مبتدی و نابلد بودن نگارنده در نگاشت مطلب را می نماید.

2- نگارنده در تیتر مقاله خود، خطر بیماری مشترک در بین انسان، سگ و گربه را نشان می دهد در حالی که در متن می بینید بیماری مشترک بین انسان و حیوانات مطرح است اما نگارنده در تلاش است تا بیماری مشترک بین حیوان و انسان را به سگ و گربه ربط دهد.

3- در ادامه مطالب مصاحبه ای با دکتر فاتح نیا  را منتشر می کند و در انتهای این مصاحبه دکتر فاتح نیا تاکید به خارج از خانه نگهداری حیوان را می کند اما کاملا آشکار است که نگارنده بخشی از مصاحبه را چاپ و کلماتی را حذف کردند این وضعیت در مصاحبه دکتر شیخ زاده نیز دیده می شود حتی دکتر شیخ زاده نقل قول های که از طرف ایشان نگارنده نوشته کاملا تکذیب می کنند.

5- نگارنده در پارگراف های انتهای مطلب خود را با تیتر " جای هیج حیوانی در منزل نیست" به پایان می رساند و در آن پارگراف هشدار به بیمار شدن بچه ها، ابتلا به آسم، بیماری خارش پنجه گربه، بیماری ای کولای، هاری و لشمنیا را می کند و بیماریهای منتقل شده از حیوانات را جزء بیماریهای خطرناک و کشنده که از سگ، گربه و جوندگان به انسان سرایت می کند می داند.

شکی نیست نگهداری حیوان خانگی در سراسر دنیا در حال افزایش است اما آیا فرهنگ نگهداری از حیوان خانگی بر گرفته از فرهنگ غرب است!؟ نگاهی به نقش برجسته های بجا مانده از ایران باستان حاکی از جایگاه و منزلت حیوانات نزد ایرانیان بوده است ایرانیان همیشه برای حیوانات خود نام انتخاب می کردند و به تیمار حیوانات می پرداختند.

آیا حیوانات، بخصوص سگ و گربه حاوی بیماری هستند؟ بله هر حیوانی می تواند بیمار شود و برخی بیماریها را به دیگر موجودات منتقل کند بیماریها مشترک بین انسان و حیوانات حدود 300 اندی تعریف شده است( در کل حیوانات سگ و گربه را در نظر بگیرید) اما بیماری مشترک بین انسان و انسان از هزار هم بالاتر می رود. برای همین در تمام کشورها از جمله ایران پروتکل پیشگیری برای بیماریها مشترک داریم  حیوانی که واکسینی می شود و درمان انگلی مرتب انجام می دهد نه تنها هاری منتقل نمی کند بلکه دربرابر ویروس هاری مقاوم می شود. سگ و گربه ای که داروی انگلی مصرف می کند و طبق توصیه های دامپزشک غذا مصرف می کند خطر انتقال بیماری انگلی مانند کیست هیداتیک از چنینی حیوانی به صفر می رسد. در حالی که پائین بودن سطح بهداشت در شهر یا روستاها خطر ابتلا افراد را به انواع بیماریها را افزایش می دهد. متاسفانه ما در گوشه گوشه سرزمین مقدسمان ایران شاهد فقر بهداشت و همه گیر شدن برخی بیماریها هستیم و این بیماریها بخاطر سگ و گربه نیست.

سوال ما از نگارنده این است، چرا شما نگهداری حیوان را در منزل مناسب نمی دانید؟ آیا در شب سال نو سفره هفت سین شما خالی از ماهی است؟ آیا به فرض امکان پریدن دانه انار در داخل گلو و خفه شدن باید گفت انار را نباید خورد!؟ از آن بدتر آیا درست است برای اینکه من نتوانم گفته های خود را به اثبات برسانم با دیگران مصاحبه کنم و صحبت های آنها را تعریف کنم؟ شما حتی نمی توانید کسی را پیدا کنید که فکر و کلام آن فرد در راستای خط فکری شما باشد و بدین گونه ناجونمردانه دست به تعریف سخنان دکترهای دامپزشک می زنید ( مانند مخالفان با مسلمانان که هر چند سالی یکبار شروع به تحمت زدن به پیامبر اکرام ص می کنند و خشم مسلمانان را بر می انگیزند) جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک هیچ مشکل با مقالات علمی و افکار نویسنده های مقالات در ارتباط با خطر نگهداری حیوانان خانگی ندارد. چون اگر مقاله ای علمی باشد از باب علمی می توان بحث کرد اما تعریف سخنان همکار دامپزشک را امری زشت می داند و وظیفه خود می داند نسبت به چنین نگارنده های اعلام جرم کند و برای متخلفان از لحاظ قانونی تقاضای مجازات نماید.

همچنین ما اعلام می کنیم مقاله چاپ شده در روزنامه همشهری تنها تخیلات ذهنی نگارنده و تعریف صحبتهای دامپزشکان بوده است. اعلام می نماید در حال حاضر با تدابیر و پروتکلهای پیشگیرانه در ارتباط با بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات انجام شده است خطر انتقال بیماری از حیوان تحت کنترل دامپزشک به صفر رسیده است. همچنین از روزنامه همشهری تقاضا می نماید به چاپ واقعیت های موجود در جامعه بپردازد نه اینکه با چاپ مقلات پوچ، عاری از بار علمی و خلاف واقع به تشویش اذهان عمومی بپردازد.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ فصل چهارم: تهیه حیوان خانگی از نوع گربه

گربه ها معروف به حیوانها ملوس هستند. اما شاید باورتان نشود گربه ها جزء حیوانهای بسیار مغرور محسوب می شود. گربه ها از خانواده گوشتخوارن و شکارچیان هستند. سنگ وارهای فسیلی قدمت گربه ها را به 12 میلیون سال پیش بر می گرداند هر چند قدمت گربه های اهلی به 5000 سال پیش بر می گردد اما نخستین کسانی که گربه ها را اهلی کردند مردمان خاورمیانه و شمال افریقا بودند گربه نزد مصریان باستان قرب و مکان خواست داشتند و یکی از الهه های آنها محسوب می شدند بعدها توسط فنیقی ها به روم و از آنجا در اروپا گسترش یافتند.

گربه ها بسیار باهوش هستند سریع مکان دستشوی خود را یاد می گیرند بسیار کنجکاو هستند و اگر شما گربه ای را درون اتاق قرار دهید و یک راه فرار برایش قرار دهید گربه سریع راه فرار خود را پیدا میکند. گربه ها موجودات خود رای هستند و کاری را که خود دوست دارند انجام می دهند گربه ها در صورتی که سالم باشند بموقع واکسیناسیون و درمان انگلی شوند و از غذاهای مخصوص خود استفاده کنند می توانند یک گزینه جهت نگهداری حیوان خانگی باشند.

گربه ها به سه دسته: بدون مو مانند Sphyny، مو کوتاه مانند Scottish، و مو بلند مانند پرشین کت تقسیم می شوند.

برخی نژادهای که در ایران دیده می شوند

1-    پرشین کت: گربه مو بلند عموما تنبل، ترسو، آرام، بسیار زیبا و ملوس است تنها ایرادی که به پرشین می توان گرفت موها بلندی است که باید روزانه شانه شود.

2-    بیرمن: خواستگاه این گربه از میانمار است گربه ای است که موها دستش کوتاه و موهای بدنش بلند می باشد رنگ چشم آبی و مشکی می باشد.

3-    ترکیش ون: خواستگاه این گربه از ترکیه است و موهای دم بسیار بلند دارند و در دم و سر رنگهای پرتقالی دیده می شود.

4-    برتیش کت: گربه مو کوتاه و پوزه نسبتا کوتاه است به رنگهای مشکی، سفید، کرم، طوسی، Tabby  و ... دیده می شود.

5-    سیامی: مو کوتاه پوزه خرطومی و کشیده بدن کشیده و کمی خجالتی است خواستگاه این نژاد از تایلند است.

6-    Sphynx: گربه اصیل مصری است بدون مو و گفته می شود بقیه گربه ها از این نژاد منشعب شده اند چروکهای روی بدن این نژاد انسان را به یاد مصر باستان می اندازد

7-    اسکاتش: در مورد خواستگاه ان اختلاف نظر وجود دارد برخی خواستگاه این گربه را چین و برخی اروپا می دانند از  خصوصیات این نژاد گوشهای افتاده به سمت پائین است موهای کوتاه و پوزه بسیار کوتاه دارد.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ من ایرانی هستم و این سرزمین کهن را دوست دارم

آیا تا به حال به افسانه های ایران فکر کردید. افسانه های در مورد سیمرغ، هما و ققنوس. سیمرغ کودکی مانند زال را در دل کوه پرورش می دهد زالی که پهلوان می شود و فرزندی به نام رستم دارد تا این یل ایران را از دست تورانیان نجات دهد. همای که بر دوش فریدون می نشیند و نوید پادشاهی بر سرزمین ایرانیان می دهد. اما این افسانه ها با پدیده ای به نام ققنوس کاملتر می شود، ققنوس برای اینکه تازه تر و کاملتر شود خود را می سوزاند و از خاکستر خود ققنوس دیگر پدید می آورد. این تمثیل ها برای چه است؟

صبح جمعه بود و در حال تماشای خبر از شبکه یک بودم "جوانی در اسپانیا بدلیل از دست دادن کار خود را رنگ کرد و مانند مجسمه در کنار خیابان می ایستد این یک شیوه جدید تکدی گری در اروپا بدلیل بحران مالی است هزینه اجاره یک اتاق در اسپانیا بین 600 تا 800 یورو است".

آقای ضرغامی بخدا قسم مرغ ما غاز نیست! رئیس صدا و سیمای ایران بگذارید یک حساب سر انگشتی بکنیم حقوق میانگین یک کارمند یک میلیون تومان است. در تهران هزینه کرایه خانه متری ششصد تا یک میلیون تومان است اگر شما یک اتاق ده متری اجاره کنید می شود بین 180 تا 300 هزار تومان، هزینه خوراک، لباس، حمل و نقل، آب، برق، تلفن و گاز را هم روی این بیاورید البته من حقوق را خیلی بالا گرفتم حقوق یک کارگر با هشت ساعت کار روزانه بین سیصد تا چهارصدو پنجاه هزار تومان است. فکر کنم شما حالا مفهوم افسانه های قدیم را فهمیده باشید. ما ایرانیان عادت داریم از بحران خود را نجات دهیم و خود را حتی اگر شده همانند ققنوس دوباره بسازیم. اما بدترین کار این است مانند شوروی سابق سرمان را همانند کپک زیر برف کنیم و بگویم مرغ ما غاز است. آقای ضرغامی گرانی کمر اقتصاد کشور را خم می کند اما سیمای شما تنها به بحران مالی در کشورهای دیگر می پردازد. خوب است که به مردمان سرزمین خودمان امید به زندگی بدهیم، اما نباید مانند روسها عمل کنیم و پایه های اقتصادی کشور را از درون سست کنیم! قبول کنیم وزیر اقتصاد کشور مان ناکارمدترین وزیر اقتصاد از زمان انقلاب تا کنون بوده است، قبول کنیم آقای رئیس جمهور برنامه ای مشخص و مدون برای اقتصاد ندارد. بیایم خودمان به موشکافی اقتصاد خود بپردازیم  نه اینکه کشور را به فنا بدهیم در این جا سخنی با شخص رئیس جمهور دارم. آقای رئیس جمهور شما نماینده هفتادو اندی میلیون ایرانی هستید غرب و شرق هیچگاه دلشان برای ما نسوخته اگر روسیه امروز ما را حمایت می کند تاریخ نشان داده است که روسها حتی به برادر خودشان از پشت خنجر می زنند!!! چینیها که بدتر همه را پول می بینند!!! وقتی جاده باریک می شود صد نفر نمی توانند از عرض جاده عبور کنند اما بکی یکی چرا؟ شاید عبور تک تک افراد از عزض جاده به نظر برخی معقول باشد! اما اگر جاده پهن شود نه تنها عبور صد نفر را راحت می کند در آینده هم جاده پهن خواهیم داشت. کار شما با سرمایه کشور به مانند همه برای یک هدف است بله هدف اصلی هم ما داشتن ایران آباد  و آزاد، حفظ و پایداری از خون شهدای است که از دیرباز تا کنون برای ایران جان فشانی کردند. حق ما هم دستیابی به انژی هسته ای است اما نه بمعنای از دست دادن تمام دارائی هایمان. من بعنوان یک ایرانی پشت این تحریمها بو های بد و نقشهای شیطانی می بینم!؟

با تمام این اوصاف من یک ایرانی هستم و مانند تمام ایرانیان ایران را دوست دارم. پس حق خود می دانم که برای ایران نگران باشم.

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٧ امرداد ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ واحدهای عرضه حیوانات خانگی شناسنامه دار می شوند

امروز خبری برای من پیامک شد که عجیب بود در سایت خبری دامپزشک رفتم و مطلب زیر را دیدم. امیدوارم آقای رئیس (دکتر حزبئی) روی حرف خودشان باشند!!!

دامپزشک: مدیر کل دامپزشکی استان تهران گفت: تلاش می‌کنیم واحدهای عرضه حیوانات خانگی در این استان شناسنامه دار شوند.

 
محمد‌رضا حزبئی، مدیر کل دامپزشکی استان تهران در گفتگو با "دامپزشک" با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر یکسری جلسات مقدماتی با محیط زیست و شهرداری در این رابطه انجام شده تا بر اساس توافقات، ساماندهی مناسبی در بازار حیوانات خانگی انجام شود.
وی افزود: این روزها در بین مردم تهران نگهداری از حیوانات مختلف شایع شده است.
حزبئی خرید حیوان از کنار خیابان و دستفروشان را روش پسندیده‌ای ندانست و گفت: در حال حاضر یک بازار پرندگان در تهران وجود دارد که کادر بهداشتی در آن مستقر شده است.
وی ادامه داد: با خرید از این محل می‌توان اطمینان داشت که نظارت‌های بهداشتی روی حیوانات آن انجام می‌شود.
مدیر کل دامپزشکی استان تهران با اشاره به اینکه در حاشیه بازار پرندگان برخی دستفروشان اقدام به فروش حیوانات بدون نظارت‌های بهداشتی می‌کنند، بیان داشت: برخورد سازمان محیط زیست با این افراد و جمع آوری آنها نیز چاره‌ساز نخواهد بود و تا زمانی که تقاضا وجود دارد، فروش حیوانات خانگی به صورت غیرمجاز نیز ادامه خواهد یافت.
وی تاکید کرد: متقاضیان باید بدانند برای حفظ سلامت خود حیوانات را از مراکز مجاز تحت نظارت خریداری کنند.
حزبئی در پاسخ به این نکته که چنین مراکزی در تهران وجود ندارد، پس چگونه افراد می‌توانند اقدام به خرید حیوانات خانگی از مراکز مجاز کنند، خاطر نشان کرد: برخی کلینیک‌ها و دامپزشکان بخش خصوصی اماکن خاصی را برای خرید به مشتریان خود توصیه می‌کنند.
وی اضافه‌کرد: اماکن توصیه شده تحت نظارت این دامپزشکان قرار دارد بنابراین خرید از آنها مشکلی را برای متقاضیان نگهداری از حیوانات خانگی ایجاد نمی کند.
نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢ امرداد ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

+ فصل سوم: تهیه حیوان خانگی از نوع خزنده

فصل سوم: تهیه حیوان خانگی از نوع خزنده

خزندگان از مهرداران خونسرد و دوزیست هستند در اوخر قرن بیستم نگهداری آنها بیشتر توسط مردمان سرزمین اسکاندیناوی رواج پیدا کرد شاید مردمان این سرزمینها که بیشتر طول سال سرزمینشان از یخ و برف پوشیده شده است بواسطه نگهداری خزندگان می خواستند در داخل خانه بیاد گرمای تابستان باشند. باوجود اینکه نگهداری خزندگان توسط  وزات بهداشت و اکثر سازمانهای دامپزشکی کشور ها بخاطر برخی بیماریهای مشترک توصیه نمی شود اما در کشور ما رو به افزایش است. 90 در صد خزندگان حامل بیماری سالمونلا هستند که حتی درمان داروی پاکسازی را در آنها ایجاد نمی کند و صاحبان خزندگان باید در نظر داشته باشند که همیشه در معرض ابتلا به این باکتری می باشند. اما چه گونه های در ایران بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند:

1-    مارها (Snakes): از خزندگان بدون پا،با بدن کشیده و اکثرا کوشت خوار هستند که برخی سمی و برخی غیر سمی می باشند در ایران افرادی که علاقمند به نگهداری مار هستند بیشتر علاقمند به مار پیتون هستند.

                         

2-    ایگوانا (Iguana): زیستگاه اصلی این خزنده نواحی مرکز استوا، جنوب قاره امریکا و دریای کارائیپ است از خصوصیات بارز این خزنده داشتن چشم سوم در بالای سر است دو گونه از ایگونا در جهان وجود دارد یک ایگونای سبز و دیگری ایگونای جزایر آنتیل است. ایگونا بر روی پشت خود دارای خار هستند و قدرت بینای و تشخیص رنگ فوق العاده قوی دارند. این جانور گیاه خوار است.

                   

3-    لاک پشت گوش قرمز (Red eared slider): این لاک پشت بخاطر لکه قرمز رنگ پشت چشم تحت عنوان گوش قرمز شناخته می شود زیستگاه این جانور  امریکا است. لاک پشت گوش قرمز همه چیز خوار است و دما آب مناسب 18 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. در اروپا رها سازی این جانور در برکه ها ممنوع است زیرا می توانید آسیب به گیاهان محیط بزند.

                

نویسنده : دکتر مجید ذاکریان ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک

← صفحه بعد صفحه قبل →