دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩۳ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

 

ستون فقرات حیوانات از مهره هایی تشکیل شده است و فواصل بین مهره ها از ماده ژلاتینی پر شده است هرگاه این ماده ژلاتینی رو به سفت شدن رود سبب ایجاد بیماری می شود تحت عنوان کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره یا دیسک بین مهره ای. مهره ها از لحاظ آناتومیک به بخش گردنی، سینه ای، پشتی یا کمری و خاجی یا دمی تقسیم می شوند. دیسک می تواند در هرکدام از این نقاط ایجاد شود. داخل مهره ها نخاع رد شده است کار نخاع عصب رسانی به نقاط مختلف بدن است حال فرض کنید دیسک در بین مهره  اول و دوم گردنی ایجاد شود چون در ابتدای مسیر عصب رسانی نخاع اختلال ایجاد شده است تظاهرات بالینی شدید و یا به زبان ساده حیوان کاملا فعالیت حرکتی بدنش مختل شده و می تواند سبب مرگ حیوان شود و اگر این دیسک در بین مهره هایی خاجی تشکیل شود در بیشتر موارد هیچ عارضه ای در حیوان مشاهده نمی شود.

دیسک بین مهره ای به دو نوع تیپ یک و تیپ دو تقسیم می شود در نوع تیپ دو عوارض بالینی کمتر مشاهده می شود و تیپ یک بدترین نوع دیسک بین مهره ای است و عموما مهره های گردن را درگیر می کند.

اما چه فرایندی کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها را ایجاد می کند: منیراله شدن دیسک بین مهر ه ها فرایند پاتولوژیک است که طی ماهها یا سالها در بدن ایجاد می شود در طی این فرایند برخی مواد و بیشتر کلسیم بر روی ماده ژلاتینی نفوذ کرده و تغییراتی در این ماده ژلاتینی و سفت شدن آن ایجاد می شود. زمانی صاحب دام، ایجاد این تغییرات را متوجه می شود که حیوان علائم بالینی  نشان می دهد. اما در ایجاد دیسک بین مهر ها: نژاد( داشهوند، بیگل، باست هوند، و شیتزو)، جنب و جوش بیش از حد، حرکات ناگهانی که سبب جابجای ماده ژلاتینی بین مهره شود، ضربه، تغذیه نامناسب بخصوص با غذای خانگی و برخی بیماریها دخالت دارد البته خودم مشاهداتی از کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها در سگهای پیکینیز نموده ام ولی در این مورد کار تحقیقاتی که بتوان بر مبنای آن استناد علمی نمود نشده و من هم انجام نداده ام.

نشانهای دیسک بین مهرهای شامل: بی حالی و کاهش فعالیت روزمره، درد در پشت و نقاط مختلف بدن، رفتارهای حاوی اضطراب، اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن و ماهیچه ها، کاهش اشتها، فلجی و از دست دادن کنترل دفع ادرا و مدفوع است.

نکته مهم و قابل تفکر در مورد کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ای این است که این دیسک نمی تواند در اثر ناخن گرفتن، تخلیه کیسه های مقعدای یا تزریق ایجاد شود. بارها مشاهده شده است صاحبان حیوان شکایت از ایجاد شدن دیسک بعد از معاینات بالینی و تزریقات می نمایند. همانطور که در ابتدا توضیح دادم در روند ایجاد دیسک تا نشان علایم حداقل یک سال زمان لازم است.

جهت تشخیص دیسک بین مهره ای در ابتدا معاینات سیستم عصبی و بدنبال آن گرفتن عکس رادیوگرافی لازم است اما در کتابهای معتبر علمی نیز اشاره و تاکید شده است برخی از دیسک ها ممکن است توسط رادیوگرافی دیده نشوند و دلیل آن عدم فوکس اشعه بر روی موضع است روش های دقیق دیگر تشخیص ام آر آی، سیتی اسکن و میلوگرافی می باشد.

درمان کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ای به سه روش 1- درمان حمایتی. 2- فیزیوترابی. 3- جراحی است.

روند درمان حمایتی استفاده از دارو هم داروهای ضد درد و هم داروی ضد التهاب است این درمان ممکن است تا شش هفته زمان ببرد اما در موارد شدید و یا جابجای دیسک درمان داروی بهبودی ایجاد نمی شود و باید از روش فیزیوتراپی و جراحی استفاده کرد.

روش فیزیوتراپی روش نوین در علم دامپزشکی ایران است و مشاهدات انجام شده توسط اینجانب درمان قابل قبول بوده است اما جامعه آماری من به اندازه ای نیست که روش فیزیوتراپی را بتوانم روشی مناسب جهت انجام ندادن جراحی  توصیف نمایم.


 
بیماری دیابت
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩۳ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

دیابت یا بیماری قند بیماری است که سبب افزایش قند خون می شود اما دو دلیل عمده در علت شناسی آن مطرح است و در علم دامپزشکی دیابت را به دودسته تقسیم می کنند:

 

 

 1. دیابت وابسته به انسولین یا تیپ یک بیماری دیابت که در این نوع از بیماری میزان انسولین بدن کاهش می یابد و یا انسولین در بدن تولید نمی شود.

 2. دیابت غیر وابسته به انسولین یا تیپ دو دیابت در این نوع از دیابت انسولین وجود دارد اما مقدار آن به اندازه ای نیست که میزان قند خون را بصورتی کاهش دهد که موجب افزایش قند خون نشود.

اما اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده درباره بیماری دیابت صحبت کنیم دیابت بیماری است که میزان قند خون از حد نرمال خود افزایش پیدا می کند با  وجود اینکه میزان قند خون زیاد است اما این قند به درون بافتها و ارگانهای لازم نمی رود یکی از این ارگانها مغز است مغز سوخت خود را از قند تامین می کند اما با وجود افزایش قند خون به مغز قند نمی رسد.

چرا؟

بخاطر اینکه انسولین همانند انتقال دهنده ای است که اجازه می دهد قند از خون به درون بافتها نفوذ پیدا کند. پس باید یا کمبود انسولین  وجود داشته باشد و یا اینکه انسولین نتوانسته است وظیفه خود را بدرستی انجام دهد.

فکر کنم این ساده ترین تعریف برای بیماری دیابت باشد. اما علائم بالینی یا چگونه مشکوک شویم سگ یا گربه مبتلا به دیابت است:

 • تکرر ادرا همراه با نوشیدن بیش از اندازه آب.

 • پراشتهایی اما کاهش وزن.

 • کوری یا کم بینی بدلیل ایجاد حالت آب مروارید در چشم سگ.

 • در گربه راه رفتن بر روی زانو، ناتوانی در پریدن، داشتن نشانه های گوارشی مانند تهوع، اسهال و بی اشتهایی.

 • اگر میزان کتون اسیدها افزایش پیدا کند حالت تهوع، بی اشتهای و ضعف در حیوان دیده می شود.

 • رفتن در حالت شوک در صورت افزایش کتون اسیدها.

  نکته مهم در مورد دیابت این است که هم می تواند سبب افزایش اشتها و هم سبب کاهش اشتها شود.

تشخیص دیابت: بهترین روش تشخیص اندازه گیری مقدار قند خون در حالت ناشتا 12 ساعته است البته  باید توجه داشت در گربه ها استرس ناشی از خون گیری می تواند سبب افزایش قند خون شود. یکی دیگر از روشهای تشخیص اندزه گیری قند ادرار است البته این روش در حیوان که مشکل کلیوی دارد می تواند جواب مثبت بیماری دیابت را بدهد در حالی که حیوان مبتلا به دیابت نیست.

نکته مهم در درمان دیابت مایع درمانی و استفاده از دوز مناسب انسولین است مقدار مصرف انسولین باید دقیق محاسبه و مصرف شود بهمین دلیل توصیه اکید می شود که از برنامه ای که توسط دامپزشک برای حیوان جهت انسولین تراپی تجویز می شود استفاده کرد زیرا کم و زیاد شدن انسولین خود ایجاد مشکلاتی را می کند که برخی از آنها غیر قابل جبران هستند.

در گربه ها رژیم غذای باید حاوی کربوهیدرات کم و پروتئین بالا باشد. در سگ چربی غذا کم و فیبر آن بالا باشد.

 


 
ابولا بیماری کشنده در کمین افراد
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳٩۳ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

ابولا بیماری ویروسی از نوع DNA ویروس است که نخستین بار در سال 1976 این ویروس شناخته شد در آن سال از هر ده نفر مبتلا به این ویروس 9 نفر جان سپردند. نام ابولا از رودخانه ای در کشور کنگو گرفته شده است و تشابه ویروس ابولا با ویروس ماربورگ بسیار است جالبتر اینکه ابولا همانند ماربورگ از میمونها به انسان سرایت می کند.

انتشار این ویروس در پستانداران از جمله میمون، خوک و انسان دیده شده است اما انتقال بیماری توسط گوشتخوارانی مانند سگ و گربه گزارش نشده است. ویروس از طریق خون به ارگانهای دیگر مانند کبد، سیستم لمفوتیک، کلیه، تخمدانو بیضه ها رفته و به آنها آسیب می رساند.

این ویروس از زمانی که وارد بدن می شود به مدت 4 تا 16 روز ممکن است علائمی را نشان ندهد که در اصطلاح علمی یه آن دوره کمون می گویند. علائم بمیاری ناگهانی است و با سردرد، بی اشتهایی، درد ماهیچه، ریزش بزاق، تهوع، گلو درد، درد معده و اسهال همراه است خون ریزی از قسمتهای مختلف دستگاه گورش، ریه و لثه ها از روز 5 تا 7 مشاهده می شود. و بین 7 تا 16 روز از نشان دادن علائم بیماری مرگ رخ می دهد.

انتقال بیماری از طریق خوک و میمون به انسان گزارش شده است و انتقال از طریق انسان به انسان از طریق تماس با فرد آلوده مشاهده شده است.

برای بیماری ابولا متاسفانه داروی مناسبی که بتواند ویروس را از بین ببرد تا حال حاضر وجود ندارد و تا کنون واکسنی بر علیه بیماری ساخته نشده است و تنها درمانهای حمایتی شامل سرم تراپی و انتی بیوتیک تراپی جهت جلوگیری از هجوم عوامل ثانویه انجام می شود.


 
کشیک دکتر ها
ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۳ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

با درود

به اطلاع مراجعه کنندگان محترم کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان می رسانیم از تاریخ شانزده فروردین  تا آخر خرداد برنامه دکترهای دامپزشک حاضر در کلینیک بصورت فوق می باشد:

 1. از شنبه تا دوشنبه آقای دکتر امید رضا سمیعی.

 2.  از سه شنبه تا جمعه  آقای دکتر مجید ذاکریان.

لازم به ذکر است پذیرش با وقت قبلی انجام می شود و در روزهای جمعه تنها با وقت قبلی کلینیک باز  و پذیرش انجام خواهد شد همچنین با توجه به دقت در معاینه امکان منتطر ماندن برای معاینه حیوان دلبدتان وجود دارد لطفا با شکیبایی خود ما را در جهت تشخیص بهتر یاری فرمائید.

مراجعه های محترمی که حیوانات دلبندشان را از شهرستان می آورند حتما حداقل دو روز اقامت را در تهران در نظر داشته باشند تا در صورت نیاز به آزمایشات تکمیلی با مشکل مواجه نشوند.

لازم به ذکر است کلیه پذیرشها با وقت قبلی انجام می شود و  برای رادیوگرافی، سونوگرافی و آزمایش خون حیوانات عزیز حتما هماهنگی قبلی انجام شود. برای هماهنگی با تلفن 22570700-021 و یا 09362650995 تماس حاصل فرمائید.

 


 
خوکچه هندی مناسب زندگی در خانه
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

نام علمی این جانور Cavy است از گونه جوندگان و از خانواده caviidae می باشد.در انگلستان این حیوان را Guinea pigs می نامند. بر خلاف نام این حیوان هیچ قرابتی بین خوکچه هندی با خوک نیست همچنین خواستگاه اصلی این حیوان امریکای جنوبی و کوههای آند است و این حیوان هیچ ارتباطی با هند و گینه ندارد. قبایل امریکای جنوبی خوکچه هندی را بعنوان حیوان مقدس می شناختند و در مراسم مذهبی از گوشت این حیوان استفاده می کردند.

خوکچه های هندی حیوانات آرام هستند و بندرت گاز می گیرند، این خصلت سبب شده تا  افراد بیشتری برای نگهداری خوکچه هندی بعنوان حیوان خانگی از خود تمایل نشان دهند خوکچه هندی براحتی در داخل یک آکواریم قرار می گیرد و فضای زیادی برای نگهداری نمی خواهد در طبیعت کلونی خوکچه هندی شامل یک نر و چند ماده است.

خوکچه هندی پاهای کوتاه، بدن قطور و دم بسیار کوتاه دارد و یک جفت پستان در ناحیه مغبنی دارد پاهای جلو خوکچه هندی چهار انگشت و پاهای عقب آن سه انگشت دارد.  خوکچه هندی همانند جوندگان دندانهای دارند که در تمام طول زندگیشان رشد می کنند فرمول دندانی خوکچه هندی در هر نیم فک بصورت دندان پیش 1/1، دندان  نیش0/0، دندان پیش آسیا 1/1، و دندان آسبا 3/3 است. 

خوکچه های هندی سکوم وسیعی دارند و در داخل این سکوم باکتریای زیادی رشد می کنند بنابراین در درمان آنتی بیوتیکی ابن نژاد باید تدابیر لازم را اندیشید.

جنس نر خوکچه هندی بیضه های آنها داخل محوطه مغابنی قرار دارد و جنس نر دارای استخوان os penis است، در خوکچه هندی ماده دارای دو شاخ رحم و یک گردن رحم است. شکل خارجی دستگاه تناسلی در ماده ها به شکل Y و در نر به صورت گرد است

خوکچه هندی بین 5 تا 7 سال عمر می کند اما برخی منابع بالای 8 سال را ذکر کرده اند وزن حیوان نر بین 900 تا 1200 گرم و در ماده 700 تا 900 گرم می رسد. خوکچه هندی در سن 45 تا 75 روزگی به بلوغ می رسد طول دوره فلحی حیوان 15 تا 17 روز است طول دوره بارداری 63  تا 68 روز است و در هر با باداری  2 تا 5 بچه بدنیا می آورند. بچه خوکچه های هندی بدنیا آمده دارای دندان، چشمهای نیمه باز، موهای نسبتا رشد کرده می باشند ماده ها 6 تا 28 ساعت بعد از زایمان می توانند آماده جفت گیری شوند تعداد تنفس خوکچه هندی 70 تا 130 در دقیقه  و تعداد ضربان قلب حیوان 230 تا 300 در دقیقه است دمای بدن خوکچه هندی بین 37 تا 39 درجه سانتی گراد است.

تغذیه خوکچه هندی:

غذای خوکچه هندی شامل سبزیجات تازه، میوه های تازه، علوفه خشبی و غذا ههای پلیت شده است خوکچه ها علاقه زیادی به یونجه دارند و بدنشان بدلیل اینکه قادر به ساختن ویتامین ث نیست تمایل زیادی به گوجه فرنگی دارند همچنین کرفس،اسفناج، هویج و سیب مورد علاقه خوکچه هندی است بدن خوکچه هندی قادر به ساختن ویتامین ث نیست

بیماری های خوکچه هندی:

استرس، فاکتورهای مهم برای ایجاد بیماری در خوکچه هندی است تغییرات غذایی، فقر غذایی، نگهداری تعداد زیادی خوکچه هندی در قفس و عدم تمییز کردن به موقع قفس سبب ایجاد استرس در حیوان می شود.

کمبود ویتامین ث Scurvy، خوکچه هندی را مبتلا به بیماری عضلانی اسکلتی، بی حالی، بی اشتهایی و درد مفاصل می کند.

بیماری دستگاه تنفسی باکتریایی مانند بوردوتلا برونچی سپتیکا، استافوکوکوس پونومنیا در خوکچه هندی شایع است.

باکتری سالمونلا در خوکچه هندی سبب ایجاد از دست دادن مو، کاهش وزن، بی حالی و اسهال می شود.

آبسه های گره های لنفاوی یا التهاب آن در ناحیه گردن بواسطه استربتوباسیلوز و استربتوکوکوس ایجاد می شود.

بستر های سیمی سبب ایجاد پودودرماتیت انگشتی در خوکچه هندی می شود. ذر این حالت سطح پا تحریک پذیر ، نازک و زخم می شود.

مسمومیت با آنتی بیوتیک: خوکچه هندی و همسترها نسبت به مسمومیت با آنتی بیوتیک حساس هستندمصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک سبب رشد clostridium difficile  و در نهایت سبب enterocolitis اسهال و مرگ می شود

Conjunctivitis بشتر در اثر کلامیدیاپسیتیکا ایجاد می شوند هرچند استرپ، استاف، سالمونلا هم در ایجاد بیماری نقش دارند.


 
سونوگرافی ردایولوژی و بیوشیمی
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ دی ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

در کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان خبرها همیشه در راه است!

مژده به دارندگان حیوان خانگی در کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان برای رفاه شما دارندگان حیوانات خانگی  خدمات نوین  توسط متخصصان و استادان دانشگاهی انجام می شود:

1- رادیولوژی تخصصی حیوانات خانگی

2- سونوگرافی تخصصی حیوانات خانگی

3- بیوشیمی تخصصی حیوانات خانگی

منتظر خبرها خوش دیگر و امکانات پیشرفته ما برای حیوانا خانگی خود باشید


 
پروفایل طبیعی سونوگرافی
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

پروفایل طبیعی سونوگرافی

بدن و شکل هر حیوان با حیوان دیگر حتی اگر از یک گونه و نژاد باشند متفاوت است. شما اگر حیوانی از یک نژاد و حتی با نسبت خویشاوندی داشته باشید خصوصیات ظاهری متفاوتی خواهند داشت حال اگر اندامها و اعضاء را در نظر بگیرید بطور مثال کبد، کلیه، معده و .... یک سگ یا گربه با سگ و گربه فامیل خود یک اندازه و یکسان نیست و از لحاظ بافت شناسی هم با هم متفاوت هستند.

زمانی که حیوان شما چاق یا لاغر می شود و یا اینکه فعالیت و بازیگوشیش کم یا زیاد می شود برخی اندامها چثه، اندازه، فعالیت و سلامتشان متفاوت می شوند.

فرض کنید شما کلیه یک گوسفندی را در دست گرفته اید حال اگر از زوایای مختلف به این کلیه نگاه کنید و عکس این کلیه را بخواهید ترسیم کنید شکل ها و اندازه های مختلف را نقاشی خواهید کرد در حالیکه همه آنها مربوط به یک کلیه است اگر این نقاشیها را در اختیار فرد دیگری بگذاریم بدون شک آن فرد می گوید شکل کلیه های مختلف است!

چند روز پیش برای نخستین بار جناب آقای دکتر ماسوله ایده ای خود را در ارتباط با پروفایل طبیعی حیوانات و یکسان سازی سونوگرافی برای جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک مطرح کردند. این فکر برای من بقدری علمی و هیجان آور بود که نتوانستم از آن بگذرم و از استاد ارجمندم آقای دکتر ماسوله خواهش کردم که مطلبی در این مورد بنویسند و در شماره جدید مجله چاپ کنیم.

یکی از تکنیک های تشخیصی در علم دامپزشکی سونوگرافی است در این تکنیک سونولوژیست توسط دستگاهی امواج صوتی را به اندام و ارگانهای بدن می تاباند و از برخورد این امواج شکل آن ایجاد می شود از طریق این شکلها دامپزشک پی به برخی اختلالات و بیماریها می برد. اما شاید شنیده باشید، دامپزشک در زمان مشاهده سونو می گوید سونو باید در همان زمان دیده شود. این به این مفهوم است که من سونوگرافیست امکان دارد کلیه  یا کبد یک حیوان را با یک زاویه و دکتر دیگر با زاویه دیگر بگیرد و این اختلاف زاویه ها سبب تغییرات شماتیک مختلف و حتی روند تشخیصی متفاوت می شود شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که یک حیوان را به چند مرکز درمانی بردید و در هر جا یک جواب سونوی متفاوت به شما داده اند.

در بحث استاندارد سازی زوایه تابش امواج برای هر عضو تعریف می شود ( فرکانس، گین و ... نیز تعریف شده است) بنابراین وقتی که شما سونوگرافی از یک عضو انجام می دهید در تمام مراکز به یک شکل سونوگرافی گرفته می شود و در واقع شما یک عکسی را با یک شکل گرفته اید اما چند نفر آن را انجام داده اند.

 در بحث پروفایل طبیعی سونوگرافیست در زمانی که حیوان شما سالم است  از اعضای مختلف بدن عکس را تهیه می کند و آن را در آرشیو مخصوص نگهداری می کند. حال حیوانی که بعدها دچار مشکل می شوند برای مثال در کبد روند تخریب و بیماری شروع شده است شما سونوی که می گیرید با سونوی سالم مقایسه می کنید و پی به وسعت و عمق آسیب می برید همچنین با سونوهای بعدی شما پی به مثبت و یا منفی بودن روند درمان و حتی روند بهبودی را مشاهده می کنید. کلیه این فرایند ها توسط سونو استاندارد شده باید انجام شود.

 

این ایده بقدری انقلابی و تحول بر انگیز در بهداشت و سلامت حیوانات محسوب می شود و در واقع می توان گفت اجرای این تفکر توسط سونوگرافیستها تحولی عظیم و باور نکردنی در روند درمانی و بهبودی حیوان ایجاد خواهد کرد امید واریم این ایده حتی در رشته های پزشکی ایجاد شود و ما شاهد تغییرات چشم گیر در روند درمان انسانها هم باشیم.

با توجه به این ایده امیدواریم بزودی خبر های خوشی در این زمینه به شما بدهیم!.

 


 
استخوانها و سلامت حیوانات
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

استخوانها در حیوانات مهره دار چارچوب یا اسکلت بدن را می سازند این اسکلت به هر حیوانی کمک می کند فرم بدنی خاص خودش را داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تعداد استخوانها یک سگ 319 عدد است ( فکر کنید یک دامپزشک باید اسم استخوانها، نام زوئد روی استخوان و تفاوت استخوانهای هر حیوان را بداند). استخوانها بدن تشکیل شده است از استخوانها طویل مانند استخوان ران، استخوان بازو. استخوانهای پهن مانند لگن. استخوانهای کوتاه مانند استخوانهای مچ دست و پا. استخوانهای سیزاموئید که در مفاصل قرار دارند. استخوانهای بی قاعده مانند مهره ها.

کار استخوانها:

 1. حرکت کردن شکل استخوانها به بدن حیوان کمک می کند تا حرکت مناسب را داشته باشد.

 2. تامین ایمنی برای بدن در برابر بیماریها و عفونتها. مغز استخوان این ایمنی را ایجاد می کند.

 3. ذخیره مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر و چربی ها.

اختلالات استخوانی: سبب لنگش یا تغییر شکل استخوان می شوند. این اختلاالات می تواند به دلیل ارثی، عفونی، متابولیکی، ضربه، التهاب یا سرطان باشد. این اختلالات می تواند بصورت hip dysplasia( سر استخوان ران داخل مفصل قرار نمی گیرد و سبب لنگش، درد و التهاب می شود)، دیسک بین مهرهای، patellar luxation، آرتریت و ...  باشد. البته بدنبال برخی اختلالات متابولیکی، عفونی، ضربه ای می تواند شکستگی در استخوانها رخ دهد شکستگی که بعلت تروما نباشد به آن شکستگی پاتولوژیک می گویند بدترین نوع شکستگی پاتولوژیک ناشی از تغذیه نامناسب است.

 

تغذیه مناسب سبب شکل گری صحیح اندامها می شود. استخوانها بغیر از اینکه به بدن فرم و قوام مناسب می دهند یکی از انبارهای مناسب برای ذخیره برخی عناصر معدنی و همچنین مغز استخوان یکی از جاهای بدن جهت خونسازی است. بنابراین سوء تغذیه علاوه بر برهم خوردن شکل ظاهری بدن مخاطرات دیگری را به همراه خواهد داشت. برخی از صاحبان حیوان خانگی تصور می کنند که اگر حیوانشان همه چیز بخورد دیگر مشکل سوء تغذیه نخواهد داشت اما این تصور غلط است جذب برخی از عناصر نیاز به نسبت مناسب عنصر دیگر در غذا دارد این نسبت را در بین کلسیم و فسفر مشاهده می کنیم. همچنین سگ و گربه حیوانات گوشتخوار هستند و در طبیعت خام خوار می باشند ولی بدلیل آلودگی انگلی و گاهی خطرات جبران ناپذیر حاصل از آن ما مجبور به پختن غذا هستیم. در زمان پختن برخی عناصر معدنی و بسیاری از ویتامینها از بین می روند بنابراین ملاحظه می نماید تغذیه با گوشت خالص هم نمی تواند حیوان شما را از سوءتغذیه ایمن نگهدارد.

اما چرا می گوئیم حیوانات خانگی که همه چیز می خورند باز مشکل دارند. دلیل آن این است غذای که ما در اختیار حیوان خانگی خود قرار می دهیم غذایی است که برای بدن ما بالانس شده است و ویتامینها، مواد معدنی، چربی، پروتئین و .... بدن ما را تامین می کند.

استخوانها نیاز مبرم به برخی عناصر دارند و شما این عناصر را فقط از طریق جیره مناسب می توانید در اختیار حیوانتان قرار دهید و این جیره تنها با غذای سگ تامین می شود.

 

 


 
سیاست اقتصادی دولت تدبیر و امید به کدام سو می رود
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

 

ایران به سمت تجزیه شدن پیش می رفت تحریمهای غرب فعالیتهای اقتصادی کشور را فلج کرده بود رشد اقتصادی کشور منفی 5 تا 6 درصد شده بود. انزوای سیاسی ایران مشهود بود و ضرب المثل معروف " تا پول داری رفیقتم، رفیق بند جیبتم " خود را نشان می داد. دانشمندان ایرانی نمی توانستند همپایی دانشمندان دنیا تحقیق و پیشرفت کنند. دربها برای تحقیقات و پیشرفت بسته شده بود. البته در برخی زمینه ها پیشرفت هر چند کوچک داشته ایم اما آمار روند رشد اقتصادی را نزولی نشان می داد. این روند با انتخابات همراه شد بسیاری از مردم این سرزمین تصمیم گرفتند همانند ققنوس دوباره دست به دست هم بدهند و این کشور را بسازند. دولت تدبیر و امید بر روی کار آمد.

پس از گذشت چند ماه سیاستهای دولت مشخصتر شده است.

آنچه برای مردم عادی و در کنار آن اندیشمندان مهم بود تحول در وضعیت اقتصادی کشور بود همه نگران بودند قیمت ارز مانند سیلابی شده بود و با کوچکترین سخن، همه چیز را با خود می بلعید و حتی ویران می کرد، دلالان سرمایه دار تر می شدند، بیشترین آسیب را قشر متوسط می دید، قشر ضعیف در هر صورت فنا شده بود اما قشر متوسط قشری است که موفقترین کودکان را تربیتمی کند و بسیاری از دانشمندان و افراد برگزیده جامعه از این قشر شکل می گیرند درحال نابود شدن بود.

همگان می دانستند که قیمت ارز حباب گونه و بی منطق بالا می رود افراد با در آمد متوسط که قادر به سریه گذاری در مسکن و اتومبیل نبودند سرمایه خود را به سمت دلار و سکه ( چون سرمایه کمتری می خواهد سوق دادند) سیاسستهای پولی بانک مرکزی نا مناسب بود، بی شک یکی از دلایل افزایش ارز تحریمها بود نوسانات ارز کمر وارد کنندگان، صادر کنندگان و تولید کنندگان را شکست. وارد کننده که اجناس خود را با ارز 3000 تومان وارد می کرد و بصورت عمده به دلالان می فروخت در چند روز بعد باید ارز را با 3500 می خرید و هیچ تضمینی نبود که قیمت دلار هنگامی که جنسش وارد می شود چه باشد!

با بکار آمدن دولت جدید حبابها شکسته شد و دلار و سکه روند نزولی خود را پیدا کرد اما به ناگهان رئیس کل بانک مرکزی طی اظهار نظری قیمت کنونی ارز را منطقی دانست و گفت این قیمت باید ثابت باشد!!!

البته تمام مردم از ثابت بودن قیمت ارز خوشحال می شوند اما! کسری بودجه دولت چرا از جیب مردم؟! اگر دولت و سیاستهای پولی بانک مرکزی، قیمت ارز را تعیین می کنند پس چرا رئیس کل بانک مرکزی نگران کاهش قیمت ارز و سکه بازار است؟ یعنی آقایان قیمت مبادلات ارزی را قبول ندارند؟ آیا بانک مرکزی همانند دولت قبل بدنبال فلانی می گردد تا با نشستن بر روی پیت حلبی در کوچه های فردوسی و چهار راه استانبول قیمت ارز کشور را تعیین کند؟

آقای دکتر روحانی مردم با امید بشما رای دادند حتی آنها که به شما رای ندادند، به سیاستها و گفتار شما اعتماد و احترام گذاشته اند حال رئیس کل بانک مرکزی با یک  بحانه کاری از جیب مردم خرج می کند؟ آیا شما که شیخ هستید نامه مولایمان علی را درباره آن شامی که حاکمش خورد فراموش کردید!!!

آیا دولت قصد درآمد زایی برای خود را دارد!!؟ با پائین آمدن قیمت ارز و رسیدن آن به قیمت واقعی مبادلات ارزی بسیاری از کالاها به قیمت واقعی تر می رسند. این سبب می شود درآمد گمرگی کاهش یابد و بدنبال آن میزان مالیات بر ارزش افزوده کاهش یابد. چرا دولت تدبیر و امید هم از جیب مردم هزینه می کند!!!؟ خدا را شکر که صبحانه کاری بود اگر نهار کاری و یا ضیافت شام بود چه بر سر ارز و سکه می آمد؟!!!!

آقای دکتر روحانی بدلیل گرانی سرانه مصرف شیر، گوشت، حبوبات، میوه و .... پائین آمده است این صرفه جوی نیست فاجعه است کاهش مصرف شیر بیماری را در آینده بهمراه خواهد داشت، یعنی داشتن جامعه بیمار، یعنی پائین آمدن راندمان کاری و بدنبال آن هزینه های بیشتر برای درمان بیماران.

آقای رئیس جمهور کدام جوان ایران قادر به ازدواج است؟ قیمت مسکن سر به فلک می کشد جوانان ما قانع هستند و حاضر به اجاره نشینی هستند اما قیمت اجاره هم کهکشانی است!!! شیر خشک، پوشک بچه، لوازم بچه، بیماری، درمان، تحصیل و ... وحشتناک است!!! ایران بسمت پیر شدن پیش می رود! گرانی یکی از دلایل فروپاشی خانواده ها است!!!

دکتر روحانی این رئیس کل آن کنده ای نیست که دود از آن بلند شود!!! و این صبحانه، نهار  و شامها در کشور ما زیاد است!!! خودتان تدبیر کنید و امید ها را ناامید نکنید.


 
قلب عضوی پرکار و خستگی ناپذیر
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

 

قلب عضو ماهیچه ای، مخروطی شکل است و داخل قفسی سینه حیوانات خانگی قرار دارد، کارش پمپ کردن خون به بقیه ارگانهای بدن است. قلب در طول شبانه روز در حال فعالیت می باشد  استراحت عضله قلب در کسری از صدم ثانیه می باشد.
قلب خون را توسط سیاهرگها از نقاط مختلف بدن دریافت می کند و توسط سرخرگها به نقاط دیگر بدن می فرستد اما عضلات قلب نمی توانند از خونی که در داخل قلب جهت پمپاژ در گردش است تغذیه کنند و تغذیه قلب توسط رگهایی به نام کرنری انجام می شود.

 قلب از چهار بخش تشکیل شده است ابتدا دهلیز ها که به دهلیز راست و چپ تقسیم می شوند و بعد بطنها که به بطن راست و چپ تقسیم می شود دهلیز راست خون سیاهرگی را درون خود می ریزد و از آنجا بدرون بطن راست می ریزد بطن راست خون را به ریه ها برای اکسیژن گیری ارسال می کند خون بعد از تصفیه شدن در ریه توسط سیاهرگ ریوی به دهلیز چپ ریخته شد و بعد این خون از دهلیز چپ به داخل بطن چپ ارسال می شود و از آنجا بداخل سرخرگها و تمام بدن ارسال می شود.

بر روی سیاهرگها و سرخرگهای که به قلب وارد و خارج می شوند دریچه های وجود دارد که ورود و خروج خون را از رگها کنترل می کنند همچنین بین دهلیزها و بطنها دریچهای وجود داردند که دهلیز را از بطن تفکیک می کنند.

جالب است بدانید هر چه حیوان کوچکتر باشد قلبش تندتر می زند و هر چه بزرگتر تر باشد در شرایط طبیعی قلبش کندتر می زند.

بیمارهای قلب را می توان به بیماریهای مادرزادی و بیماریهای غیر مادرزادی تقسیم کرد.

بیماریهای مادرزادی شامل: عدم تشکیل دیواره بین بطنها، عدم تشکیل دیواره بین دهلیزها، عدم بسته شدن رگ ارتباط دهنده سیاهرگ ریوی و سرخرگ ریوی در زمان تولد و ....

بیماریهای دیگر قلب شامل: بیماریهای دریچه ای قلب( می تواند مادرزادی باشد)، مشکلات ماهیچه ای قلب، گرفتگی رگهای کرنری، وجود ضربانات نابجا و ....

اما چه اقداماتی برای محافظت و سلامت قلب حیوان باید انجام داد:

1-   حداکثر 24 تا 36 ساعت پس از تولد حیوان توله ها را به
دامپزشک نشان دهید زیرا برخی از بیماریهای مادرزادی(PDA) توسط دامپزشک تشخیص داده می شود و توسط دارو قابل درمان است.

2-   هر حیوان نزد یک دامپزشک پرونده طولانی مدت داشته باشد داشتن سوابق حیوان از نظر تعداد ضربان و وضعیت ضربانهای قلب به دامپزشک در تشخیص بیماری کمک می نماید.

3-   برنامه تغذیه حیوان حتما زیر نظر دامپزشک باشد. وجود غذاهای پر چربی می تواند آسیبهای را به رگها حیوان برساند.

4-   پیاده روی روزانه ده دقیقه یا بازی روزانه نیم ساعته به سلامت قلب کمک می کند.

5-   عدم استفاده از هورمونها جهت تقویت عضلات قلب سبب سلامت قلب می شود و از بزرگ شدن قلب جلوگیری می کند.

6-   عدم دسترسی حیوان به دود سیگار و یا بوهای قوی،  سبب سلام ماندن قلب می شود. دود و یا بوی شدید سبب مشکل ریوی و بدنبال آن مشکلات قلبی می شود.

7-    محافظت از دندان و عدم تشکیل جرم دندانی سبب سلامت دریچه های قلب می شود. باکتری که در زمان جرم دندان ایجاد می شود پروتئینی دارد که بسیار شبیه پروتئین دریچه های قلبی است و سیستم ایمنی به این پروتیینها واکنش می دهد و سبب تخریب دریچه ها می شود.

8-    درمان سریع بیماریها بخصوص عفونی ( گوش، کبد، کلیه).

9-   عدم ورزش سنگین و کار کشیدن پیش از اندازه از قلب.

علایم بیماری قلبی چیست: گاهی صاحبحیوان متوجه مشکل قلبی نمی شود اما دامپزشک در زمان معاینه متوجه بیماری قلبی می شود اما نشانه های که می تواند دلیل بیماری قلبی باشد شامل: عدم تحمل تمرین (دویدن و یا از پله بالا رفتن)، در زمان بازی و یا دویدن به سرفه افتادن و دیگر قادر به فعالیت نیست، له له زدن در هوای متعادل، بی حالی، رنگ پریدگی مخاطات، سیاه شدن مخاطات، سرفه های ناگهانی، ادم بدن و ....

(توجه داشته باشید این مطلب بصورت فهرست وار تهیه شده است و به شرح جزئیات و بسیاری از بیماریها و نشانه های بیماری قلبی نپرداختیم  و مطالب بصورت تنظیم شد تا
برای صاحب حیوان قابل درک باشد)


 
چگونه کلیه های حیوان خانگی خود را سالم نگهداریم
ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

 

کلیه در تمام موجودات دو عدد است و در محوطه بطنی (شکم) حیوان قرار گرفته است. از لحاظ شکل هندسی کلیه ها در حیوانات خانگی به شکل لوبیای می باشند در برخی حیوانات شکل کلیه کمی متفاوت است مانند گاو ( کلیه ندولار مانند)، اسب (یکی از کلیه هاقلبی).  از لحاظ آناتومیک کلیه راست کمی جلوتر از کلیه چپ قرار دارد و به زیر دنده ها کشیده شده است.

شما در هنگام تمیز کردن کلیه (قلوه) گوسفند شاید متوجه شده باشید، زمانی که برش طولی به کلیه می زنید دو ساختار متفاوت در کلیه می بینید که از لحاظ علمی به آن کورتکس  یا قشر خارجی و مدولا یا قشر داخلی می گویند.

بیشتر افراد زمانی که از آنها می پرسیم آیا می دانید کار کلیه حیوان شما چیست؟ پاسخ می دهند "تصفیه خون" اما عملکرد کلیه بسیار متنوع و مهم می باشد:

1-    تنظیم تعادل آب و الکترولیت های بدن.

2-    تنظیم فشار خون.

3-    تعادل اسید و باز.

4-    تولید هورمونهای جهت تعادل آب بدن.

5-    تولید هورمونهای جهت ساخت گلبولهای قرمز.

6-    تولید ویتامین D.

7-    تبدیل اسید آمینه به گلوکز.

کلیه ها همانند دیگر ارگانهای بدن نقش بسیار مهمی در بقای بدن حیوانات ایجاد می کنند. یکسری عوامل و بیماریها می توانند در کارکرد کلیه اختلال ایجاد کنند همانند: برخی باکتریها، برخی ویروسها، نقص ایمنی(لوپوس)، کاهش خون رسانی به کلیه(شوک)، عوامل ژنتیکی(پلی کسیتیک)، سموم(ضد یخ)، برخی داروها(مسمومیت با دز بالا جنتا)، اختلالات متابولیکی(پرکاری تیروئید)، سرطانها و تغییر رژیم غذای حیوان.

اما شما بعنوان صاحب حیوان خانگی چه کار های برای سلامت نگهداشتن این عضو مهم باید انجام دهید:

1-آب همیشه در اختیار حیوان خود قرار دهید. شنیده شده است که صاحبان سگها بخصوص توله ها، برای آموزش محل ادرار، آب را تنها یک وعده در اختیار سگ قرار می دهند. این آموزش غلط است و سگ را مستعد بیماری کلیه می کند حیوان شما همراه با هر وعده غذای باید آب در اختیارش باشد و بعد از یادگیری محل ادرار همیشه باید آب در اختیارش قرار گیرد.

2-از دادن غذا های پرنمک و ادویه جداً خوداری کنید. در نظر تان باشد حیوان خانگی شما در طبیعت خام خار است اما غذاهای پر ادویه فشار بر عملکرد کلیه می آورد، کلیه ها شروع به دفع املاح اضافی از خون می کنند در دراز مدت این فشار اضافی سبب می شود بخشهای از کلیه، از فعالیت بازمانده و شما شاهد مزمن شدن بیمار کلیه حیوانتان شوید.

3- از قرار دادن حیوان به مدت طولانی در جلوی نور مستقیم خورشید و هوای گرم خوداری نماید و در صورتی که حیوان شما در محیط باز قرار دارد برای او سایه بان درست کنید و آب بمقدار فراوان در اختیار حیوان قرار دهید آب را هم در زیر سایه بان قرار دهید زیرا با داغ شدن آب حیوان تمایل به خوردن آن نشان نمی دهد.

4- در صورتی که حیوان شما از غذا های خشک حیوانات استفاده می کند حتما آب به مقدار زیاد در اختیارش قرار دهید. غذای خشک فاقد آب می باشد و میزان املاح آن بالا است خوردن آن سبب می شود در خون حیوان املاح بیش از حد بالا نرود، خوردن آب موجب تعادل بین املاح می شود و کلیه کمتر به پلایش املاح می پردازد.

5- مواد شیمیایی، سموم و ترکیبات صنعتی را دور از دست راس حیوانات خود قرار دهید و از رها کردن این مواد
خوداری کنید. برخی از این مواد سبب مسمومیت و تخریب بافت کلیه می شوند و بدن قادر به ترمیم کلیه آسیب دیده نیست از جمله این مواد ضد یخ است و گربه ها بسیار از
طعم  آن خوششان می آید.

6- برنامه واکسیناسیون حیوان خود را جدی بگیرید یکی از واکسنها لپتوسیروز است این باکتری سبب آسیب به کلیه می شود اما شما با واکسن می توانید از ورود و بیماریزای این باکتری در بدن حیوان خود جلوگیری کنید.

7- برنامه غذای و حتی غذا های که برای حیوان خانگی خود استفاده می کنید حتما با نظر دامپزشک باشد. متاسفانه بدلیل عدم نظارت کامل شاهد ورود و تولید غذاهای غیر استاندارد هستیم این غذا ها بجای اینکه کمکی برای سلامت حیوان بکنند بلای جان حیوان شما خواهند شد از دامپزشک خود برنامه غذای بخواهید و از او بخواهید برندهای مناسب غذای را برای شما معرفی کند.

8- عدم مصرف خودسرانه دارو برای حیوان و رعایت دز تجویز شده دارو توسط دامپزشک.

9-    مراجعه به دامپزشک در صورت پرادراری، کم ادراری، تغییر رنگ ادرار و نوشیدن آب فراوران.

10- آزمایش مرتب و منظم خون ( سلولهای خونی، بیوشیمی) شما را از سلامت حیوانتان آگاه می کند. برخی از کم خونیها منشاء کلیوی دارد با آزمایش سی بی سی دامپزشک متوجه این مشکل می شود این آزمایش نخستین بار در زمان دو تا سه ماهگی انجام می شود و توصیه می شود هر 6 ماه یکبار انجام شود. آزمایش بیوشیمی خون در حیوانی که سالم بنظر می رسد در سن 5 سالگی پیشنهاد می شود و در صورتی که حیوان سالم باشد هر سال تکرار می شود. تمام شرایط تکرار آزمایش خون به دامپزشکتان مربوط می شود در صورت وجود بیماری تکرار برخی آزمایشات در دوره زمانی کوتاهتر لازم است.

11- آزمایش ادرار در حیوان سالم از 5 سالگی به بعد و تکرار آن در صورت سلامت حیوان سالی یکبار.

12- معاینات مرتب و دوره ای حیوان توسط دامپزشک موجب سلامت حیوان شما و پیشگری از برخی بیماریها خواهد شد.

بر خلاف تصور برخی افراد شروع بیماری کلیه می تواند بدون هیچگونه نشانه ای باشد و
تنها در آزمایش خون دامپزشک به روند تخریب کلیه پی ببرد اما در حیواناتی که بیماری
شدید می باشد و یا اینکه سالها است که کلیه درگیر شده است و دیگر کلیه از کار افتاده نشانه های بالینی شامل: بی اشتهایی، تهوع و یا اسهال، بی حالی، پرنوشی،
افزایش یا کاهش ادرار، از دست دادن وزن، بالا رفتن فشار خون، ادم ریوی، مشکلات
مغزی و ... است هرچند حیوان بیمار می تواند تنها یکی از نشانهای بالینی ذکر شده را
داشته باشد.

 


 
روزنامه همشهری و تیتر بیماریهای که همراه حیوانات به خانه می آید
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک


 
روزنامه همشهری با تیتر بیماریهایی که با حیوانات به خانه می آوریم
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک


 
روزنامه همشهری با تیتر بیماری هایی که با حیوانات به خانه می آوریم
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

سردبیر
روزنامه همشهری

سلام

در
تاریخ 25/02/1392 مقااله ای با تیتر "بیماری هایی که با حیوانات به خانه می
آوریم" در روزنامه شما چاپ شده است، با خواندن متن متوجه شدم که روزنامه
همشهری با هدف خاصی این مطلب را منتشر نموده است که حتی همکاران پزشک هم به این
مطلب اعتراض داشتند. طی تماسی که با نگارنده مطلب داشتم ایشان هم اذهان داشتند
مطلب ایشان لید شده است و تیتر هم از طرف روزنامه انتخاب شده است. بنابر رسالت
مطبوعاتی بر خود وظیفه دیدم که به مواردی اشاره نمایم تا مردم عزیز خود قضاوت صحیح
و برداشت منطقی از مقاله شما داشته باشند.

1-    در مورد اینکه برای
محدود افرادی نگهداری حیوان خانگی به حالت چشم توی هم چشمی شده است و فکر می کنند
که با نگهداری حیوان خانگی به درجات تمدن می رسند شکی نیست اما بسیاری از افراد
نگهداری حیوان را وظیفه دینی و شرعی هم می دانند زیرا هم در قرآن و هم در احادیث
به حفظ و مراقبت از حیوانات تاکید شده است.

2-    در مقاله اشاره شده است
" مهمترین مشکلی که نگهداری  از حیوان
خانگی برای بدن ایجاد می کند بیماری ریوی است" البته شاید یکی از مشکلات باشد
اما به اعتقاد پژوهشگران و اساتید دانشگاه بیماریهای مشترکی مانند هاری، هپاتیت،
لپتوسپیروز و بیماری انگلی از مهمترین بیماریها می باشد که برای کنترل این
بیمارهای مهم و مشترک واکسن و دارو ساخته شده است. در مورد مشکل ریوی یکی از
مواردی که دامپزشکان علمی در تمام دنیا به آن اشاره دارند این است، افرادی که
مشکلات تنفسی، نقص ایمنی و آلرژی دارند در صورت که قصدشان تهیه حیوان خانگی است
حتما با پزشک خود مشورت نمایند و در صورتی که پزشک به آنها اجازه داد اقدام به
نگهداری حیوان خانگی نمایند.

3-    بسیاری از عوامل می
تواند در کودکان آلرژی زا باشد اما متاسفانه ما به آنها اهمیت نمی دهیم از جمله
این موارد سوختهای فسیلی، قهوه، نوشیدنیهای گاز دار، تنقلات، بسیاری از اسباب
بازیها و ... می باشند، می بینید با وجود این همه مواد آلرژن زا تعداد کمی از
کودکان آلرژی دارند همانطوری که می دانیم آلرژی یا وراثتی است یا محیطی در مورد
آلرژی محیطی در صورتی که عامل حیوان باشد دامپزشکان فرد را از نگهداری حیوان خانگی
منع می کنند زیرا سلامت انسان در شرط اول قرار دارد.

4-    مطلبی که آقای دکتر سید
جواد موسوی در مورد آزمایش پوستی بیان نموده اند کاملا غیر علمی و مبتدیانه است که
بحث در این زمینه از حوصله خوانندگان خارج است اما بشخصه ایشان را در این مبحث
دعوت به مناظره علمی می نمایم.

5-    از نوشته های مقاله بر
می آید که گفته های خانم دکتر سهیلا انصاری پور ویرایش خاص شده است زیرا همگان می
دانند توکسوپلاسما سبب سقط می شود نه نازایی و در زمینه توکسوپلاسما بسیاری مقلات
علمی در ژورنالهای علمی دنیا ( اروپا و امریکا) نوشته شده است و حتی در ایران
کارهای تحقیقاتی زیاد در دانشکدههای دامپزشکی صورت گرفته است.

از
سردبیر محترم روزنامه همشهری خواهشمندم قبل از درج مطالب از صحت نوشته ها و عدم
پالیش نوشته ها توسط افراد خاص اطمینان حاصل نمایند تا اینگونه شبهه در میان مردم
ایجاد نشود و ما دامپزشکان در مقام تصحیح آن بر نیائیم.

با
سپاس

دکتر
مجید ذاکریان

سردبیر
دوفصلنامه مشاو دامپزشک


 
از سرفت و فروش مشروبات تا بازداشتگاه سگ
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

سال 1389 شنبه صبح بود که به
مطب رسیدم دیدم قفل درب اکادرمی نیست فکر کردم که شاید درب اکاردمی را قفل نکرده
بودم اما وقتی خواستم درب چوبی را باز کنم دیدم درب  خودش بازشد و داخل
مطب سرقت شده است!!!

خرداد سال 1391 حدود ساعت 30/3
بعد از ظهر در خیابان فرشته بودم ترافیک سنگینی بود و ساعت 4 هم به مریض وقت داده بودم کلافه شده بودم و  فکر می کردم تا چگونه بتوانم از این ترافیک خلاص شوم،
ناگهان دیدم موتور سواری که  بسته مشکی روی ترکش بود با انگشت به شیشه می زند،
فکر کردم شاید آدرس می خواهد شیشه را کمی پائین کشیدم. موتور سوار گفت "مهندس
مشروب، آبجو یا هر چیز دیگری می خواهی دارم"!!!

شاید باورتان نشود برای سرقت محل کارم که چندین بار به نیروی انتظامی مراجعه کردم آخرین بار به من گفت: چرا اینقدر می آیی مگر قتل انجام شده؟!!!

خلاصه کلام مامور اداره آگاهی به من گفت که  پرونده های قتلشان باز است و
هنوز به جواب نرسیده اند تا برسد سرقت از آپارتمانها و من نباید وقت گرانبهایشان
را بگیرم. برای همین محل کار را دوربین کار گذاشتم، دزدگیر نصب کردم  و تمام چفت و بستها را عوض کردم. یک شوکر و گاز اشک آور هم تهیه کردم با خودم گفتم کاش قانون حمل سلاح آزاد بود تا ....

سردار رادن آیا نیروی انتظامی آنقدر بیکار شده که بجای دستگیری مجرمان و حفظ امنیت و ایجاد آرامش باید مبادرت به بازداشت سگها بکند. انعکاس این خبر در تریبون های خارجی چه چهره ای از ایران عزیزمان نشان می دهد

" در ایران افرادی که در اتومبیل خود سگ دارند ماشین آنها توقیف و سگهای آنها دست گیر و به بازداشتگاه فرستاده می شود"!!!

برادر رادن، سردار رشید جبهه های جنگ، رزمنده ای که مردم ایران بخاطر رشادتهای شما در جنگ تحمیلی به شما می بالند و افتخار می کنند. بخدا قسم این حیوانات زبان بسته دشمنان بعثی نیستند! این حیواناتی که شما بازداشت می کنید اسمشان سگ است که در قرآن در کنار اصحاب کهف در خواب سیصد و اندی فرو رفت، در سوره مائده از خدمات سگ تجلیل شده است، امام حسن ع به سگها غذا می داد، در نهاد ریاست جمهوری خدا تومان پول دادند تا سگ شان مواد منفرجه یاب باشد، در هلال احمر بعنوان زنده یاب تعلیم داده می شوند. برای راهنمای و عصای دست نابینایان تعلیم داده می شوند، برای درمان کودکانی عقب افتاده و دچار مشکل ارتباطی استفاده می شوند، جهت درمان افرادی که دچار مشکل حرکتی هستند استفاده
می شوند، برای نگهبانی و پاسداری از مکانها جهت جلوگیری از سرقت و آدم کشی کار برد دارند، روانشناسان جهت آرام کردن و خارج شدن از بحرانهای زندگی به مراجعان خود نگهداری حیوانات را تجویز می کنند، انسانهای که به تمام مخلوقات خداوند احترام می گذارند و نگهداری و تیمار حیوانات را جزء وظیفه شرعی خود می دانند  حیوان نگهداری می کنند و "" تعداد اندکی دختران و پسرانی که قدرت ارتباط با دیگران را ندارند سگ ها را درآغوش می گیرند تا مورد توجه دیگران واقع شوند""

سردار رادن نمی توان خدمات این حیوانات باهوش و حس انسان دوستی این حیوانات را نادیده گرفت و بخاطر چند دختر و پسر این حیوانات را بازداشت کرد. یعنی شما در سابقه پروند حیوانات بازداشت شذه می نویسید " جرم گردش با صاحب خود در خیابان یا ماشین"!!!

طبق قانون حمایت از حیوانات سگها باید در درون باکس حمل شوند اما نیروهای شما حتی باکس خالی را بازداشت می کنند این چه قانونی است باکس حمل سگ از گمرگ جمهوری اسلامی طبق قوانین کشوری ترخیص می شود، اما نیروی انتظامی باکس را توقیف می کند؟؟!!

آقای رادن باور کنید مردم ما زمانی از خدمات نیروی انتظامی راضی می شوند که مال و جانشان در امنیت باشد اینطور نباشد که در تلویزیون ما زورگیری را ببینم و جرمی اتفاق افتاده باشد تا شما بتوانید بعد اقدام کنید. همین طور هم شما قانونگذار نیستید بلکه اجرا کننده قانون هستید نمی دانم قانون بازداشت را چگونه برای سگ صادر کردید و اصلا بازداشت حیوانات یعنی چه و چه مفهومی دارد؟ سیاسی است!!؟؟ امنیتی است!!؟؟ دزدی کرده!!؟؟ مزاحم نوامیس شده!!؟؟


 
اعتراض دکتر ذاکریان به نوشته اخیر سایت خبری دامپزشک
ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ اسفند ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

سایت خبری دامپرشک

در تاریخ  12/14/ 1391 کد خبری به
شماره 16083 بر روی سایت شما قرار گرفت هر چند این خبر بر گرفته از خبر گزاری فارس
بود. اینجانب وظیفه خود دیدم که دلیل نادرست بودن خبر و تحلیل شخصی و غیر واقعی
بودن آن را عنوان نمایم.

همگی می دانیم نگهداری حیوان خانگی در دنیای امروزی رواج بیشتری یافته است، در
سالهای نچندان دور نگهداری حیوانات اهلی در تمام کشورها حتی ایران مرسوم بوده است
و قدمت این نگهداری حتی به زمان باستان نیز بر می گردد، بر خلاف تفکر نادرست بیان
شده، ایرانیان باستان نخستین افرادی بودند که حیوانات اهلی را نگهداری می کردند
اما غربی ها از خلاء یا بهتر بگویم نادانسته ها ما در مورد تمدن خودمان، فرهنگ و
تمدن مان را رنگ و لعابی می زنند و جای تمدن خود عرضه می کنند و برای تمدن ما
فیلمهای مانند سیصد، بدون دخترم هرگز و ... می سازند.

در بخشی از این خبر آمده است: تعداد اندکی از افراد شمال تهران از حیوان
خانگی نگهداری نمی کنند
. این خبر برای خودم بسیار جالب و سوال برانگیز بود

خبرنگار بصورتی این مطلب را القاء می کند که تفاوت شمال تهران با غرب، شرق و جنوب
بسیار است افرادی که در شمال تهران زندگی می کنند جزء مرفهین بی درد هستند!؟ البته
شاید از لحاظ قیمت مسکن تفاوتهای در شمال تا جنوب باشد اما نگارنده خبر فراموش
کردند که بسیاری از شرکتها و ادارههای دولتی که قبلا در جنوب و مرکز شهر بودند به
سمت شمال تهران مهاجرت کردند و بسیاری از افرادی که در نقاط مختلف شهر زندگی می
کنند شاغل در نقاط دیگر شهر هستند. همچنین آمارهای که توسط سازمان دامپزشکی و شبکه
دامپزشکی شهر تهران ارائه شده است دلالت بر این می کند که ساکنین مرکز شهر بیشتر
حیوان خانگی نگهداری می کنند. حتی نویسنده خبر ناخواسته اشاره به پارکی در
ایرانشهر می کند ....

نوشته ای که من را بسیار شگفت زده کرد خبر هزینه یک میلیون تومان  ماهانه برای یک سگ است یک سگ هر روز در حدود یک
پانزدهم وزن بدنش نیاز به غذا دارد اگر شما غذای مخصوص سگ را بخردید از کیلویی
10000 تومان تا 25000 تومان تمام می شود فرض کنید سگ شما 30 کیلو وزن داشته باشد و
میانگین قیمت 15000 تومان برای هر کیلو غذا در نظر بگیریم برای هر 30 کیلو  وزن نیاز به 450 گرم غذا در روز است  و این هزینه  ماهانه مبلغ 195000 تومان می شود این در صورتی
است که شما سگ بزرگ و خانه ویلایی که مناسب نگهداری سگ بزرگ است داشته باشید همچنین
شما تنها غذای مخصوص سگ بدهید در صورتی که بسمانده های  سفره غذای ما آنقدر اضافه می آید که حتی مسئولان
مملکتی از آن گلایه کردند و می کنند. جالب است بدانید یکی از بیماریهای که در مطب
های دامپزشکی با آن مواجعه هستیم سوءهاضمه ناشی از تغذیه نامناسب است بجرات می
توان گفت 95 در صد حیوانات خانگی کم کم یکبار در طول عمر خود دچار سوء هاضمه می
شوند و دلیل آن تنها تغذیه بیش از اندازه با غذا های مانده و فاسد شده می باشد. من
هم وقتی با چنین بیمارانی روبه رو می شوم از صاحبان آنها نوع تغذیه را می پرسم و
بسیاری از آنها می گویند مرغ بریان و گوشت استیک می دهند!! اما نشانهای بالینی
بیمار نشان از نادرست بودن گفته های صاحب دام دارد!

خبر بی اساس که باز پیکان آن بسمت دامپزشکان است تعرفه های بالای خدمات
دامپزشکی است برنامه واکسیناسیون یک سگ یا گربه ای که بالغ شده است سالی یکبار می
باشد میانگین قیمت واکسن از 25000 هزار توان تا 50000 تومان است پس چگونه گزارشگر
خبر از هزینه واکسیناسیون ماهانه 300 تا400 هزار تومانی را بیان می کند کوتاه کردن
ناخن هر سگ کم کم ماهی یکبار تا سالی یکبار انجام می شود و هزینه آن حدود 5000
تومان است. تازه ما دامپزشکان به افراد توصیه می کنیم که حتما حداکثر سه ماه یکبار
برای گرفتن ناخن بیاورند اما کو گوش شنوا! امیدورایم خبر گزاری فارس با نوشتن چنین
خبرهای سبب شود تا دارندگان حیوان خانگی به فکر حیوان خود بیفتند و همکاران
دامپزشک هم با پخش چنین اخباری  کسب و
کارشان رونق بگیرد تا بتوانند بدهی های خود را پرداخت کنند و ما هر ماهه شاهد
تعطیل شدن حداقل یک کلینیک دامپزشکی در شهر تهران و دیگر شهر های کشور بدلیل
ورشکستگی نباشیم.

اما مطلبی که از آن نمی توانم بگذرم جهل در احادیث و تفسیر نادرست قرآن
است  در قرآن در سوره مائده آیه 4 خداوند
می فرماید به شما آموختیم که به سگهای خود بیاموزدی که سگهای شما چگونه شکار کنند
و آن شکار را بر شما مباح کردیم.  می دانیم
سگ برای شکار نیاز دارد با دندانهای خود شکار را بگیرید و از آنجا که سگ غدد عرق
در زیر پوست ندارد برای خنک کردن خود نیاز به له له زدن و ترشح بیش از اندازه بزاق
و تبخیر آن دارد بنابراین هر گونه که سگ شکار کند گوشت شکار با بزاقش  آغشته خواهد شد هم چنین در روایتی داریم در ((
ترک الاطناب ابن القضاعی )) ( متوفی 454 ق) آمده که است که پیامبر ( ص) روزی فرمود
که در میان بنی اسرائیل مردی سیه دل، بر سگ شفقت آورد، درون چاه رفت و کوزه‌‌ی خود
را پر آب کرد و به سگ داد. خدای بزرگ به پیامبر زمان وحی کرد که به آن عاصی بگو که
به این شفقت، هر چه کردی ترا بخشیدم  

سوال من از نگارنده این است چرا برای بیان دیدگاه خود باید دست به تحریف در
دین خود بزنیم؟

شکی نیست کاهش عواطف انسانی، عدم تحمل همنوعان خود اضطراب و ناهنجاریهای
رفتاری انسانها سبب روی آوردن برخی از افراد به سمت موجودات دیگر می شود حتی پت
تراپی یکی از شیوه های درمانی رایج در دنیا شده است برای خارج شدن از این بحرانها
رسانه ها باید فرهنگ سازی انجام دهند نه اینکه هر اتفاق یا ناهنجاری در جامعه
ایجاد شود تیغ اتهام را بر گلوی حیوانات بی زبان بگذارند.

در مورد بیماریها مشترک انسان و دام بارها گفتیم که واکسیناسیون که برخی
بیماریها را پوشش می دهد در کنار آن درمان انگلی معاینات منظم دوره ای و رعایت اصول
بهداشتی از گسترش بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند شاید در یک زمانی طاعون و سل
تلفات به بار می آمد اما رعایت اصول بهداشتی میزان شیوه این بیماریها را محدود و
تحت کنترل در آورده است.

دکتر مجید ذاکریان

مدیر مسئول دوفصلنامه مشاور دامپزشک


 
برنامه واکسیناسیون جدید
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

با توجه به افزایش تعداد سگها و گسترش برخی بیماریها همانند دیستمبر، پارواویروس و هپاتیت سگها با توجه به توصیه جامعه جهانی دامهای کوچک برنامه واکسن سگها به صورت زیر تغییر کرده است:

1- نخستین مرحله واکسیناسیون در سن 45 روزگی به بعد انجام می شود و تا سن 3 ماه ( یعنی سن سگی که حداقل 45 روز و حداکثر زیر 3 ماه را داشته باشد) هر سه هفته یکبار واکسن چندگانه تزریق می شود تعداد دفعات واکسن نباید از سه نوبت فراتر رود بعبارتی در 45 روزگی، 5/2 ماهگی و 5/3 ماهگی واکسن چندگانه تزریق می شود.

2- برای سگی که بالای سه ماه را دارد و تا به حال واکسیناسیون نشد دو نوبت واکسن به فاصله هر ماه تزریق می شود.

3- هاری در ایران سالی یکبار و از سن سه ماهگی به بعد است.

4- برنامه واکسن گربه در هر زمان برای نخستین بار دو بار و به فاصله هر ماه تزریق می شود و بعد سالی یکبار

5- واکسن پرندگان شش ماه یکبار.

6- درمان انگلی بهترین حالت ماهانه است.


 
روند ارزیابی یک دامپزشک
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ دی ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

یکسری قانونهای هست که افراد درمانگر بای از آن پیروی کنند
در ذیل قانون مربوط به دامپزشک را می نویسم اگر شما دامپزشک هستید چه تعداد از
بندهای ذیل شامل شما می شود. شهامت داشته باشید و خود را ارزیابی کنید

1-    زمانی که حیوان بیمار را
پیش دامپزشک آوردند هیجگاه بیمار را برای خود منبع درآمد در نظر نگیرد.

2-    وقتی بیماری را درمان
کرد به خودش افتخار کند.

3-    از درمان بیمار مغرور
نشود، غرور سبب می شود بیماری با علایم مشابه را تشخیص ندهد.

4-    به کارش ایمان داشته باشد.

5-    از اشتباهایش درس بگیرد
اما خود را سرزنش نکند،

6-    اگر درمان موفقعیت آمیز
نبود مطالعات را کاملتر کند و شیوه دیگری برای درمان انجام بدهد.

7-    اگر صاحب حیوان نسبت به
درمانش شک دارد درمان را انجام ندهد چون دستورات دامپزشک را اجرا نخواهد کرد و
بیمار بهبود نخواهد یافت.

8-    بیماری مشابه برای سن،
نژاد و گونه متفاوت زمان درمان متفاوت دارد بنابراین برای صاحب حیوان توضیح بدهد
که روند درمان ممکن است گاهی بیش از معمول طول بکشد.

9-    هیجگاه بیمارش را رها
نکند مسیر اشتباه را تصحیح کند در نظر داشته باشد آن مسیر اشتباه را دیگر همکارن
هم ادامه می دهند.

10-                      
اگر در درمانش به نتیجه نرسید از نظر مشورتی استفاده کند
اجازه بدهد دیگر همکارانش بیمار را معاینه کنند و از نظر آنها استفاده کند اما
خودش درمان را ادامه بدهد.

11-                      
هیچگاه اشتباه همکارش را بزرگ جلوه ندهد زیرا افرادی که خود
دانشی ندارند سعی در کوچک کردن دیگران را دارند.

12-                      
به صاحب بیمار اجازه ندهد از همکارش بدگویی کند زیرا هر کس
توان و دانش خود را دارد.

13-                      
هر روز کارهای درمانی را ارزیابی کند.

14-                      
طول مدت درمان بیمار را با پول نسنجد، آنچه فکر می کند بهتر
است را به صاحب دام بگوید اگر برای صاحب دام بهبودی حیوانش مهم است دستورات
دامپزشک را می پذیرد.

15-                      
اگر روزی بیمار نداشت خوشحال باشد، در آن روز حیوانی بیمار
نشده است.

 


 
بیماری رشد دندان جوندگان
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ دی ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

دکتر جونده( همستر، سنجاب، خوکچه هندی، خرگوش) من چند روزی
است تمایل به خوردن غذا ندارد، لاغر شده و مدام یک گوشه می خوابد، انگار درد دارد!

یکی از مواردی که بیشتر صاحبان جونده به کلینیک دامپزشکی
مراجعه می کنند به خاطر بی اشتهایی حیوانشان است البته بی اشتهایی دلایل بسیار
زیادی دارد اما یک دکتر دامپزشک بمحض مشاهده جونده ای که غذا نمی خورد نخست به
بررسی وضعیت دندان های حیوان می پردازد.

شاید این سوال در ذهن شما طرح شده باشد که چرا به جانورانی
مانند موش، همستر، سنجاب، خوکچه هندی و خرگوش جونده می گوئیم؟ مگر حیوانات دیگر
مانند علف خواران، و پریماتها غذای خود را نمی جوند؟

دندان بیشتر موجودات بعد از تولد شروع به رشد می کند و بمحض
کامل شدن رشد دندان سلولهای زایا از بین می روند و دندان دیگر رشد نمی کند. اما
جوندگان موجوداتی هستند که دندانهای آنها تا آخر عمرشان در حال رشد هستند و
سلولهای زایا دندان هیچگاه از رشد باز نمی مانند بهمین دلیل نیاز به جویدن اجسام
مختلف دارند تا سطح دندان خود را کوتاه نگاه دارند. ما رشد دندان را در جوندگان
مختلف بررسی می کنیم

1-    همسترها دندانها پیش
بسیار فعال دارند و مدام این دندانها در حال رشد هستند همستر ها فاقد دندان نیش می
باشند و دندان آسیاب آنها رشد کمتری دارد. همستر سعی می کند با جویدن غذا، رشد دندان
پیش خود را تحت کنترل قرار دهد. بهترین وسیله جهت کوتاه نگاه داشتن دندانها پیش
همستر استفاده از غذاهای پلیت شده همستر، سنگهای معدنی، یونجه و شاخه درختان است.
اگر دندان همستر بیش از اندازه رشد کند دامپزشک مجبور به کوتاه کردن دندان همستر
است.

2-     سنجاب هم دندانهای پیش آنها رشد
زیادی دارند اما کوتاه کردن دندان سنجاب در حالت هوشیاری سنجاب غیر ممکن است
بنابراین استفاده از گردو با پوست، بلوط، میوه درخت کاج، یونجه و سنگ های معدنی در
کوتاه نگاه داشتن دندان سنجاب بسیار موثر است.

3-    خوکچه هندی  فاقد دندان نیش است و رشد دندان پیش آنها زیاد
است در خوکچه هندی رشد بیش از اندازه ریشه دندانهای پیش آسیا و آسیا مهم و
بیماریزا است بنابراین توصیه می شود که حتما از غذا های خشبی مانند یونجه در
برنامه غذایی این حیوان استفاده شود.

4-    خرگوش ها در ایران
طرفداران زیادی دارند اما با گرفتن یک خرگوش خیلی ذوق زده نشوید که حالا یک خرگوش دانا و
باهوش دارید چون واقعیت با آن چیزی که در کتابهای داستان و یا کارتونها دیده اید
متفاوت است. خرگوشها بسیار بسیار مستعد بیماری رشد بیش از اندازه ریشه دندان و رشد
دندانهای پیش هستند در حالت طبیعی دندان خرگوش در طول سال 10 تا 12 سانتیمتر رشد
می کند و اکثر صاحبان خرگوش فکر می کنند غذاهای مانند سبزیجات و هویج برای سلامت
خرگوش کافی است در حالی که خرگوشها برای کوتاه نگاه داشتن دندان های آسیا خود نیاز
به علوفه های خشبی ( یونجه) و سنگهای معدنی دارند

 


 
خارش گوش یا جرب گوش حقیقت کدام است؟
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

دکتر گربه من مدام دارد  سرش را تکان می دهد و با دستهایش گردنش را می خاراند.

خارش سر، گردن و گوش یکی از مواردی است که صاحبان حیوانات خانگی از آن شکایت دارند. این خارش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد تا صاحب گربه حیوان خود را نزد دامپزشک ببرد. اما این علایم می تواند نشانه های اولیه بسیاری از بیماریها باشد که در این نوشته من تنها به بیماری جرب گوش می پردازم.

جرب گوش Ear Mit انگلی است که درون کانال گوش می تواند زندگی کند مجرای گوش گربه بدلیل وجود ترشحات طبیعی گوش و سلولهای مرده محیط مناسب جهت زندگی و تغذیه این انگل ریز فراهم می کند. جربها یا مایتها در نقاط مختلفی از بدن زندگی می کنند و بسیار علاقمند هستند که به درون بافت همبند زیر پوست بروند و در آنجا کانالهای حفر کنند اما جربها گوش علاقه ای به حفر کانال ندارد و پوست ناحیه گوش در زیر آن از غضروف تشکیل شده است بنابراین مایتها بر روی سطح پوست زندگی می کنند بیشتر این جربها از نوع  Otodectes cynotis هستند.

جالب است بدانید که بیشتر موارد جرب گوش گربه که من تشخیص داده ام به دو صورت بود: 1- اشخاصی که تازه گربه خریده بودند و جهت معاینه اولیه به کلینیک آورده بودند. 2- صاحب دام جهت بیمار دیگری به کلینیک مراحعه کرده بود و یا اطلاع از مشکل گوش گربه خود داشت اما تصور می کرد این یک امر طبیعی است.

علایم جرب گوش معمولا با خارش ناحیه گردن که در واقع گربه می خواهد گوش خود را بخارد اما صاحب دام تصور می کند گربه دارد گردن خود را می خاراند( خارش می تواند یک یا دو طرف باشد)، تکان دادن سر، کج کردن سر به یک سمت، بی اشتهایی و بندرت تب همراه است. صاحبان گربه های که کارهای بهداشتی نظیر تمیز کردن گوش را مرتب انجام می دهند اظهار می کنند که ترشحات مانند خون خشک شده درون مجرای گوش می بینند.

دامپزشک معاینه گر باید توجه داشته که با مشاهده ترشحات بدترین کار ممکن مشاهده گوش توسط دستگاه اتوسکوپ است زیرا در صورت مثبت بودن جرب دستگاه آلوده خواهد شد و از این طریق دیگر حیوانات هم آلوده خواهند شد و حتی آلودگی می تواند در مطب بماند. همچنین توصیه اکید من به همکاران این است که بر کار دستیاران و کارآموزان خود در ضد عفونی وسایل معاینه، نظارت دقیق داشته باشند. دامپزشک با مشاهده ترشحات در درون گوش در ابتدا باید از داخل گوش نمونه برداری کند و در صورت تشخیص مایت گوشی توصیه های درمانی لازم را انجام دهد.

تخم این انگل به سه هفته زمان نیاز دارد تا تبدیل به جرب بالغ شود. بنابراین صاحب گربه باید کاملا از لحاظ روند بهبودی اگاه شود.

اما چگونه گوش یک گربه به این بیماری مبتلا می شود؟

خوشبختانه این انگل از طریق هوا منتقل نمی شود اما آلودگی از مادر به بچه گربه ها منتقل می شود. بدلیل اینکه گربه مدام با پاهای خود گوش را می خاراند انگل از طریق دست و پا روی سطح مو و بخصوص دم قرار می گیرد و از آن طرق به دیگر گربه ها منتقل می شود. یکی از مواردی که من در مطب بسیار مشاهده کردم انتقال بیماری از طریق پت شاپهای آلوده بود. این انگل قابل انتقال به سگ و دیگر حیوانات است.

شما متن کامل این نوشته را می توانید در مقاله تحت عنوان "ناگفته های در مورد جرب گوش حیوانات" در شماره بعدی مجله مشاور دامپزشک بخوانید.


 
← صفحه بعد صفحه قبل →