دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
نظر شما در ارتباط با نگهداری حیوان خانگی چیست
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

بنظر شما نگهداری حیوان خانگی مفید است؟ یا فکر می کنید مضر است؟!!!

سالهای نه چندان دور هر زمان بحث حیوان خانگی پیش می آمد از آن به عنوان مد شده صحبت می شد. یادم می آید در اولین نمایشگاه حیوان خانگی که در موزه حیات وحش دارآباد برگزار شد خبرنگار روزنامه همشهری تیتر گزارشش "دست آموزان بالای خط فقر" بود. حتی بسیاری از ما دامپزشکان از نگهداری حیوان خانگی توسط افرادی که تنها حیوان را به عنوان اسباب بازی می پنداشتند گله مند بودیم و بوضوح می دیدیم که برخی افراد تنها نگهداری حیوان را نشانه ای از پیشرفت خود می دیدند و نگهداری حیوان خانگی نشانه های از تهاجم فرهنگی می دانستند. اما!!!

در زمان کنونی من دامپزشک و همکارانم می گویم نگهداری حیوان خانگی یک ضرورت است. قرن بیست و یکم قرن پیشرفت، تکنولوژی و دست یافتن انسان به بخشهای از دریای بیکران اسرار خلقت است. دیگر  این فلسفه که دختر یا پسر جوان حیوانی را در بغل خود بگیرند و از این روش برای جلب نظر جنس مخالف خود استفاده کنند کم رنگ شده است هر چند چنین افرادی وجود دارند اما با توجه به دنیای ارتباطات (اینترنت) این افراد، اشخاصی هستند که مشکلات ارتباطی دارند و عموما دامپزشکان هم قبلا از چنین افرادی رنج می بردند. در دنیا جدید بر ضرورت نگهداری حیوانات خانگی توسط خانواده ها تاکید می شود. روانشناسان می گویند حضور یک حیوان خانگی که بی صبرانه منتظر برگشتن صاحب خود به خانه است تا به او غذا بدهد و یا با او بازی کند سبب می شود خستگی یک روز کاری سخت فراموش شود. حیوانات براحتی حس درونی انسان را می گیرند در مورد اسبهای مسابقه می گویند اگر سوار کار ترس و یا اضطراب داشته باشد اسب این عوامل را حس می کند و در مسابقه موفق نخواهد بود. تحقیقات نشان می دهد اشخاصی که حیوان دست آموز (تربیت شده) دارند از همکاران دیگر خود آرام تر و دقیق تر هستند. در برخی مدارس خارج کشور از حیوانات جهت برطرف کردن رفتارهای تهاجمی کودکان استفاده می کنند. در مراکز توانبخشی از حیوانات برای معالجه بیماران استفاده می کنند. در اداره های پلیس از حیوان برای دستگیری مجرمان استفاده می کنند برخی از روانشناسان از حیوان درمانی جهت بهبودی و برطرف کردن مشکلات بیماران خود استفاده می کنند در ایران حلال احمر، پلیس و آتش نشانی از حیوانات جهت کمک به امور کاری خود استفاده می کنند.

البته این بحث خیلی وسیع است و من فقط به پاره ای از موارد اشاره کردم ولی مطلب بسیار مهم این است که این حیوانات باید توسط دامپزشک سلامتشان تائید شود. همچنین حیوانات آموزش لازم جهت زندگی با انسان را دیده باشند و همچنین افردای که قصد نگهدار حیوان را دارند خودشان شرایط لازم برای نگهداری حیوان را داشته باشند

امیدوارم که شما هم تمام شرایط لازم جهت نگهداری حیوان خانگی را داشته باشید در انتها یاد مادر مرحوم را زنده می کنم و به روحش درود می فرستم که همیشه به من می گفت که اگر شرایط نگهداری حیوان را داشتی و برای همسایه ها مزاحمت ایجاد نشد بنابراین می توانی حیوان نگهداری کنی.