دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
فصل سوم: تهیه حیوان خانگی از نوع خزنده
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۱ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

فصل سوم: تهیه حیوان خانگی از نوع خزنده

خزندگان از مهرداران خونسرد و دوزیست هستند در اوخر قرن بیستم نگهداری آنها بیشتر توسط مردمان سرزمین اسکاندیناوی رواج پیدا کرد شاید مردمان این سرزمینها که بیشتر طول سال سرزمینشان از یخ و برف پوشیده شده است بواسطه نگهداری خزندگان می خواستند در داخل خانه بیاد گرمای تابستان باشند. باوجود اینکه نگهداری خزندگان توسط  وزات بهداشت و اکثر سازمانهای دامپزشکی کشور ها بخاطر برخی بیماریهای مشترک توصیه نمی شود اما در کشور ما رو به افزایش است. 90 در صد خزندگان حامل بیماری سالمونلا هستند که حتی درمان داروی پاکسازی را در آنها ایجاد نمی کند و صاحبان خزندگان باید در نظر داشته باشند که همیشه در معرض ابتلا به این باکتری می باشند. اما چه گونه های در ایران بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند:

1-    مارها (Snakes): از خزندگان بدون پا،با بدن کشیده و اکثرا کوشت خوار هستند که برخی سمی و برخی غیر سمی می باشند در ایران افرادی که علاقمند به نگهداری مار هستند بیشتر علاقمند به مار پیتون هستند.

                         

2-    ایگوانا (Iguana): زیستگاه اصلی این خزنده نواحی مرکز استوا، جنوب قاره امریکا و دریای کارائیپ است از خصوصیات بارز این خزنده داشتن چشم سوم در بالای سر است دو گونه از ایگونا در جهان وجود دارد یک ایگونای سبز و دیگری ایگونای جزایر آنتیل است. ایگونا بر روی پشت خود دارای خار هستند و قدرت بینای و تشخیص رنگ فوق العاده قوی دارند. این جانور گیاه خوار است.

                   

3-    لاک پشت گوش قرمز (Red eared slider): این لاک پشت بخاطر لکه قرمز رنگ پشت چشم تحت عنوان گوش قرمز شناخته می شود زیستگاه این جانور  امریکا است. لاک پشت گوش قرمز همه چیز خوار است و دما آب مناسب 18 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. در اروپا رها سازی این جانور در برکه ها ممنوع است زیرا می توانید آسیب به گیاهان محیط بزند.