دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
نژاد سگ
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آبان ۱۳۸٤ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

  با درود

 با سپاس بی کران از تمام دوستان و صاحبان حیوانات که ما را مورد مهر خود قرار می دهند. بسیاری از دوستان تماس می گیرند و درخواست ادامه معرفی نژادهای سگ را می کنند، بدین سبب این نوشته را به معرفی نژاد داشهوند می پردازم.

 داشهوند Dachshund یا داکل به سگهای با بدن کشیده و پاهای کوتاه ( البته در برخی از نوع این سگها تقریبا کوتاه است ) که در ایران بیشتر به نام سگ سوسیسی شکل معروف است گفته می شود. این نژاد دارای سه نوع یا تیپ می باشد. 1- مو کوتاه 2- مو بلند 3- مو مجعهد که هر کدام از این سه تیپ خود سه اندازه مختلف دارند.

 داشهوند علاوه بر اینکه سگی دراز و پا کوتاه است، سگی به نسبت چثه خود قوی و عضلانی است، راه رفتن داشهوندها با غرو خاص خود همراه است این نژاد سری کشیده و جمجمه ای تا اندازه ای محدب دارد، ابرو حالت کمانی و بیرون آمده، پوزه بلند، چشم تخم مرغی شکل معمولا به رنگ سیاه، قرمز تیره و یا قهوهای تیره است.

 داکلها سگهای با هوش هستند، این سگها با نشاط، خونگرم و بی باک می باشند. از دیگر خصوصیات این نژاد: بی باکی، سر سختی و اغلب عجول بودن است. با وجود اینکه جثه کوچک دارند ولی شجاع، بدجنس و خیلی ناقلا هستند. داشهوندها به خانواده خود بسیار علاقمند هستند، این سگها برای سفر مناسب و ارتباط آنها با پیران و کودکان بسیار مناسب است.

 سه تیپ مو کوتاه، مو بلند و مو مجعهد دارای سه اندازه از نظر قد و وزن می باشند.

1-  طبیعی normal یا استاندارد: قد 35 تا 45 cm و وزن تا 9 کیلو گرم.

2-  مینیاتور miniature یا کوتوله: قد 35 cm  و وزن 4 کیلو گرم.

3-  عروسکی Toy یا خرگوشی: قد 30 cm  و وزن 5/3 کیلو گرم.

 این نژاد از نظر بیماری مستعد دیسک بین مهرهای، مشکلات قلبی و مجاری ادراری است. این نژاد تمایل به چاق شدن و تنبلی دارد، طول عمر داشهوند بین 12 تا 15 سال است.

  امیدوارم کلیه کسانی که از این نژاد نگهداری می کنند و یا دوستار این نژاد هستند این مطالب برایشان مفید واقع شود.

  عزیزانی که خواستار درمان، واکسیناسیون و ... حیوان خود می باشند با شماره همراه 15 44 211 0912 و یا E-mail mjzakerian@yahoo.com  تماس بگیرند تا با تعیین وقت قبلی در محل شما به درمان حیوانتان بپردازیم.