دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
بيماری التهاب گوش خارجی سگ و گربه
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

 درود بر تمام دوستداران حیوانات        

 با سپاس از  یاران صمیمی که همیشه ما را مورد مهر و محبت خود قرار می دهند. این نوشته را به یکی از بیماریهای هاپوها و پیشیهای خوشگل می پردازیم.

   بیماری التهاب گوش خارجی   Otitis external

 بیماری التهاب گوش خارجی بیماری است که سبب درگیری اپیتلیوم گوش خارجی می شود. این بیماری چهره خود را بصورت حاد و یا مزمن نمایان می نماید، و در برخی موارد سبب درگیری و چهر های بالینی در لاله گوش می شود.

عواملی بسیاری سبب این بیماری در سگ و گربه می شوند که شامل: انگل، مواد خارجی، بیماری حساسیت بیش از حد، اختلال در کراتینیزه شدن، کاهش فعالیت تیروئید، بیماری خود ایمن و التهاب بافت پیوندی.

 همچنین برخی شرایط همانند: شکل آناتومیک گوش خارجی، درمان غلط و بیماریهای سیستمیک نیز سبب مستعد شدن گوش خارجی برای التهاب می شوند.

علاوه بر ابن وجود بعضی از باکتریها، مخمرها نیز سبب التهاب گوش خارجی می شود.

 علایم بیماری متفاوت است، ممکن است صاحب حیوان در مراحل اولیه بیماری متوجه این التهاب نشود و دامپزشک در زمان معاینات عمومی این بیماری را تشخیص دهد، اما اغلب علایم همراه با سرخی بیش از اندازه گوش خارجی، خارش، تکان دادن سر، وجود درد، ترشحات درگوش خارجی، پوسته پوسته شدن داخل گوش خارجی و در موارد بیشرفته بیماری وجود اکسودا و چرک همراه است.

 در مشاهدات صورت گرفته در کلینیک مواردی از التهاب گوش خارجی دیده شد که به علت پیشرفت بیماری و درد شدید و متاسفانه درمان غلط، سگ بیماری لاله گوش خود را بر روی جسم سفت قرار می داد و با ضربات دست سعی در کاهش درد و خارش داشت که این امر سبب گوشت آوردن لاله گوش شد.

 با توجه به اینکه عوامل مختلفی سبب پیدایش  بیماری التهاب گوش خارجی می شوند توصییه می شود صاحبان حیوان از هر گونه خود درمانی اجتناب ورزند و حیوان خود را هر چه سریعتر به دامپزشک نشان دهند تا درمان بیماری بدرستی صورت گیرد، همچنین معاینات منظم سه ماه یکبار در حفظ سلامت بیشتر حیوان کمک خواهد کرد.

 

 امیدوارم این نوشته برای علاقمندان به آشنایی بیماریهای حیوانات مفید واقع شود. آدرس کلینیک ما:

 چهار راه پاسداران، خیابان دولت، بعد از چهار راه اختیاریه، کوچه خرداد، پلاک سه، کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان،

 پذیرش با وقت قبلی صبح از ساعت  30/10 تا 30/12 و بعد از ظهر از ساعت 4 تا 8