دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
باز هم آنفلونزای خوکی
ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

همانطور که انتظار می رفت با سرد شدن زمین در نیمه بالایی خط استوا بیماری آنفلوانزا همه گیری بیشتری پیدا کرد. گرما بخصوص آفتاب از کشنده های قوی ویروس بیماری آنفلوانزای نوع A  معروف به آنفلوانزای خوکی است. در مورد نوع ویروس و علایم بیماری در همین وبلاگ قبلاً مطالبی نوشتم و در مجله مشاور دامپزشک با توجه به اهمیت موضوع مقاله دارم.

اما سوال این است که آیا دانش بشر کنونی از درمان و کنترل این ویروس ناتوان مانده است؟ و یا باید منتظر گسترش همگانی ویروس در سطح این کره خاکی بود و در تاریخ از این بیماری همانند بیماریهای وبا و طاعون باید نام ببریم؟

رهکارهای پیشگیرانه:

·        واکسیناسیون علیه بیماری آنفلوانزا ( خوشبختانه دانش بشری واکسن آنفلوانزا نوع A را ساخته است که در ایران بصورت محدود وارد شده است).

·        در هنگام عطسه و سرفه جلوی بینی و دهان خود را با دستمال تمیز بگیریم ( فردی که آلوده باشد با عطسه و سرفه می تواند ویروس را منتقل کند بنابراین با فرهنگ سازی در این زمینه چه در مورد فرد مبتلا چه در مورد افراد سالم می توان از گسترش بیماری جلوگیری کرد).

·        افراد بیمار بعد از عسطه و سرفه دستمال خود را در داخل نایلون قرار داده و آن را داخل سطل زباله بیاندازند.

·        بر خلاف آنچه که در رسانه های وابسته به دولت گفته می شود استفاده از ماسک بخصوص در افراد مبتلا می تواند از همه گیر شدن بیماری خوداری کند.

·        از دست دادن و روبوسی کردن با افراد دیگر جداً خودداری نمائید.

·        در مکانهای عمومی از شیر آب جهت نوشیدن آب خودداری نمائید.

·        از مصرف گوشت خام حیوانات جداً خودداری نمائید.

·        قبل از صرف غذا دستهای خود را با آب و صابون بشوئید.

·        بعد از رسیدن به خانه و یا محل کار اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید دستهای خود را با آب و صابون بشوئید.

·        به کودکان خود بیاموزید از غذای دوستان خود استفاده نکنند.

·        در هنگام مراجعه به بیمارستانها از ماسکهای یکبار مصرف استفاده کنید.

·        بیماری آنفلوانزا نوع A در واقع ویروسی است که از پرندگان به خوکها منتقل شده و در بدن خوکی تغییراتی یافته و قابل انتقال به انسان شده و از انسان به انسان نیز قابل انتقال است بنابراین امکان انتقال بیماری از انسان به دیگر حیوانات و از آنها به انسان می باشد. توصیه می شود در صورت مشاهده هر گونه سرخی در چشم حیوانات، تب، بی حالی و عدم اشتها حیوان خانگی خود را سریعاً نزد دامپزشک ببرید.

·        در صورت مشاهده گلو درد، تب، سردرد و یا درد در نقاط مختلف بدن خود حتما با پزشک خود مشورت نمائید.