دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
جوانان سرمایه های این مرز و بوم
ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

به لقمان حکیم گفتند ادب از که آموختی؟

گفت: از بی ادبان!!!

یک شب کنار تلویزیون نشسته بودم و اتفاقی یکی ار تیزرهای آموزشی سازمان ملی جوانان بخش می شد را تماشا می کردم. تیزر در مورد آقای بود که استاد دانشگاه بود با موتور به مکانی رفته بود و بعد از حساب کردن کریه در مورد اینکه از زندگی چه انتظاری می توان داشت با مسافر کش موتور سوار  صحبت کرد.

وقتی که این تیزر را دیدم هم خیلی متعجب و هم ناراحت شدم چون پیامهای این شوی مثلاً آموزشی در عبارتهای زیر بود:

1-     موتور سیکلت وسیله مسافر کشی است.

2-     استفاده از کلاه ایمنی جهت فرمان موتور می باشد نه سوار شوندگان آن.

3-     در هنگامی که کس به شما مبلغ زیادتر پرداخت کرد حالت رندی داشته باشید.

4-     اگر پول پرداخت کردید و مبلغ اضافه بود از پس گرفتن بقیه پول خود امتناء نکنید.

5-     موتور وسیله خوبی برای رفتن استادان به دانشگاه است.

6-     راکبان موتور از زندگی خود انتظارت کوچک دارند.

7-     دنیای موتور سواران شاید کوچک بنظر برسد اما بزرگ و زیبا است.

8-     جهت مشاوره و یا درد و دل، مسافر کشان موتوری را انتخاب نمائید.

9-     تعداد محدودی از افرادی که به خارج می روند موفق هستند.

10-اگر به کشورهای خارج رفتید و انجا کارگری کردید و موفق نشدید به ایران برگردید و استاد دانشگاه شوید.

11- ....

جوانان یک کشور سرمایه های آن کشور هستند، سازمانها و نهادها موظف به هدایت و شکوفایی این استعدادها و پرورش و سوق دادن افکار این جوانان به سمت و سوی درست می باشند اما آیا این شوی آموزشی با  روانشناسی، استاد دانشگاهی، محققی و با فرد اندیشمندی مشورت شده است. بله من هم قبوال دارم که سطح توقعات جوانان ما بالاتر از حد معقول است اما جوانی که در فیلمهای تلویزیون هم سن و سالهای خود را با زندگی عالی، خانه بزرگ، ماشین آخرین سیستم و شرکتی که پول ساز است و یا اینکه با صاف صاف راه رفتن پول پارو می کند می بیند از او چه انتظاری باید داشت.

فرد موفق اینکه پشت موتور خود بنشیند و در دنیا خود آرزوی ازدواج با دختر همسایه، خرید یک وانت، اجاره یک اتاق و داشتن چند بچه قد و نیم قد داشته باشد نیست. جوانی موفق است که در دنیا خود آرزوهای بزرگ داشته باشد، با زندگی کنونی خود کنار بیاید و برای رسیدن به آرزوهای خود در حد امکان تلاش کند. جوان موفق الگوی خود و همنشنین خود را فردی والا و بهتر مییابد.

جوانان سرمایه های ما هستند! آیا سازمان ملی جوانان قصد پرورش این سرمایه ها را با ساختن چنین تیزرهای دارد؟! آیا با انتظارات کوچک: اتومبیل، جاده و نیروگاه هسته ای ساخته می شود؟! آیا حد و مقام استادان ما اینقدر پائین آمده است که با موتور در سطح شهر جابجا شوند و با مسافرکش موتوری در و دل کنند و سفره دل خود را پیش آنها باز کنند؟!!!

من به شخصه از مسئولان خواستار باز خواست کردن سریع افرادی که این برنامه که نمی توان آموزشی گفت هستم و خواستار توبیخ سریع رئیس سارمان ملی جوانان هستم این برنام تنها فرار مغزها را تشویق می کند و افراد مانده در ایران را افردای با مغزهای کوچک می پندارد.