دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
طوطی خاکستری افریقایی پرنده سخنگو
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

طوطی افریقایی خاکستری (African Gray Parrot ) معروف به کاسکو  یکی از حیوانات خانگی مورد علاقه خانواده ها است و هر روز به تعداد افرادی که خواهان نگهداری طوطی خاکستری هستند افزوده می شود. کاسکو پرنده بسیار حساس، کنجکاو نسبت به محیط اطراف و دارای قدرت تقلید صدای فوق العاده نسبت به تمام طوطی سانان است این پرنده قادر است صدا ها و آوازها را به راحتی یاد بگیرد و  به تقلید صدای دیگران بپردازد.

طوطی افریقای خاکستری در حیات وحش به صورت گله ای زندگی می کند و این گله ها عاشق نشستن بر روی شاخهای درخت می باشند و رئیس گله بر روی بالاترین شاخ می نشیند کاسکو پرنده بومی افریقای مر کزی و غربی است و در جنگلهای بارارانی، بوتها زارها و دشتهای این مناطق زندگی می کند و به دو نژاد تقسیم می شود:

1-     نژاد کنگو (Congo): طول 33 تا 41 سانتیمتر، وزن 450 تا 550 گرم و دارای پرهای خاکستری و لکه های سفید دور چشم، دم قرمز گیلاسی و منقار سیاه.

2-      نژاد تیمنه (Timneh): اندازه کوچکتر از کنگو دارد، رنگ دم تیره تر از نژاد کنگو است، فک پائین رنگ آن روشنتر است.

طول عمر کاسکو حدود 50 تا 60 سال است. تفکیک نر از ماده بسیار مشکل است طوطی خاکستری افریقایی ماده معمولا جفت نر را خودش انتخاب می کند و در هر بار 3 تا 5 عدد تخم می گذارد بین 26 تا 28 روز طوطی خاکستری ماده بر روی تخم می خوابد. سن بلوغ طوطی خاکستری افریقایی 4 تا 6 سال است.

طوطی خاکستری افریقای بسیار محتاط است بنابراین هنگامی که شما پرندهای را برای نخستین بار به خانه خود می برید باید محیطی بسیار آرام و دور از رفت و آمد زیاد و دور از وسایل الکتریکی برایش فراهم کنید قفس پرنده حنما بر روی میز قرار دهید و اتاقها مختلف خانه را در طی روزها و یا هفته های آینده به پرنده خود معرفی کنید تا اطمینان از وضعیت خود پیدا کند. در صورت آرام بودن اجازه دهید در اتاق راه برود و شما هم همراه او راه بروید تا با محیط آشنا شود.

در ایران این تصور غلط در مورد رژیم غذای کاسکو جا افتاده که تنها دانه آفتاب گردن را غذای مناسب برای پرنده می داند در حالیکه مصرف مداوم این غذا می تواند منجر به چاقی حیوان و فعالیت پرکتی شود. رژیم غذای علاوه بر دانه جات باید شامل میوه های تازه، سبزیجات و حبوبات باشد.

میوها های مانند سیب، انگور، موز و انار بسیار مورد پسند طوطی ها واقع می شود سبزجات مانند کلم بروکلی و اسفناج برای این پرنده دلچسب است. همچنین دادن هویچ، ذرت، کدو و ... برای کاسکو مناسب است. میکس پرنج پخته شده با حبوبات و پوسته تخم مرغ برای طوطی غذای مناسب می باشد.

طوطی خاکستری افریقای مستعد بیماریهای مانند پسیتاکوزیس، انگلهای سنجاقی، عفونتهای کیسه هوای و پرکنی می باشند.

مطالب بیشتر و دقیقتر در مورد طوطی خاکستر افریقای را می توانید در شماره 6 مجله مشاور دامپزشک بخوانید همچنین علت پرکنی در طوطی ها را  می توانید در شماره 2 مجله مشاور دامپزشک مطالعه فرمائید.