دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
جوابیه مشاور دامپزشک در مورد گزارش سایت تابناک
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ تیر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

دیروز نشسته بودم که همکار عزیزم دکتر هومن ملوک پور زنگ زد و خبری داد که تکان دهنده بود. البته من به خبرهای تکان دهنده عادت کردم . خلاصه سرتان را درد نیاورم رفتم سایت تابناک مطالب سایت بیشتر از جوابیه همکار گرامی و جوابیه رییس جامعه دامهای کوچک تکان دهنده بود.

گزارش داده شده در سایت تابناک در زمینه نگهداری حیوانات خانگی بود و نویسنده گزارش در اصل مطالب خود را، در مورد نگهداری سگ ها تنظم کرده بود با خواندن گزارش جهتدار بودن نوشته را احساس کردم و در نهایت اطلاع رسانی کذب و خلاف واقع کاملاً در گزارش مشاهده می شد که به آن اشاره می کنم.

1-    در مورد قیمت سگ از زمانی که خودم شروع به کار کردم تا به حال نه دیده ام نه شنیده ام که قیمت سگ از یک میلیون پانصد شروع شود و به بالا برود. هر چند بنظر خودم ارزش آفریده خدواند بقدری زیاد است که این ارقام پائین می باشد و جامعه دامپزشکی امید به افزایش روز افزون قیمت آفریده های خداوند دارد. پیش بینی بنده این است که با طرح هدفمند کردن یارانه ها قیمتها افزایش یابد و احتمالا نگارنده گزارش قیمت ها را بر اساس یک سال از گذشت طرح هدفمند کردن یارانه ها پیشبینی کردند.

2-    نمی دانم بگویم متاسفانه یا خوشبختانه خودتان قضاوت کنید نگهداری و دوست داشتن سگ در تمام دنیا و سراسر ایران گسترش پیداه کرده خودم چند سال پیش مراجعه از نقاط مختلف ایران داشتم که می گفتند وقتی با سگمان بیرون می رویم صدای واق برای ما در می آورند ولی در حال حاضر شاید به جرات می توان گفت که بیست در صد مراجعین من از شهرستانها می آیند حال این رقم را در تعداد کلینیک های تهران ضرب کنید و در نظر بگیرید که حداقل در تمام مراکز استانها و شهرستانهای پر جمعیت کلینیک دام کوچک وجود دارد.

3-    قبلاً هم تذکر داده ام که برای تهیه گزارش و یا پیام رسانی شما باید منبع قوی و علمی داشته باشید و با شخصی مصاحبه شود تا افراد بتوانند الگو برداری کنند مصاحبه با فروشنده مجید نامی بد نیست اما پایه و اساس گزارش نمی شود توجه داشته باشید دامپزشک بیکار هم مانند تمام رشته ها کم نیست. پس بدنیست با بیکاره های مانند ما دامپزشکان مصاحبه شود تا ببیند واقعیت چه چیزی است. متاسفانه الگوهای ما در جامعه در حال عوض شدن هست در جامعه کسانی هستند که حیوانات را بعنوان سرگرمی و پوز دادن نگهداری می کنند که مشکل جامعه دامپزشکی با این افراد است که ذهن تمام افراد را مخدوش می کنند مثالی میزنم از دو تیپ افراد . الف- مراجعم سفارش سگ هفت صد هزار توامانی به فروشنده های سگ داده بود، کمی بعد به کلینیک آمد به او تبریک گفتم که سگش آمده اما با کمال تعجب گفت سگم یک ماه دیگر می رسد و این سگ را از گوشه خیابان خریدم بعد ها پای سگ خیابانی شکست و با توجه به جراحی دو مرحله ای قیمت سگ حیابانی به اندازه یک سگ معمولی تمام شد. ب- مراجعه ای در منطقه ویلا نشین شهر زندگی می کرد پست کاری مهمی هم دارد سگش بی حال و بیمار است وظیفه سگ پاسداری از خانه وامول است بیماری سگ عدم تغذیه مناسب ( سه روز غذای سگ تمام شده بود و کسی غذا نداد ).  خودتان قضاوت کنید فرهنگ ما کجا است اگر ادعای اسلام و شیعه می کنیم در فقه آمده است اگر ظرف آبی دارید و قصد وضو دارید و از طرفی گربه تشنه دارید آب را به گربه بدهبد و خودتان تیمم کنید.

4-    گزارشگر هزینه آرایش و اصلاح ناخن ( رنگ ناخن ) تا حداکثر  دویست هزار تومان می داند نمی دانم این قیمت را از کجا گرفت اما مفهموم رنگ ناخن را نفهمیدم عجب!!! تکنولوژی در حال پیشرفت است!؟ من که درمان و کار مطبوعات می کنم عقب افتادم!! ما دامپزشکان به شدت استفاده از لاک و رنگ را منع می کنم چون سگ می تواند لیس بزند و بخورد و مشکلات معده را برایش ایجاد کند تازه باز گزارشگر جو زده حذف یارانه ها شده است.

5-    در مورد دکتر ابهری ایشان از مولفان خوب در زمین روانشناسی است و خودم چند کتاب از ایشان را دیده ام، با بخشی از صحبت های ایشان موفق هستم چون روانشناسان در خارج کشور به افراد مسن که تنها هستند توصیه می کنند حیوان خانگی نگهداری کنند در مورد بچه ها هم باید توجیه شوند که سگ موجود زنده است نه اسباب بازی. اما متاسفانه در کشور ما یاد گرفته شده که بخشهای از صحبتهای افراد مهم و سرشناس را می گیریم و آنها را جوری بهم می چسپانیم که یک صحبت دیگر در می آید و من به جد معتقد هستم که بخشی از نوشتها (بزاق سگ بیماریزا و حاوی انواع ویروس و باکتری) مربوط به مصاحبه ایشان نیست چون آقای دکتر ابهری در این زمینه خودشان معلومات دارند که بزاق سگ خاصیت ضد عفونی هم می تواند داشته باشد اما جا دارد آقای دکتر با نگارنده گزارش برخورد جدی نمایند تا دیگر هوس چنین کاری را نکند.