دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
از پارک وی تا بزرگراه بی درخت شده چمران
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

یادش بخیر آن زمانیکه سال شماری می کردیم تا درختان حاشیه بزرگراه پارک وی بزرگ بزرگتر بشوند و تا ما از رانندگی یا قدم زدن در حاشیه این بزرگراه لذت ببریم. چقدر بد بود در آن زمان که وسط این بزرگراه گاردریل نداشت و راننده های سهل انگار با سرعت بالای خود هم به خود هم به درختان آسیب می رساندند.

یادش بخیر که نام پارک وی بخاطر استقامت و پایداری شهدای مانند چمران به نام شهید چمران تغییر نام یافت. چه روزگاری بود که تقاطع چمران ملاصدرا حذف شد قول ساخت رمپ با کلی درخت داده شد، تقاطع همت حذف شد درخت کاشته شد.

چند روز پیش از بزرگراه شهید چمران گذر می کردم که دیدم  در لاین وسط گارد ریل نصب کردند و نوشتن خطوط پر سرعت اتوبوس کلی خوشحال شده که خوب سریعتر می رویم و به کارهایمان می رسیم اما هر چه طول بزرگراه را می پیمودم به جای اینکه خوشحال بشوم اندوهگین تر می شدم. دیگر خبری ( سالها است) از درختان حاشیه بزرگراه نبود در وسط بزرگراه هم بخشی برای ایستگاه بخشی بخاطر تنگ شدن عرض بزرگراه تخریب شده بود.

برای اینکه درختی رویش کند ابتدا باید تخم کاشته شود یا نهالی پیوند زده شود هفته ای چند بار نهال آبیاری شود. تا نهال تنومند شود از هرس و کود دادن هم بگوئیم که جای خود دارد حال هزینه آبیاری، کود، باغبان و جمع آوری دی اکسید کربنی که درختان استفاده می کنند را در ماه و سال ضرب کنیم و عدد را بدست آوریم.

آقای قالیباف درختان سرمایه هستند شاید با پهن کردن بزرگراه، تاسیس خطوط پر سرعت مشکل ترافیک موقتاً حل شود اما سرمایه چند ده بر باد می رود. آقای شهردار به خدا درختان میدان رزم نیستند که براحتی با بولدوزر تخریب شوند و بتوان سریع جایگزین کرد. کاش رشد درختان هم مانند تعداد فرزند مورد حمایت دولت قرار می گرفت و مانند جمعیت ایران رشد تصاعدی پیدای می کرد. آقای شهردار چه خوب بود بجای خطوط پر سرعت و تخریب درختان زیبای بزرگراه شهید چمران، به فکر خطوط زیر مینی برای این بزرگراه می بودید و به نسل کنونی ما می آموختید که چگونه پارک وی تبدیل به شهید چمران شد و چطور سبزتر و آباد تر شد. کودکان ما یاد می گرفتند که ما برای چه در جبهه ها خون دادیم تا خاک، آب، گیاه، موجودات زنده و انسانهای سرزمین خود را حفظ کنیم و ایرانی آباد داشته باشیم!!!