دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
ایست شما بر اساس قانون جدید مرتکب جرم نگهدارسی از سگ شده اید
ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

39 نماینده محترم مجلس جمع شدند و طرحی را پیش نویس کردند در این طرح موارد نقض قانون دیده می شود که در ذیل اشاره می کنم:

1-    "گرداندن سگ در خیابانها و وسایل نقلیه ممنوع است." در حالی که در جلوی بسیاری از پارک ها نوشته شده است ورود حیوان خانگی ممنوع. البته این نوشته را خیلی ها در نظر نمی گیرند اما طبق قانون وسیله نقلیه جزء حریم خصوصی افراد محسوب می شود اما این حریم نباید نظم عمومی را برهم بزند برای مثال شما در خانه ممکن است با لباس راحت و بدون حجاب بگردید اما درون اتومبیل خود بدلیل اینکه در معرض دید هستید و نظم عمومی را برهم می زنید ممنوع است حال اگر حیوان داخل باکس باشد تکلیف قانون چیست.

2-    در مورد نگهداری حیوان دو سوال مجزا است نخست اینکه آیا نگهداری حیوان ممنوع است و دوم اینکه نگهداری حیوان منجر به مزاحمت می شود یا نه. در تمام کشورهای دنیا اگر نگهداری حیوان خانگی سبب سلب آسایش از همسایه های شود با فرد خاطی برخورد و حتی ضبط حیوان و دادن آن به کسی که قادر به نگهداری آن باشد وجود دارد.

3-    مهمترین مسئله ای که آقایان نمایند فراموش کردن و به عبارتی متین تر با خود قانون آشنا نیستند وجود سازمانی به نام سازمان دامپزشکی است این سازمان متشکل از شبکه های دامپزشکی، نظام دامپزشکی و بخشهای متنوع دیگر است خوب بود آقایان اول با چنین سازمانی آشنا می شدند و بعد وزارت درمان  بهداشت و آموزش پزشکی را مسئول بررسی چنین موضوعی می کردند.

4-    تکلیف دروسی مانند آناتومی سگ، بیماری داخلی دامهای کوچک، جراحی دامهای کوچک، شرکتهای مرتبط با واکسنهای دامهای کوچک، مدرسان و اساتید این رشته، مجوزها درمانگهای صادر شده در ارتباط با دامهای کوچک شرکتهای وارد کنند لوزم جانبی و غذای دامهای کوچک چیست؟

معمولا برای پیش نویس و طرح قانونین باید تمام حواشی آن قانون بررسی شود متاسفانه آقایان نماینده مطالعات لازم را در این زمینه انجام نداده اند در تهران حدود حداقل 100 پروانه درمانگاه دامهای کوچک و یا اشتغال صادر شده است که چهل کلینیک فعال وجود دارد. که بخش عمده کاری آنها مربوط به سگ است همچنین این سگها هستند که حافظ گله های گوسفند عشایر زحمتکش ما می باشند و از آن بالاتر خداوند سگ را همانند تمام افریده های خود نشانه بزرگی و عظمت خود می شناسد و در سوره کهف سگ را در شمار یاران افراد کهف می شناید و در سوره مائده می فرماید ما به شما آموختیم که به سگهای خود بیاموزید که چگونه شکار کنند و آن شکار را بر شما حلال کردیم. لازم به باداوری است که نص صریع قرآن انسان را اشرف مخولقات و موظف به پاسداری از دیگر مخلوقات می داند.

اما برای بیکاری این خیل عظیم شاغل در این بخش خودم به شخصه پیشنهاد می دهم که این افراد در فکر نماینده مجلس شدن باشند تا دیگر دغ دغه بیکاری نداشته باشند و بتواند قانونهای آنچنانی توصیب کنند