دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
خوکچه هندی نه از گونه خوک نه از کشور هند
ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

شاید شما هم جزء افرادی هستید که قصد نگهداری یک نوع حیوان خانگی را دارید و دوست دارید حیوان شما کوچک و ظریف باشد اما همستر را بسیار کوچک و حیوانی می بینید که اگر در داخل یک اتاق رها شود به زحمت می توان آن را یافت.

خوکچه هندی حیوانی که از همستر بزرگتر و از خرگوش کوچکتر است و هر روزه به افرادی که قصد نگهداری این حیوان را دارند افزوده می شود.

خوکچه هندی نخستین بار 5000 سال قبل از میلاد توسط قبایل Inca که در حال حاضر کشورهای پرو، بولیوی و اکوادر را شامل می شود اهلی شدند. نقاشیهای بجا مانده از آن دوران حکایت از مقدس بودن این حیوان در نزد قبایل بومی می کند. البته برخی از بومیان امریکا جنوبی از این جانور بعنوان منبع غذایی استفاده می کردند. خوکچه هندی توسط هلندی ها و اسپانیایی ها به اروپا آورده شد.

خوکچه هندی که نام آن Guinea Pig است هیچ نوع قرابتی با خوک ندارد هرچند سری نامتقارن نسبت به بدن که از ویژگیهای خوک است در خوکچه هندی دیده می شود اما تنها رقابت خوک و خوکچه هندی صدای است که خوکچه هندی از خود در می آورد که بسیار شبیه به صدای خوک است. و کلمه Guinea در واقع از کلمه لاتین Galibi که نام یکی از قبایل امریکای شمالی است گرفته شده است.

خوکچه هندی وزن بین 700 تا 1200 گرم دارد و اندازه این جانور بین 20 تا 25 سانتیمتر است. وزن کم و سایز مناسب این حیوان یکی از دلیل نگهداری خوکچه هندی در آپارتمانهای با وسعت کم می باشد. طول عمر خوکچه هندی بین 4 تا 8 سال تخمین زده شده است اما در کتاب رکوردهای گینس خوکچه هندی با طول عمر 14 سال و 10 ماه ثبت شده است.

خوکچه های هندی در گله های متشکل از یک نر و چند ماده در طبیعت زندگی می کردند اما در حال حاضر شما نمی توانید خوکچه هندی بصورت آزاد در طبیعت مشاهده کنید. خوکچه های هندی نر با هم سازگار نیستند ولی خوکچه هندی نر یا ماده براحتی با انسان زندگی می کند. این حیوان دارای قدرت فوق العاده در ردیابی غذا است و این مسیر ماهها در ذهن خوکچه باقی می ماند.

خوکچه هندی ماده در هر زایمان 5 نوزاد بدنیا می آورد و طول دوره باداری 63 تا 68 روز است. زایمان این حیوان بیشتر در فصل بهار است و ماده 24 ساعت بعد از زایمان مجددا آماده جفت گیری می شوند اما بچه ها مرده بدنیا خواهند آمد. نوزاد در زمان تولد دارای موی کامل است و چیزی که در این نوزادن بسیار جالب است داشتن دندان کامل و قادر بدون در خوردن غذای جامد است. بچه های نر در 6 هفتگی به بلوغ می رسند و بچه های ماده در 4 هفتگی به بلوغ می رسند.

خوکچه هندی میوه خواری قهار است و عاشق میوه های مانند انگور، سیب، خیار، هویچ، گلابی است و همچنن از دانه ها و سبزیهای مانند ذرت، لوبیا، کلم، توت فرنگی، یونجه خشک، کرفس و اسفناج در رژیم غذای خود بهره می گیرد. اما گیاهانی مانند سرخس، سیب زمینی و گل آلاله برای خوکچه هندی سمی می باشند.

بدن خوکچه هندی قادر به ساختن ویتامین  ث نمی باشد از این رو با خوردن گوجه فرنگی، کلم و توت فرنگی ویتامین ث مورد نیاز بدن خود را تامین می کند. یونجه نیز با کوتاه شدن دندان های آسیاب که دائماً در حال رشد هستند مناسب است. خوکچه هندی عادت به خوردن مدفوع خود دارد و از این طریق ویتامین ب و فیبر مورد نیاز بدن خود را تامین می کند.

کمبود ویتامین ث در خوکچه هندی سبب ایجاد دمل چرکی در گردن و کمی تحرک می شود، خوکچه هندی مستعد بیماریهای تنفسی و اسهال است و می تواند توسط شپش ها و قارچ ها آلوده شود. همچنین خوکچه هندی آبستن مستعد مسمومیت بارداری است.

معاینات منظم دوره ای شش ماه یکبار و درمانهای انگلی برای خوکچه هندی توصیه شده است.