دامپزشک مشاور

بیماری حیوانات خانگی بیماری مشترک انسان و دام کلینیک دامپزشکی
 
به خدا قسم ما ایرانیان حیوانات را دوست داریم
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠ : توسط : دکتر مجید ذاکریان

دیشب شبکه یک سیمای ایران برنامه پارک ملت میزبان تنی چند از دوستداران حیوانات بود موضوع برنامه در ارتباط با حیوان آزاری ( شکارچی بیرحمی که شکم خرس زنده ای را در کنار توله ها می شکافت ) بود. شدت و عمق این فاجعه بقدری بود که صدای طرفداران حقوق حیوانات در خارج از مرزهای ایران در آمد و بیگانگانی که در مترصد بدست آوردن بهانه ای هستند تا هویت و اصالت ایرانی را به سوال ببرند بوقهای خود را بصدا در آوردن که ایرانی یعنی توحش!!!، ایرانی یعنی تروریست و ....!!!؟

قبل از هرچیز اجازه می خواهم پاسخ بیگانگان را بدهم. نخستین بار در ایران باستان بحث حقوق حیوانات مطرح شده بود. کتیبه های بجا مانده از زمان کورش کبیر گواه این امر است. البته هنوز که هنوزه نقل داستان انوشیروان دادگر و خری که زنگوله عدالت خواهی را بصدا در می آورد بر زبانها است و خواهد ماند.

اما اسلام یکی از ادیان خداوندی است. خداوند در قرآن اشاره می فرماید که شما با نگرش به مخلوقات من به عظمت و شگفتی جهان آفرینش پی خواهید برد. رسول اکرام ابتدا افسار شتر خود را باز می کرد تا آب بخورد بعد خودشان آب را می آشامید. در احادیث آمده که اگر حیوانی را آزار دهید تا چهل روز دعای شما مستجاب نمی شود. در فقه شیعه آمده است که اگر ظرف آبی برای وضو گرفتن دارید و گربه تشنه ای در کنار شما است شما باید تیمم کنید و آب را به گربه بدهید. در قرآن فرموده شده است که حیوانات را برای رفع نیاز خود ذبح کنید و قبل از ذبع نام خدا را یاد کنید.

حال ممکن است افرادی در کشور عزیزمان ایران یافت شوند که بوی از انسانیت، دین پرستی و وظایفی که خدواند در قبال سایر حیوانات بر عهده ما نهاده است نبرده باشند.

البته مقصر خود ما و برخی از مقامات کشوری هستند. یک کشور تنها خاک یا مردمان آن خاک نیستند. قدرت و شکوه هر کشور به خاک، مردمان، گیاهان، حیوانات، منابع طبیعی و هر آنچه پرودگار در آن دیار قرار داده محسوب می شود. اما مقامات ما بخشهای از این شکوه را به فراموشی می سپارند. ما در مدارس خود مطلبی در مورد حقوق حیوانات نداریم. باغ وحشهای ما بجای اینکه جای برای آموزش نسل جوان باشند منبع برخی بیماری هستند و گاهی هم در خبر ها می شنویم که برای مثال شیر دست دختری را در باغ وحش بلعید. چنان مجذوب راز بقای دیگر کشور ها می شویم در حالی که فراموش می کنیم روزگاری در ایران شیر، فیل ،ببر و دیگر حیوانات زیست می کردند و در حال حاضر هم سرزمین عزیزمان ایران زیستگاه برخی حیوانات نادر و در معرض انقراض است. تمام مشکلات کشورمان تنها در سگ گردانی چند پسر و دختری که تنها اینکار را وسیله ای جهت نشان دادن خود می دانند می دانیم. بر روی کیف مدارس بچه های ما نقش بازیهای کامپیوتری نقش می بندد اما نقش قهرمانان کارتونی حیوانات را مشروح نمی دانیم. در کشور ما قانونی جهت حمایت از حیوانات نداریم. برخی از نظامیان ما کشتن حیوانات را برای خود واجب و فریضه ای الهی می دانند.

در آخر خواهشی از رئیس انجمن حمایت از حیوانات آقای دکتر آل داود دارم. که لطف کنند و فیلم آزار این خرسها را از روی سایت خود پاک کنند تا قباحت حیوان آزاری شکسته نشود.

همچنین از طرفداران زیست محیطی تقاضا می کنم که با نامه های خود به دفتر مجله مشاور دامپزشک اعلام انزجار خود را از این عمل وحشیانه نمایند.