خوکچه هندی نه از گونه خوک نه از کشور هند

شاید شما هم جزء افرادی هستید که قصد نگهداری یک نوع حیوان خانگی را دارید و دوست دارید حیوان شما کوچک و ظریف باشد اما همستر را بسیار کوچک و حیوانی می بینید که اگر در داخل یک اتاق رها شود به زحمت می توان آن را یافت.

خوکچه هندی حیوانی که از همستر بزرگتر و از خرگوش کوچکتر است و هر روزه به افرادی که قصد نگهداری این حیوان را دارند افزوده می شود.

خوکچه هندی نخستین بار 5000 سال قبل از میلاد توسط قبایل Inca که در حال حاضر کشورهای پرو، بولیوی و اکوادر را شامل می شود اهلی شدند. نقاشیهای بجا مانده از آن دوران حکایت از مقدس بودن این حیوان در نزد قبایل بومی می کند. البته برخی از بومیان امریکا جنوبی از این جانور بعنوان منبع غذایی استفاده می کردند. خوکچه هندی توسط هلندی ها و اسپانیایی ها به اروپا آورده شد.

خوکچه هندی که نام آن Guinea Pig است هیچ نوع قرابتی با خوک ندارد هرچند سری نامتقارن نسبت به بدن که از ویژگیهای خوک است در خوکچه هندی دیده می شود اما تنها رقابت خوک و خوکچه هندی صدای است که خوکچه هندی از خود در می آورد که بسیار شبیه به صدای خوک است. و کلمه Guinea در واقع از کلمه لاتین Galibi که نام یکی از قبایل امریکای شمالی است گرفته شده است.

خوکچه هندی وزن بین 700 تا 1200 گرم دارد و اندازه این جانور بین 20 تا 25 سانتیمتر است. وزن کم و سایز مناسب این حیوان یکی از دلیل نگهداری خوکچه هندی در آپارتمانهای با وسعت کم می باشد. طول عمر خوکچه هندی بین 4 تا 8 سال تخمین زده شده است اما در کتاب رکوردهای گینس خوکچه هندی با طول عمر 14 سال و 10 ماه ثبت شده است.

خوکچه های هندی در گله های متشکل از یک نر و چند ماده در طبیعت زندگی می کردند اما در حال حاضر شما نمی توانید خوکچه هندی بصورت آزاد در طبیعت مشاهده کنید. خوکچه های هندی نر با هم سازگار نیستند ولی خوکچه هندی نر یا ماده براحتی با انسان زندگی می کند. این حیوان دارای قدرت فوق العاده در ردیابی غذا است و این مسیر ماهها در ذهن خوکچه باقی می ماند.

خوکچه هندی ماده در هر زایمان 5 نوزاد بدنیا می آورد و طول دوره باداری 63 تا 68 روز است. زایمان این حیوان بیشتر در فصل بهار است و ماده 24 ساعت بعد از زایمان مجددا آماده جفت گیری می شوند اما بچه ها مرده بدنیا خواهند آمد. نوزاد در زمان تولد دارای موی کامل است و چیزی که در این نوزادن بسیار جالب است داشتن دندان کامل و قادر بدون در خوردن غذای جامد است. بچه های نر در 6 هفتگی به بلوغ می رسند و بچه های ماده در 4 هفتگی به بلوغ می رسند.

خوکچه هندی میوه خواری قهار است و عاشق میوه های مانند انگور، سیب، خیار، هویچ، گلابی است و همچنن از دانه ها و سبزیهای مانند ذرت، لوبیا، کلم، توت فرنگی، یونجه خشک، کرفس و اسفناج در رژیم غذای خود بهره می گیرد. اما گیاهانی مانند سرخس، سیب زمینی و گل آلاله برای خوکچه هندی سمی می باشند.

بدن خوکچه هندی قادر به ساختن ویتامین  ث نمی باشد از این رو با خوردن گوجه فرنگی، کلم و توت فرنگی ویتامین ث مورد نیاز بدن خود را تامین می کند. یونجه نیز با کوتاه شدن دندان های آسیاب که دائماً در حال رشد هستند مناسب است. خوکچه هندی عادت به خوردن مدفوع خود دارد و از این طریق ویتامین ب و فیبر مورد نیاز بدن خود را تامین می کند.

کمبود ویتامین ث در خوکچه هندی سبب ایجاد دمل چرکی در گردن و کمی تحرک می شود، خوکچه هندی مستعد بیماریهای تنفسی و اسهال است و می تواند توسط شپش ها و قارچ ها آلوده شود. همچنین خوکچه هندی آبستن مستعد مسمومیت بارداری است.

معاینات منظم دوره ای شش ماه یکبار و درمانهای انگلی برای خوکچه هندی توصیه شده است.

 

/ 16 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکاری در جواب سینا

دوست من ار من بپرس که افتخار همکلاسی و همکاری دکتر رو دارم. برادر من اون وقتی که ما برای یادگیری کلاسیک یا که توی فارمها ،کلینیکها ، کتابخانه ها گذاشتیم. شب بیداریها و... اگر توی یک حرفه فنی می گذاشتیم و با سرمایه ای که برای تاسیس کلینیک و مجله هزینه کدیم ممزوج می کردیم قطعاَ صاحب چند دستگاه خانه و زندگی مرفه می شدیم. برادر امثال من و دکتر به عشق زنده هستیم. شب هنگام هزار بار از وضع موجود می نالیم ، از ناآگاهی و بی مهری مردم دلتنگ می شویم اما صبحگاه با همان نیرو به خدمات رسانی مشغول می شویم و در ساعات استراحت هم دست به قلم و وب می گشاییم. یک نکته دیگر در ایران دانشگاه نیست که دانشجو را می سازذ. این دانشجو و اساتید هستند که دانشگاه را می سازند

....

سلام آقاي دكتر . من چند سوال مهم داشتم ميخواستم بدونم اگه من سگمو شب ببرم حموم بخوابونم و در طول روز جاي ديگه بگذارم ايرادي نداره؟مشكلي در روند آموزش دستشوييش ايجاد نميكنه؟ چيكار كنم كه ياد بگيره در روزنامه مدفوع كنه؟(ادرار كردن رو بلده ولي مدفوع رو هر كجا گير بياره ميكنه)

....

و يك سوال ديگه ( عذر خواهي ميكنم ) در مواقعي كه تنهاست هي صدا ميده و انگار داره ناله ميكنه كه منو بيرون بيارين يا بياين پيشم ... وسيله اي هست كه تا ساعت ها سرگرم شه و ديگه صدا نده؟ما دو تا گربه هم داريم اما وقتي با اونا ميگذارمش دعوا ميكنن و سگم هم پارس ميكنه ولي وقتي هم تنهايي جايي ميگذاريمش ناله ميكنه ! چه كنم؟لطفا راهنماييم كنيد [گل]

علی صیاد

به مناسبت روز دامژزشک در سال دامژزشک تقدیم شما باد: آفتی افکنده در جانم کلام دامپزشک و چه گمنام است در تقویم نام دامپزشک با غزل من آمدم تا شرح حالش را دهم وزن آن هم ناقص از بهر پیام دامپزشک در میان روستا با کیف و یک کفش گِلی زیر برف و آفتاب شد روز و شام دامپزشک جای یک خوش آمدی یا یک بفرمای ثقیل ایییش پیف پیف می شود پاسخ سلام دامپزشک جفتک و دندان و گاهی هم که آن شاخ عزیز بهر یک نان حلال شد نوش کام دامپزشک بعد شش ساعت تلاش از بهر تعمیر مریض اُجرت و دستمزد را گویند حرام دامپزشک بعدِ پنجاه و دو سال قانون آن فرقی نکرد گشته زنجیر همین قانون چو دام دامپزشک بس که گمنامیم ما حتی کسی یادش نبود ثبت تقویمش کند روزی به نام دامپزشک چون چنین شد وضع ما بنده مبارک می کنم روز چارده ماه مهرش را به نام دامپزشک دکتر علی صیاد رضایی نژاد-دامژزشک

بابک عبدکریمی

سلام آقای دکتر سایت خوبی دارید و داریم استفاده می کنیم شدیدا (من هم دارم دامپزشکی می خونم ترم 2) جسارتا به نظر من میرسه برای بیان ارتباط بین دو گونه حیوانی استفاده از کلمه قرابت به جای رقابت درست تر باشه قرابت = نزدیک بودن - خویشاوندی رقابت = مسابقه ارادتمند شما

سارا

سلام آقاي دكتر من يك خوكچه هندي خريدم به شدت علاقه به گاز گرفتن دست من و چنگ انداختنم دارد آيا عادي است؟من همه جا خوندم ك خوكچه حيوان آرامي است گاز نميگيرد براي همين هم خريدم....مشكلي داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟[لبخند]

سمیه

سلام. دستتون درد نکنه خیلی اطلاعات خوب و کاملی هست. من 4 تا خوکچه دارم که یکیشونو دیروز خریدم, به نظرم چشمش عفونت داره, چون کوچکتر هست و ترشح داره؟ چکار بکنم؟خیلی براش ناراحتم؟ چشمش رو با آب و نفازولین چشمی شتشو دادم, خودش هم حمام کردم که خیلی دوست داشت ولی باز امروز صبح دیدم چشمش ترشح داره! ممنون میشم راهنمایی کنید.

محمد رضا غلامی

سلام. خسته نباشید.مشکلی برام پیش اومده که امیدوارم شما بهم کمک کنید.خوکچه هندی من بعد از یک شب که از خریدش میگذشت دچار تورم چشم شد و چرک اطراف پلکشو پوشوند.با یک کتر مشورت کردم،وایشون قطره چشم مصنوعی تجویز کردن.متاسفانه 2روز میگذره وخوب نشده.میترسم تا روز 4شنبه که به بخش جوندگان دانشگاه تهران ببرمش بدتر بشه.ممنون میشم نظرتونو به ایمیلم بفرستید.خدانگهدار

alireza

با عرض سلام اقای دکتر‏ من یه خوکچه هندی دارم که‏3 ماهه ‏ خریدمش هر وقت‏ برخلاف جهت رویش موهاش نازش میکنم‏ خرخر میکنه دلیلش‏ چیه؟البته بغل‏ ‏ادما میاد،سر سفره میاد،خودشم ناز میکنه.