ده صفت برتر سگ به روایت امام علی ع

چندی پیش در پاسخ به نظرات دوست عزیزمان آقای امین مهدی ممدوح ده صفت سگ را به روایت امام علی قرار دادند که نمی توانستیم از آن گذر کنم. ما انسانها که خود را اشرف مخلوقات می شنایسم آیا در رخی انسنها یک صفت هم وجو دارد؟

امام علی می فرماید: سگ ده صفت دارد که اگر مومنی یکی از صفات نیکو را داشته باشد سزاوار است:
۱) سگ را درمیان مردمان، قدری نیست و این همان حال مسکینان و بیچارگان است.
۲) ما ل و ملکی از آن سگ نیست و این همان صفت مجردان است.
۳) سگ را خانه و لانه ای معین نیست و هرجا که رود، رفته است و این علامت متوکلان است.
۴) سگ، اغلب اوقات گرسنه است و این، عادت صالحان است.
۵) اگر سگ صد تازیانه از دست صاحب خود خورد، باز به صاحب خود وفادار است و این صفت مریدان است.
۶) شب هنگام بجز اندکی نمی آرامد و این حالت محبان و دوستداران است.
۷) اگر سگ رانده شود و ستم  کشد، لیکن چون او را بخوانند، بدون دلگیری باز می گردد و این نشان فروتنان است.
۸) به هر خوراک که صاحبش به او می دهد، راضی است و این حال قانعان است.
۹) بیشتر لب فروبسته و خاموش است و این، علامت خائفان است.
۱۰)این که وقتی می میرد ارثی از او باقی نمی ماند و این حال زاهدین است.

/ 24 نظر / 61 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خواهان عدالت

به وبلاگ من هم سر بزنید ... اتفاقا من هم شبیه همین مطلب چیزی نوشتم ...

دنیا

سلام آقای دکتر میخواستم ازتون بپرسم که آیا موی گربه ضرری برای انسان داره( گربه ی خانگی و واکسن زده) مثلا اگه تو دهنمون بره چیزی نمیشه؟من از یه خانم که چهار تا گربه داشت پرسیدم و اونم گفت من تا الان چندین بار موی گربه در دهنم رفته ولی چیزیم نشده و سالمم هستم و حتی شب ها هم با اونا میخوابم چند وقت پیش هم رفته بودیم دامپزشکی یه خانوم میانسالی دیدم و اونم گفت من سه تا گربه دارم با یه سگ گربه هامم پیش دخترام میخوابن( سالم هم بودن من که مریضی ای ندیدم تو خانومه) حالا میخوام خودتون بگین که موی گربه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

دنیا

میشه سریعا به من پاسخ بدین ؟؟!!

میشه بفرمایید این حدیث راازتوی کدوم کتاب دراوردید

جاوید

آقای بی نام و نشان میشه چند تا حدیث یا یک آیه بیاری که در آن ذکر شده که مخلوقات خدا را باید آزار داد. شماها قشریان در راه ابیت آباد پاکستان، شما نو خوارجی ها عصر خاضر که انقدر از آدم دلیل و مدرک برای دوست داشتن مخلوقات باریتعالی می خواهین. یه دلیلی بیارین که بشه با اون حیوانت را اذیت کرد.

رضا

سلام آقای دکتر لطفا سوالام رو که مربوط به انگل خارجی گربه پاسخ بدید: جای نیش کک یا کنه یا شپش به چه صورته؟آیا قرمز میشه و باد میکنه؟ در کل میشه در رابطه با انگل های خارجی و پیشگیری و درمانشون بیشتر توضیح بدین آقای دکتر؟ متشکرم[گل]

علی

ذکتر چه رمانی فکری دارید الف سگ نجس العین است ب ک سگ همانگونه که شنیدید کلب را در قرآن مطالعه گنید منفر است ج: سگ اگر از کای بخورد 7 مرتبه باید انرا خاک مال کرد د: البته بجز سگ معلمه که ان فرق دارد .... و وووو .... امید است انقدر رمانی فکر نفرمایید همان پزشکی کافی است !! ان صفاتی که میفرمایند ان صفات مربوط به سگ معلمه یعنی تعلیم دیده است این تشویقات شما باعث میشود که حتی فرزندان مسلمانان دنبال سگ بازی بروند ؟ !

هانی

سلام خسته نباشید مرحبا واقعا" لذت بردم ‘ این مطلب رو باید به همه کسانی که به قول خودشون مومن هستن و به طریق مختلف هم سگ و هم صاحب سگ رو میرونن نشون داد تا ببینن اسلام صرفا" نماز و روزه و... نیست. و در جواب آقای علی عرض میکنم که لطف کنید مطلب رو دقیق بخونید در بند های 1 و 3 و 4 اشاره به سگ هایی دارند که دارای صاحب مشخصی نیستند با این قدرت استدلال لطف کنید نظر ندید.

farideh

سگی وارد خانه ات میشود به تو نگاه نمی کند که هستی ، از کجا آمدی ، در چه پست و مقامی هستی ، آیا ثروتمند هستی ؟ تملقی در حرکاتش نمی بینی . او تو را به خاطر خودت دوست دارد . ما انسانها از سگها یاد بگیریم . ممنون مطالب شما مفید است .

arezoo

سلام دکترسگ من حدود 7ماهشه و به طور ناخواسته واجباری تاچند ماه دیگرهم بایداینجاباشیم.ولی متاسفانه تواین مدت 5ماهی که اینجاهستم اتفاقاتی رخ داده ورخ خواهد دادکه بیشترشبیه یکداستان تخیلی و ترسناک که این اتفاقات روی اگست بیشترین تاثیروگذاشته بخاطر قدرت تشخیص زیاد وحس کنجکاوی خدادادی اون ودراین مدت پیش دکترهای زیادی رفتم ولی چون این موضوع علت اصلی بود وباید بهدکترمیگفتم رو خجالت وترس ازباور نکردن دکتر مانع بیان من شد.تورابهخدا اگر درمان سگ من درتوان شماست ومتوانید کمکم کنید جواب email منو بدیدتاجریان واستون تعریف کنم.