مشمشه بیماری سوار بر پشت تک سمیان

در خبرها شنیدیم یکی از ببرهای سیبری در باغ وحش تهران تلف شد بعد شایعات و نقل قول های مختلف شروع شد. یکی گفت به ما می گفتید امکانات در اختیارشان قرار می دادیم یکی دیگری را مسئول این فاجعه می دانست کسی نپرسید چرا باغ وحش چند دامپزشک فول تایم ندارد!؟ خلاصه در کشور ما مد شده است که نوشدارو پس از مرگ سهراب!

بریم روی مطلب اصلی شایعات بر این بود که ببر بیچاره در اثر مشمشه مرده است.

مشمشه یک بیماری باکتریایی است عامل بیماری باکتری سودوموناس مالئی (Pseudomonas mallei)از دسته باکتریهای گرم منفی، میله ای شکل و هوازی است این باکتری با توجه به دارا بودن تاژک متحرک است. بیماری مشمشه از دوران باستان تلفات و ایجاد بیماری می کرد تا اینکه در قرن هفدهم دو دانشمند به نام لوفلر و شولتز توانستند باکتری را جدا کنند.

مشمشه را در دیگر کشورها به نام  (Glander)یا (Burkholderiales)می شناسند میزبان اصلی این باکتری تک سمیان است اما الاغ از اسب و قاطر نسبت به بیماری حساستر است. بیماری بیشتر به شکل تنفسی و یا پوستی در تک سمیان بروز می کتد. در ابتدا حیوان تب دارد، بعد اشتهای حیوان از بین می رود، مخاطات قرمز و پر خون می شوند و لکه های برروی مخاطات پدیدار می شود. آبریزش از بینی ابتدا زرد رنگ است و بتدریج به سمت قرمز می رود. گره لنفاوی متورم و چرکی می شود و متعاقب آن رگها نیز متورم می شوند. در مجرای تنفسی حیوان زخم های ایجاد می شود در شکل پوستی زخم ها ی که ایجاد می شود با چرک روغنی مانند همراه است که چسبندگی همانند روغن دارد. آبسه های بر روی بازو ،عضلات پا، کبد و طحال ایجاد می شود در اثر وجود آبسه بر روی ریه ها، حیوان دچار مشکلات شدید تنفسی، سردرد و درد عضلانی می شود.

میکروب مشمشه توسط ترشحات بینی و بزاق و یا ترشخات زخم  پوست به حیوان  دیگر منتقل می شود.

بیماری از تک سمیان به گربه سانان که از گوشت تک سمیان آلوده استفاده می کنند قابل انتقال است و انسان و دامپزشکانی که با اسب های آلوده در تماس هستند قابل بیمار شدن می باشند.

در انسان علایم بیماری شامل عفونت در ریه، پنومونی و برنکوپنومونی، آبسه در ریه، تب، دردعضلانی، سردرد، درد قفسه سینه،ترشحات از چشم و اسهال است.

درمان حیوانات آلوده نتایج خوبی را در بر ندارد و متاسفانه واکسنی علیه بیماری شاخته نشده است. آخرین مورد گزارش شده درمورد انسان مبتلا به مشمشه در امریکا به سال 1945 بر می گردد. بیماری در منتطقه خاورمیانه بومی است اما اقدامات قابل توجهی در مورد کنترل بیماری در تر کیه و عراق صورت گرفته است. انتقال بیماری از انسان به انسان در اثر تماس مستقیم با باکتری و یا از طریق جنسی می تواند باشد. خوشبختانه درمان داروی در انسان سب از بین رفتن بیماری می شود.

/ 6 نظر / 43 بازدید
طاهری

با سلام آقای دکتر ذاکریان بابت وبلاگ تان به شما تبریک می گویم و از اطلاع رسانی به موقع هم تشکر می کنم. پرداختن به مسایل روز حرفه دامپزشکی موجب توجه مردم به علم دامپزشکی و پی بردن به اهمیت آن می شود. موفق باشید طاهری

نگین حسینی

ممنون بابت اطلاعات جامع درباره ی بیماری مشمشه. مانده بودم این دیگر چه نوع مرضی است که یک حیوان زبان بسته در باغ وحش گرفته است؛ آنهم در شرایطی که باید خیلی تحت مراقبت و بهداشت باشد. اگر ممکن است دلیل ابتلا به این بیماری را هم اضافه کنید. بازهم سپاس

همکار

دکتر عزیز سلام ،ضمن خسته نباشید از اینکه با وجود مشغله کاری باز هم این ره را ادامه می دهی . دو نکته قابل ذکر هستش 1- ببرها 3 و 9 ساله بودن ( و خدایشش معلوم نشد که سالم بودند) 2- ظاهراَ سیستم بسته باغ وحش فقط به دامپزشکان دانشگاه تهران اجازه داده بعد وخامت اوضاع ، این نگون بختها را معاینه کنند. آفرین بر باغ وحش تهران و آفرین بر دانشگاه دامپزشکی ، تا وقتی که دست محققین آزاد غیر دانشگاهی از این مسائل کوتاهه باز هم شاهد این مطالب هستیم.

دکتر حبیب

وقتي في المثل متخصص حيات وحش مي شه دكتر ر كه 1 سال به گفته خودش تو اروپا دوره ديده ( يا شايد با اهل بيت همش در حال خريد بودن) . وقتي اون شلم و شوربا تو سازمان دامپرشكي بر پاست كه ببر هيچي ، دايناسور بياد اينجا از مشمشه يا هپاتيت نميره از غصه دق مي كنه . اي خدا تو خودت بهتر ميدوني چه بلايي داريم از بي دانشي زعماي قوم دامپزشكيمون مي كشيم و از بي دانشي مردم چه مي بنيم . اما باز هم غيرت داريم سايت راه مي اندازيم.

مهسا

سلام خوب هستید ببخشید من یه لاک پشت گرفتم دو روزه غذا نمی خوره چی بهش بدم و چه طوری ممنون می شم اگه ج بدید

مهسا

سلام من یه لاک پشت گرفتم 2 روزه هیچی نمی خوره چی بهش بدم و چه طوری؟