بيماری التهاب گوش خارجی سگ و گربه

 درود بر تمام دوستداران حیوانات         35.gif<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 با سپاس از  یاران صمیمی که همیشه ما را مورد مهر و محبت خود قرار می دهند. این نوشته را به یکی از بیماریهای هاپوها و پیشیهای خوشگل می پردازیم.

   بیماری التهاب گوش خارجی   Otitis external12.gif

 بیماری التهاب گوش خارجی بیماری است که سبب درگیری اپیتلیوم گوش خارجی می شود. این بیماری چهره خود را بصورت حاد و یا مزمن نمایان می نماید، و در برخی موارد سبب درگیری و چهر های بالینی در لاله گوش می شود.

عواملی بسیاری سبب این بیماری در سگ و گربه می شوند که شامل: انگل، مواد خارجی، بیماری حساسیت بیش از حد، اختلال در کراتینیزه شدن، کاهش فعالیت تیروئید، بیماری خود ایمن و التهاب بافت پیوندی.

 همچنین برخی شرایط همانند: شکل آناتومیک گوش خارجی، درمان غلط و بیماریهای سیستمیک نیز سبب مستعد شدن گوش خارجی برای التهاب می شوند.

علاوه بر ابن وجود بعضی از باکتریها، مخمرها نیز سبب التهاب گوش خارجی می شود.

 علایم بیماری متفاوت است، ممکن است صاحب حیوان در مراحل اولیه بیماری متوجه این التهاب نشود و دامپزشک در زمان معاینات عمومی این بیماری را تشخیص دهد، اما اغلب علایم همراه با سرخی بیش از اندازه گوش خارجی، خارش، تکان دادن سر، وجود درد، ترشحات درگوش خارجی، پوسته پوسته شدن داخل گوش خارجی و در موارد بیشرفته بیماری وجود اکسودا و چرک همراه است.

 در مشاهدات صورت گرفته در کلینیک مواردی از التهاب گوش خارجی دیده شد که به علت پیشرفت بیماری و درد شدید و متاسفانه درمان غلط، سگ بیماری لاله گوش خود را بر روی جسم سفت قرار می داد و با ضربات دست سعی در کاهش درد و خارش داشت که این امر سبب گوشت آوردن لاله گوش شد.

 با توجه به اینکه عوامل مختلفی سبب پیدایش  بیماری التهاب گوش خارجی می شوند توصییه می شود صاحبان حیوان از هر گونه خود درمانی اجتناب ورزند و حیوان خود را هر چه سریعتر به دامپزشک نشان دهند تا درمان بیماری بدرستی صورت گیرد، همچنین معاینات منظم سه ماه یکبار در حفظ سلامت بیشتر حیوان کمک خواهد کرد.

 

 امیدوارم این نوشته برای علاقمندان به آشنایی بیماریهای حیوانات مفید واقع شود. آدرس کلینیک ما:

 چهار راه پاسداران، خیابان دولت، بعد از چهار راه اختیاریه، کوچه خرداد، پلاک سه، کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان،

 پذیرش با وقت قبلی صبح از ساعت  30/10 تا 30/12 و بعد از ظهر از ساعت 4 تا 8  

 

/ 4 نظر / 6 بازدید
آریاناپیک

با سلام و عرض ادب:بعلت علاقه به حيوانات تغريبا تمام حيواناتی را که ميشد در خانه از ان نگهداری کرد را داشته ام(البته بجز زرافه -فيل و گربه سانان وحشی ) مشکلات و سئوالت زيادی دارم که به اختصار مطرح می کنم که اگر لطف کنيد جواباشو بدهيد بسيار سپاسگذار خواهم بود.۱- آیا همستر ها آب نمی خورند؟-۲-آيا بيماری مشترکی بين انسان و ماهی های آکواريومی وجود دارد؟-۳-چگونه از سوئ تغذیه طوطی که به يک نوع غذا(تخمه) بيشتر تمايل نشان نميدهد جلوگیری کرد؟-با درود فراوان به شما(آريا)

hamid

salam khaste nabashid emroz man kenare goshe sagam ye no hashare didam chasbide bod be goshe sagam va khonesho mikhor man onaro be sakhti kanadam mikhastam bebinam ona chian az koja omadan che joori moghabele konam bahashon va age bemonan chi mishe kheyli kheyli mamnon

رحمان

چه روزهايی و چه ساعتی کلينيک شما باز است؟ من يک کاسکو دارم که می خواهم برای آن شناسنامه بگيرم.

سعیده

سلام لطفا" بفرمایید مدت حاملگی گربه ها چند ماه است و پایان فصل زایمان آنان چه موقعی است ؟ ضمنا" آیا گربه در زمان حاملگی به غذای خاصی نیاز دارد یا نه ؟ با تشکر فراوان