امروز ایمیل خود را چک می کردم که یک میل از همکار عزیز و بزگوارم در مورد آخرین بروز رسانی وبلاگش دیدم و به مطالعه آن پرداختم.

محتوای وبلاگ همکار گرامی پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه وزین و همیشه دوست داشتنی اعتماد ملی بود روزنامه ایی که هر روز یک ساعت از وقت من را جهت مطالعه خود می گرفت " شاید چون مقامات به ارزش وقت ما پی بردند به فکر این افتادند با توقیف موقت این روزنامه، ما به خودمان بیاییم و ببینیم بدون خبر های واقعی هم می توان زندگی کرد!؟"

حدود یک یا دو هفته پیش مطلبی در ارتباط یا وضعیت حیوانات خانگی و بخصوص سگها منتشر شد در آن روز با توجه به اینکه خودم کار مطبوعاتی می کنم دو یا سه بار مطلب را خواندم  و لی محتوای نوشته شده  را متاسفانه واقعیتهای موجود همراه یا عدم آشنای کامل و اشراف واقعی نگارنده بر اصل مطلب با ایجاد شاخ و برگ زیادی به مطلب دیدم. در همان زمان تماس با دفتر روزنامه گرفتم که متاسفانه قادر به یافتن نویسنده گزارش خبری نشدم.

با چند نفر از دوستان مشورت کردم و آنها پیشنهاد دادن که شما صبر کن تا واکنش دیگر همکاران را ببیند و بعد پاسخ خود را از زبان مجله مشاور دامپزشک منتشر نمایید.

در بخشی از گزارش آمده بود که افراد در گوشه خیابان در جعبه های مبادرت به فروش توله ها می کنند که به گفته فروشنده از نژاد دوبرمن است، در بخش دیگر دریافت حق ویزیت نامتعارف بحث شده بود همچنینی عدم نظارت بر کار کلینیک ها مورد توجه قرار گرفت در جای اشتغال پزشکان در این کار مورد نقد قرار گرفت و در آخر به بررسی نژاد بر پایه قیمت به اتمام رسید.

قبل از اینکه به نقد این گزارش بپردازم از همکار دوست داشتنیم آقای دکتر هومن ملوک پور که به جوابیه نسبت به این گزارش اقدام کردند تشکر می کنم. ولی لازم می دانم اعلام کنم که متاسفانه بخشهای از این گزارش واقعیتهای تلخ جامعه ما می باشد واقعیتهای که کشور ما را در سطح کنونی نگاه می دارد.

متاسفانه در کشور ما یکی از شغلهای کاذب اشتغال در کنار خیابانها است از گل فروشی گرفته تا تکدی، فروش رونامه، فروش گوسفند و در پاره ای اوقات فروش سگ نژاد مخلوط گله  که متاسفانه در  ایران تحت عنوان سگ ولگرد شناسایی می شود. که این امر از عدم کفایت مسئولان زیربط در کنترل و نظارت حکایت دارد " حال شما رنگ سبز در اتومبیل خود بگذارید و در طی ده دقیقه ببینید چه بلای به سر شما می آید. البته بنده  به آقای میر حسین موسوی رای نداده ام هر چند برایشان خیلی احترام قائل هستم".

در مورد عدم نظارت بر کلینیک ها قبول ندارم نظارت وجود دارد ولی نوع نظارت برای کلینیک مجوز دار و بدون مجوز، کاملا مشخص نیست یک نمونه را خدمت شما بیان می کنم در مراجعه شخص خودم به شبکه دامپزشکی و انتقاد خودم به رییس معزول شده پیشین که چرا واکسنها از کانالها معتبر توزیع نمی شود در  مرحله اول متهم به این شدم " جای بسی تاسف است که شما بعنوان همکار دامپزشک ما هستید" این پاسخ ریس به شخص من بود البته من پا فشاری کردم و در پاسخ دوم از طرف رییس وقت گفته شد" دامپزشکی آمد و گفت من به جای واکسن ، آب نمی زنم بلکه ویتامین می زنم و دامپزشک حاضر به نوشتن گفته خود نشد"

ما خوش بین هستیم و امیدواریم آن رییس پست بالاتر نگیرد و برداشت ما از گفته رییس پیشین این می شود که چشم و گوش شبکه باز است و می دانند برخی چه غلطی می کنند و پاسخ غلطهایشان با خودشان است. تازه فکر هم نمی کنیم که ما هم می توانیم خدای نکرده از این غلطها بکنیم و این را هم می فهمیم مسئولان تنها با وجود اسناد کار را انجام می دهند نه بر پایه حرف و اعترافات شفایی!!؟

در اینکه بسیاری از همکاران بدلالیل هزینه های بیش از درآمد مجبور به بستن کلینیکهای خود شدند شکی نیست در زمینه پایین بودن تعرفه ها نسبت به خدمات پزشکی شکی نیست و جای گله از نویسنده گزارش روزنامه اعتماد ملی است و خواهد بود اما در زمینه افرادی که مبادرت به خرید و فروش سگ می کنند و متاسفانه سر خود خود را دامپزشک و حتی عکس کلینیک که در ان در حال جراحی هستند را می زنند جای تاسف و درد را دارد!.

همکار عزیزم، همیشه گفته ام و باز می گویم ایرادی ندارد که مردم ما با بیماری آشنا شوند و بدانند براحتی می توانند آن را کنترل یا پیشگیری کنند ولی ایراد دارد اگر بیمار شوند و ندانند آنگاه دلزده شوند. شاید میزان بازدید و نظارت بر مطب من و شما و دیگر همکاران صدیق بسیار باشد ولی کلینیک ها زیر پله ای که کاش پزشک مبادرت به این کار را می کرد در حالی که افراد زیر دیپلم که  به آنها این امر القاء شده است که کار درمان بسیار ساده است مبادرت به درمان و یا جراحی می کنند و هیچ کس و نهادی جلوی آن را نمی گیرد و وقتی به آقابان هشدار می دهیم از ما در خواست جاسوسی و یا انجام شرح وظایفشان در معرفی یا پیدا کردن این افراد می کنند! آیا کوچه مرغی به چه منظور تعطیل شد!؟

در انتها لازم می دانم اشاره ای به فعالیتها و زحمات کلینیک های دارای مجوز بکنم که با درآمدهای اندک و هزینه های گزاف اقدام به درمان حیوان می کنند و دردهای مانند گاز گرفتگی توسط سگ، آسیبهای جسمی که بدلیل ترس موجودات زبان بسته به بدن دامپزشک وارد می شود را بجان می خرند و در انتها آنچنان مورد بی مهری برخی قرار می گیرند، تشکر و قدردانی کنم و باد آور شوم که حتی در لحظه خواب هم ما دامپزشکان در خواب  خود به تجزیه و تحلیل بیماران خود می پردازیم.

/ 10 نظر / 17 بازدید
کتایون

سلام با اینکه از پست فعلی ریاست پیشین شبکه دامپزشکی کشور اطلاعی ندارم ولی حدس میزنم ایشان در حال حاضر باید در گروه نخبگان مشغول به کار باشند !!!! پیشاپیش از شما و تمام دامپزشکان محترم که روح و جسم خود را در جهت کمک و بهبود حیوانات زبان بسته (که در مواردی از خیلی از انسان نما ها مهربان تر و با وفا ترتد) درگیر میکنند سپاسگزاری میکنم

مینا

با سلام دوست عزیز میخواستم بپرسم چند وقت بعد از مصرف لبنیات الوده شخص مبتلا به بیماری تب مات مب شود راستش را بخواهید من دیروز پنیر گوسندی تازه تهیه شده ای را مصرف کردم که شیر ان جوشیده شده نبود لذا سخت دچار استرس و نگرانی شدم که مبادا به تب مالت دچار شوم. ممنون می شوم اگه منو راهنمایی کنید

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

چشمه

سلام .امیدوارم طاعات و عباداتتان مورد قبول درگاه حق قرارا گرفته باشد .آقای دکتر پیشاپیش از اینکه این پیام را می خوانید از شما تشکر می کنم و اگر به یاری من بشتابید از انسان دوستی شما واقعا ممنون خواهم شد . من خیلی در اینترنت گشتم تا وبلاگ شما را پیدا کردم و امیدوارم سوال مرا جواب بدهید و کمکم کنید . یک ماهی قرمز دارم که از عید سال 87 به لطف خدا زنده مانده و از آن نگهداری میکنم .الان همه شرایط را برای نگهداری او فراهم کرده ام ( آکواریوم ،پمپ آب ، غذای مناسب ماهی لجن خوار ) اما یک هفته پیش دیدم دمش قرمز رنگ شده فکر کردم درحال رشد است ، اما متاسفانه امروز دیدم دمش کلا قرمز رنگ و خونی شده و انتهای آن ریش ریش شده است . آقای دکتر قبلا انحنای دم هم کمی داشت و فلس هایش هم کمی ریخته بود . آقای دکتر استدعا می کنم به من بگویید چه کنم یک بار آموکسی سیلین به یک ماهی قرمز دادم در اثر شوک مرد ، باید الان چه کار کنم ، هیچ کسی را ندارم از وی بپرسم به یک دامپزشک اینترنتی هم زنگ زدم گفت هیچ دامپزشکی در ایران در اینباره اطلاعات زیادی ندارد .امیدوارم شما خیلی زود جوابم را بدهید و امیدوارم خداوند اجر این کار انسان دوستانه شما

چشمه

را به بهترین شکل بدهد .من به وبلاگ شما سر می زنم تا جوابم را بخوانم واگر خواستید ایمیلم هم هست متاسفانه وبلاگ ندارم . باز هم ممنون و سپاسگزارم .

بنجامین

با درود بسیار درد آور بود, دکتر یک سوال داشتم که واقعا چه کنم!!! آرامیس سگ من چند روزی است دوباره خود را به شدت می خواراند,چشم,زیر دستها,گوشها به گونه ای که امشب دیدم از گوشش خون آمده آقای دکتر بلانصبت بعضی از دست این دامپزشکهای ایران دیگه خسته شدم. این بار سوم هست که برای دخترم این مشکلات پیش میاد دامپزشک خوشحال ورداشت داروی کورتون به سگ بیچاره من تجویز کرده "پردنیزولون" شما را به خدا من را راهنمایی کنید نمی دانید وقتی خودش را می خواراند انگار خنجر به جگر من وارد می کنند. خواهش می کنم راهنماییم کنید مرسی

missz

سلام شما جز’ تنها 2 وبلاگی بودین که در مورد دامپزشکی به مردم جواب میدین و من تو گوگل پیداتون کردم.. فکر کنم تا 2470 سال دیگه(30 سالش رفته!) تو ایران از کسانی مثل شما که برای نفع خودتون این کار نمیکنین و همینطور از حیواناتی که هر روز تو ایران در حال له شدن و زیر ماشین رفتن و البته زنده اما فلج بیرون اومدنشون هستیم(که این صحنه رو همه فقط نظاره می کنن) حمایت بشه! من یه مشکل در مورد گربه های حیاطمون داشتم! ممنون میشم راهنماییم بفرمایین.. من از بچگی اینا رو به غذا خوردن عادت دادم..تا جایی که مادرشون رفت اما اینا هنوزم موندن و با سر و صدا از ما غذا میخوان.. به نظر شما اگه من غذا دادن رو قطع کنم..میرن دنبال غذا؟ سوالم شایدخیلی در حیطه دامپزشکی نباشه اما اگه کمکم کنین ممنون میشم..آخه چون میخوایم از اینجا بریم نمیدونم چی به سرشون میاد..حداقل میخوم از الان به خارج از محدوده حیاط عادتشون بدم..چون همسایه های طبقات دیگر خیلی مهربون نیستن باهاشون!..ببخشین زیاد نوشتم..خیلی برام مهمه..بازم ممنون

چشمه

آقای دکتر از توجه و ژاسخ شما ممنونم . البته متاسفانه ماهی من بعد از آن پیام دچار پوسیدگی باله شد و مرد . اما از لطف شما ممنونم . البته ماهی دیگری که داشتم هم همان علایم را پیدا کرده . متاسفانه به نظرم خنده دار است که ماهی قرمزی را پیش دکتری در دانشگاه تهران ببرم .اما با اینهمه کاش بیشتر راهنمایی ام می کردید که چطور می توانم پیش ایشان بروم . البته الان با دادن روزانه سه بار مقدار بسیار کمی پودر آموکسی سیلیلن حالش بهتر است .

مرجانک

دکتر گرامی با درود و آرزوی بهترین ها 14 مهرماه را به شما و تمامی همکاران فرهیخته تان تبریک می گویم . ایام به کامتان باد . [گل]