bumblefoot یا زخم کف پا در پرندگان زینتی

bumblefoot عارضه نسبتا شایع در پرندگانی،  که درون قفس نگهداری می شوند است  و سبب می شود پرنده بدلیل دردی که دارد پای خود را بالا بگیرد. این عارضه در پرندگان وحش که بصورت آزاد زندگی می کنند مشاهده نمی شود.

عارضه دلایل مختلفی دارد: -چوب نامناسب و سفت سبب می شود پوست کف پای پرنده تخریش شود و ایجاد زخم بر روی کف پا کند. - تمییز نکردن بموقع قفس پرنده سبب می شود میزان بار میکروبی داخل قفس بالا رود - باکتری ای کولای و استافیلوکوکوس باکتریهای هستند که معمولا در مدفوع پرنده یافت می شوند زخم پای پرنده و تماس مداوم با مدفوع سبب نفوذ این باکتری ها به زیر پوست می شود.

در ابتدا شکل بالینی این بیماری بصورت زخم سطحی است و با پیشرفت بیماری و نفوذ باکتری به زیر پوست، مفاصل ناحیه در گیر می شود. تورم و درد ایجاد شده درد بقدری می تواند زیاد باشد که حیوان به پای خود آسیب می رساند و شدت بیماری را بیشتر می کند.

درمان بیماری بسته به تیپ بیماری دارد در تیپ نوع یک رعایت کردن نکات بهداشتی و تعویض چوپ قفس، استفاده از محلولهای ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک  می تواند در بهبود یافتن پرنده کمک کند نوع مواد ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک به نظر دامپزشک و شدت جراحات مربوط می شود.

درمان تیپ دو و سه جراحی پای اسیب دیده و بهداشت بافت مرده و پانسمان پا به مدت 15 تا 30 روز است

 Bumblefoot

 

/ 2 نظر / 1057 بازدید
h.asma

سلام.وقت بخیر.همسترم دچار جرب دمودسی شده. اتون دامپزشکی که میخام ببرمش مسافرت هستن.ایاخودم میتونم تا اومدن دامپزشکش درمانی رو شروع کنم تا بیماریش پیشرفت نکنه؟؟

ملیکا

با سلام... دکتر من یه بلبل خرما دارم چهار روزه پاش شکسته اما پاش بی حس هست .. خودمون پاشو اتل بندی کردیم قطره مولتی ویتامین هم بهش دادیم .. اما هنوز انگشتای پاش بیحسه.. غدا هم خوب میخوره حرکتم زیاد داره .. میخواستم بدونم امکان خوب شدن پاش هست؟ ممنون