آزمایش خون تکنیک برتر در تشخیص بسیاری از بیماریها

زمانی که دامپزشکی قبول شده بودم و وقتی که علوم پایه را گذراندم از دغدغه های فکری من تشخیص دقیق بیماری حیوانات بود خوب برروی کاغذ و در امتحانات دانشگاهی بسیار راحت می توان بیماری را تشخیص داد اما در کار کلینیکی قضیه فرق می کند چون دیگر سوال امتحان نیست که نمره را نگیرید و در نهایت از آن درس رد شوید و دوباره واحد درسی را بگذرانید و خلاصه مدرکی بگیرید. در کار کلینیک جان یک موجود در دست شما است و باید تمام تلاش خود را جهت تشخیص صحیح بیماری بکار بندید تازه اگر تشخیص شما با اشتباه همراه باشد صاحب حیوان به شما معترض می شود و روز به روز از تعداد بیماران شما کاسته می شود. برای اینکه تشخیص دقیق شود یک سری ابزار، تکنیک و علوم به کمک دامپزشک می آیند ابزارهای مانند گوشی معاینه، ترمومتر، افتالموسکوپ، اتوسکوپ و تکنیک بهمراه علومی مانند رادیولوژی سونوگرافی، اندوسکوپی، الکتروکاردیوگرافی، سی تی اسکن، MRI و کلینیکال پاتولوژی.

در کشوری مانند ایران از تکنیکهای رادیولوژی و سونوگرافی زیاد استفاده می شود البته این دستگاهها تکنیک هستند و بحث علوم آن به تفسیر رادیوگرافی و سونوگرافی می انجامد که متخصص رادیولوژی این کار را مشخص می کند جا دارد از استاد رادیولوژی خود دکتر مداح یاد کنم که همیشه تاکید می کرد که رادیولوژی و سونو باید در جهت تائید تشخیص شما باشد نه در جهت تشیص اولیه شما.

اما متدد دیگر که در کشورهای پیشرفته از آن بیشتر استفاده می شود بهره مندی از علوم کلینیکال پاتولوژی است در این علم شما با بکار گیری از روش نمونه برداری یه تشخیص دقیق و قطعی می رسید یکی از این روشها که بسیار مفید می باشد استفاده از نمونه گیری خون است وآزمایش خون است در این روش از وضعیت سلولهای خونی، شما بهترین و دقیقترین تشخیصها را می دهید همچنین می توان با استفاده از بیوشیمی خون به نتایج بهتری دست یافت.

در زمینه سلولهای خونی که شامل پارمترهای مختلفی می شود پارمترهای مانند  گلبولهای سفبد و گلبولهای قرمز که ارزش بسیار مهمی در تشخیص بسیاری از بیماریها دارند حتی می توان بیماریهای که در دوره نهفته خود هستند و علائم بالینی بیماری آشکار نشده است را تشخیص داد. این پارمترها در تشخیص بیماری ویروسی، باکتریای، قارچی، انگلی و برخی از بیماریها داخلی و متابولیک نقش مهمی ایفا می کنند اما در کشور ما این علم متداول نیست بصورتی که حتی پزشکان ما برای درمان بیماری، از دارو درمانی استفاده می کنند و کمتر به مبحث آزمایش خون می پردازند.

با پیشرفت تکنولوژی روشهای آزمایش خون نیز تغییراتی کرده است و به قولی مدرنتر شده است در روشهای قبلی از تکنیکها دستی جهت آزمایش خون و شمارش گلبولهای سفید و قرمز استفاده می شد اما در تکنیک جدید از دستگاه ها سل کانتر استفاده می شود مزایای این دستگاه نسبت به روش سنتی دستی : شمارش تعداد بیشتر گلبولها، استفاده از حجم کمتر خون، کاهش خطای انسانی، شمارش دقیق برخی از پارامترها که در سیستم دستی از طریق محاسبه اندازه گیری می شد و همواره دچار اشتباه بود، صرفه جوی در وقت و در نهایت دستیابی به پارمترهای بیشتر در جهت تشخیص بیماریها است.  

/ 2 نظر / 116 بازدید
mehrasa

salam khoshhalam k ba in veblog ashna shodam mishe darbare shakhehaye takhasos ham matlabi benevisin?

نیکابان

راستش در مورد این پست شما هیچ زمینه و اطلاعی ندارم!.. فقط میدونم که گربه قبلی من که 7سال با من زندگی کرد به خاطر تشخیص غلط و درمان نادرست از دست م رفت... امیدوارم که همه پزشک ها ودامپزشک ها مثل شما مسئول باشن.. در مورد زیبا-عروس هلندی- مزاحم شما شده بودم... خواستم بگم که دقیقا بعد از 4هفته بی خیال تخم ها شد... و به زندگی عادی برگشت... الان هم با من پای نت نشسته!!!!! از محبت و راهنمایی شما خیلی ممنون م.... اون موقع که من نگران بودم راهنمایی شما خیلی به من کمک کرد.... ممنون.