فصل چهارم: تهیه حیوان خانگی از نوع گربه

گربه ها معروف به حیوانها ملوس هستند. اما شاید باورتان نشود گربه ها جزء حیوانهای بسیار مغرور محسوب می شود. گربه ها از خانواده گوشتخوارن و شکارچیان هستند. سنگ وارهای فسیلی قدمت گربه ها را به 12 میلیون سال پیش بر می گرداند هر چند قدمت گربه های اهلی به 5000 سال پیش بر می گردد اما نخستین کسانی که گربه ها را اهلی کردند مردمان خاورمیانه و شمال افریقا بودند گربه نزد مصریان باستان قرب و مکان خواست داشتند و یکی از الهه های آنها محسوب می شدند بعدها توسط فنیقی ها به روم و از آنجا در اروپا گسترش یافتند.

گربه ها بسیار باهوش هستند سریع مکان دستشوی خود را یاد می گیرند بسیار کنجکاو هستند و اگر شما گربه ای را درون اتاق قرار دهید و یک راه فرار برایش قرار دهید گربه سریع راه فرار خود را پیدا میکند. گربه ها موجودات خود رای هستند و کاری را که خود دوست دارند انجام می دهند گربه ها در صورتی که سالم باشند بموقع واکسیناسیون و درمان انگلی شوند و از غذاهای مخصوص خود استفاده کنند می توانند یک گزینه جهت نگهداری حیوان خانگی باشند.

گربه ها به سه دسته: بدون مو مانند Sphyny، مو کوتاه مانند Scottish، و مو بلند مانند پرشین کت تقسیم می شوند.

برخی نژادهای که در ایران دیده می شوند

1-    پرشین کت: گربه مو بلند عموما تنبل، ترسو، آرام، بسیار زیبا و ملوس است تنها ایرادی که به پرشین می توان گرفت موها بلندی است که باید روزانه شانه شود.

2-    بیرمن: خواستگاه این گربه از میانمار است گربه ای است که موها دستش کوتاه و موهای بدنش بلند می باشد رنگ چشم آبی و مشکی می باشد.

3-    ترکیش ون: خواستگاه این گربه از ترکیه است و موهای دم بسیار بلند دارند و در دم و سر رنگهای پرتقالی دیده می شود.

4-    برتیش کت: گربه مو کوتاه و پوزه نسبتا کوتاه است به رنگهای مشکی، سفید، کرم، طوسی، Tabby  و ... دیده می شود.

5-    سیامی: مو کوتاه پوزه خرطومی و کشیده بدن کشیده و کمی خجالتی است خواستگاه این نژاد از تایلند است.

6-    Sphynx: گربه اصیل مصری است بدون مو و گفته می شود بقیه گربه ها از این نژاد منشعب شده اند چروکهای روی بدن این نژاد انسان را به یاد مصر باستان می اندازد

7-    اسکاتش: در مورد خواستگاه ان اختلاف نظر وجود دارد برخی خواستگاه این گربه را چین و برخی اروپا می دانند از  خصوصیات این نژاد گوشهای افتاده به سمت پائین است موهای کوتاه و پوزه بسیار کوتاه دارد.

/ 4 نظر / 164 بازدید
دوستدار حیوانات

با سلام حضور استاد محترم حیواناتی را که بتوان در منزل نگهداری کرد و یا همان حیوانات اهلی بی نظیرند و به نظر شخص بنده با توجه به تجربه ای که داشتم هیچ احساسی پاک تر و سالم تر از این حس وجود ندارد و شاید ای کاش که هیچ وقت این احساس را تجربه نمی کردم ، متاسفانه شرایط زندگی به من اجازه نداد که این حس خوب را همیشه کنارم داشته باشم به امید اینکه ما انسانها حس پاک و عاری از هرگونه بدی داشته باشیم و همیشه و همه وقت به حقوق همدیگر و به خصوص حیوانات در ایران احترام بگذاریم

مریم

اگر مشکل و مانعی برای نگهداری در منزل نداشته باشد خوب است اما بهتر است همه ما قبل از اقدام به خرید و نگهداری از حیوانات خانگی حواسمان را به این نکته مهم جلب کنیم که آیا به لحاظ روحی و جسمی و مالی و... توانایی پذیرش مسولیت نگهداری ازین موجودات مظلوم را داریم و آیا با گذشت زمان آنها را به دلیل مشغله و خستگی بحال خودشان رها نمیکنیم؟؟!! بیاییم کمی هم به فکر سایر جانداران باشیم!!!

تائب زاده

سلام وبلاگ شما با افتخار لینک شد. لطفا وبلاگ من را لینک بفرمایید. تائب زاده - دانشجوی دامپزشکی

واي عاشقشونم. گربه ي من ناز نازيه همش به فكر بازيه.