قلب عضوی پرکار و خستگی ناپذیر

 

قلب عضو ماهیچه ای، مخروطی شکل است و داخل قفسی سینه حیوانات خانگی قرار دارد، کارش پمپ کردن خون به بقیه ارگانهای بدن است. قلب در طول شبانه روز در حال فعالیت می باشد  استراحت عضله قلب در کسری از صدم ثانیه می باشد.
قلب خون را توسط سیاهرگها از نقاط مختلف بدن دریافت می کند و توسط سرخرگها به نقاط دیگر بدن می فرستد اما عضلات قلب نمی توانند از خونی که در داخل قلب جهت پمپاژ در گردش است تغذیه کنند و تغذیه قلب توسط رگهایی به نام کرنری انجام می شود.

 قلب از چهار بخش تشکیل شده است ابتدا دهلیز ها که به دهلیز راست و چپ تقسیم می شوند و بعد بطنها که به بطن راست و چپ تقسیم می شود دهلیز راست خون سیاهرگی را درون خود می ریزد و از آنجا بدرون بطن راست می ریزد بطن راست خون را به ریه ها برای اکسیژن گیری ارسال می کند خون بعد از تصفیه شدن در ریه توسط سیاهرگ ریوی به دهلیز چپ ریخته شد و بعد این خون از دهلیز چپ به داخل بطن چپ ارسال می شود و از آنجا بداخل سرخرگها و تمام بدن ارسال می شود.

بر روی سیاهرگها و سرخرگهای که به قلب وارد و خارج می شوند دریچه های وجود دارد که ورود و خروج خون را از رگها کنترل می کنند همچنین بین دهلیزها و بطنها دریچهای وجود داردند که دهلیز را از بطن تفکیک می کنند.

جالب است بدانید هر چه حیوان کوچکتر باشد قلبش تندتر می زند و هر چه بزرگتر تر باشد در شرایط طبیعی قلبش کندتر می زند.

بیمارهای قلب را می توان به بیماریهای مادرزادی و بیماریهای غیر مادرزادی تقسیم کرد.

بیماریهای مادرزادی شامل: عدم تشکیل دیواره بین بطنها، عدم تشکیل دیواره بین دهلیزها، عدم بسته شدن رگ ارتباط دهنده سیاهرگ ریوی و سرخرگ ریوی در زمان تولد و ....

بیماریهای دیگر قلب شامل: بیماریهای دریچه ای قلب( می تواند مادرزادی باشد)، مشکلات ماهیچه ای قلب، گرفتگی رگهای کرنری، وجود ضربانات نابجا و ....

اما چه اقداماتی برای محافظت و سلامت قلب حیوان باید انجام داد:

1-   حداکثر 24 تا 36 ساعت پس از تولد حیوان توله ها را به
دامپزشک نشان دهید زیرا برخی از بیماریهای مادرزادی(PDA) توسط دامپزشک تشخیص داده می شود و توسط دارو قابل درمان است.

2-   هر حیوان نزد یک دامپزشک پرونده طولانی مدت داشته باشد داشتن سوابق حیوان از نظر تعداد ضربان و وضعیت ضربانهای قلب به دامپزشک در تشخیص بیماری کمک می نماید.

3-   برنامه تغذیه حیوان حتما زیر نظر دامپزشک باشد. وجود غذاهای پر چربی می تواند آسیبهای را به رگها حیوان برساند.

4-   پیاده روی روزانه ده دقیقه یا بازی روزانه نیم ساعته به سلامت قلب کمک می کند.

5-   عدم استفاده از هورمونها جهت تقویت عضلات قلب سبب سلامت قلب می شود و از بزرگ شدن قلب جلوگیری می کند.

6-   عدم دسترسی حیوان به دود سیگار و یا بوهای قوی،  سبب سلام ماندن قلب می شود. دود و یا بوی شدید سبب مشکل ریوی و بدنبال آن مشکلات قلبی می شود.

7-    محافظت از دندان و عدم تشکیل جرم دندانی سبب سلامت دریچه های قلب می شود. باکتری که در زمان جرم دندان ایجاد می شود پروتئینی دارد که بسیار شبیه پروتئین دریچه های قلبی است و سیستم ایمنی به این پروتیینها واکنش می دهد و سبب تخریب دریچه ها می شود.

8-    درمان سریع بیماریها بخصوص عفونی ( گوش، کبد، کلیه).

9-   عدم ورزش سنگین و کار کشیدن پیش از اندازه از قلب.

علایم بیماری قلبی چیست: گاهی صاحبحیوان متوجه مشکل قلبی نمی شود اما دامپزشک در زمان معاینه متوجه بیماری قلبی می شود اما نشانه های که می تواند دلیل بیماری قلبی باشد شامل: عدم تحمل تمرین (دویدن و یا از پله بالا رفتن)، در زمان بازی و یا دویدن به سرفه افتادن و دیگر قادر به فعالیت نیست، له له زدن در هوای متعادل، بی حالی، رنگ پریدگی مخاطات، سیاه شدن مخاطات، سرفه های ناگهانی، ادم بدن و ....

(توجه داشته باشید این مطلب بصورت فهرست وار تهیه شده است و به شرح جزئیات و بسیاری از بیماریها و نشانه های بیماری قلبی نپرداختیم  و مطالب بصورت تنظیم شد تا
برای صاحب حیوان قابل درک باشد)

/ 0 نظر / 96 بازدید