کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها

 

ستون فقرات حیوانات از مهره هایی تشکیل شده است و فواصل بین مهره ها از ماده ژلاتینی پر شده است هرگاه این ماده ژلاتینی رو به سفت شدن رود سبب ایجاد بیماری می شود تحت عنوان کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره یا دیسک بین مهره ای. مهره ها از لحاظ آناتومیک به بخش گردنی، سینه ای، پشتی یا کمری و خاجی یا دمی تقسیم می شوند. دیسک می تواند در هرکدام از این نقاط ایجاد شود. داخل مهره ها نخاع رد شده است کار نخاع عصب رسانی به نقاط مختلف بدن است حال فرض کنید دیسک در بین مهره  اول و دوم گردنی ایجاد شود چون در ابتدای مسیر عصب رسانی نخاع اختلال ایجاد شده است تظاهرات بالینی شدید و یا به زبان ساده حیوان کاملا فعالیت حرکتی بدنش مختل شده و می تواند سبب مرگ حیوان شود و اگر این دیسک در بین مهره هایی خاجی تشکیل شود در بیشتر موارد هیچ عارضه ای در حیوان مشاهده نمی شود.

/ 5 نظر / 50 بازدید
mehnoosh

ممنونم واقعا مفيد بود

میترا باقری

دکتر مهره کمر خوکچه من شکسته ایا امکان دارد مثل روز اولش شود کورتن درمانی میکند

سلام.دکتر فردا عازم مشهدم.سوالم اینه خوکچه امو میتونم همراهم ببرم؟از لحاظ گرمایی کولر ماشینم فوق العادس.ولی از مردنش میترسم.کلی گریه کردم امروز!نمیتونم به کسی بسپارمش میترسم بکشنش!جواب منو توروخدا بدید.

امی

سلام اقای دکتر ببخشید من یه سوال داشتم میخواستم بپرسم که رشته دامپزشکی در دانشگاه ازاد ترمی چقدر است و همچنین شهریه ثابت ممنون از لطفتون

امی

پس جوابم کووووووووو[نگران]