از آهو ایرانی تا ماهی قرمز

چشم بهم زدیم دیدیم یکی دوهفته به پایان سال نمانده است،گفتم مطلبی جدید بنویسم، گفتند بو دار ننویس، گفتم در مورد یکی از استانها بنویسم که رئیس اداره محیط زیست آن چند راس آهو به امیر کشور عربی هدیه داد اما نه بعد خود آن رئیس تکذیب کرد که هدیه نبود بلکه بیمار بود. گفتم در این مورد بنویسم که کاش ایشان بجای چند راس آهو چند صدتائی دامپزشک کار بلد بی کار هدیه می دادند تا در آن طرف مرزها این آهوهان را درمان می کرند چون ما دامپزشکها این طرف آب کار خوب انجام نمی دهیم ولی آن طرفی دانشمند می شویم. ببینید گفتم جهت دار می شود!!! در مورد ماهی قرمز بگویم بعضی باز می گویند که فلانی سمت دار نوشته است. سرما می خوریم یک روسری رو دوشمان بگذاریم می گویند نگاه چپیه گذاشته رو دوشش، لباس جراحی می پوشیم تو کلینیک راه می رویم می گویند نگاه کن فوراً لباسش را عوض نکرده چون طرفدار فلانی است. خلاصه بد زمانه ای شده است تازه مفهوم ضرب المثل آسه برو آسه بیا که گاوه شاخت نزنه را می فهمم.

بهتر است در مورد ماهی قرمز بگویم. ماهی که از دربار امپراطور چین به سفرهای نوروزی ما راه پیدا کرد. ما ایرانیها فرهنگهای دیگران را خوب در خودمان جذب می کنیم مانند اسم اسکندر و چنگیز!! یا همان ماهی قرمز؟ شاهزاده خانمهای چینی فقط عاشق سگی به نام پیکینیز نبودند بلکه عاشق ماهی های قرمز هم بودند حالا کسی نمی داند این ماهیها چطور از دربار چین، وارد سفره نوروزی ما شدند البته در فرهنگ ما ماهی قرمز خوب جذب شد. آبی که ماهی داخل آن قرار می گیرد نشان حیاط است و خود ماهی نشان استمرار حیاط و سرزندگی است . اما آیا این ماهیها خطری برای ما دارند؟ آیا به کودکان ما بیماری منتقل می کنند؟

ماهی قرمز از راسته کپور ماهیان است، ماهی قرمز مانند تمام موجودات در صورت آلوده بودن می تواند یکسری بیماریها را به انسان منتقل کند. اما چطور ماهی سالم بخریم.

ماهی سالم مثل خود ما است وقتی که ما انسانها سالم و تندرست باشیم بقولی کپک ما خروس می خواند، ماهی قرمز سالم وقتی داخل آب است حسابی سرزنده و فعال است داخل ظرف آب خوب بالا و پائین می رود و برای خودش می چرخد. تازه مدام بر روی آب نمی آید تا اکسیژن را بوسیله دهنک زدن تامین کند. ماهی سالم رنگ طبیعی قرمز را دارد پولکهای بدنش سالم است حرکات رتمیک بدنش کامل است و بر روی بدنش زخم نداردچتر باله ها و دم همگون و آرایش کامل دارد.

اما حالا با این ماهی قرمز که خریدیم چکار کنیم، اشتباه اول بیشتر مردم این است که فضای مناسب در اختیار ماهی نمی گذارند هر ماهی به حداقل فضای هفت صد سی سی ( هفت دهم لیتر ) حجم احتیاج دارد. مشکل بعدی آب ماهی است این ماهیهای قرمز عاشق آب آزاد هستند برای همین آب لوله کشی حتما باید یک روزی داخل ظرف دهان گشاد باشد تا کلر آن بپرد بعد برای اینکه اکسیژن لازم داشته باشد چند باری آب از داخل ظرف به ظرف دیگر منتقل شود در طی این انتقال حباب های هوا بین قطرات آب گیر می کند البته در سیستم اکواریم بدلیل هوا رسانی این مشکل حل می شود. بحث بعدی غذا این ماهیها است. ماهی قرمز غذاهای که از فیتوپلانکتونها و میگو درست شده اند را دوست دارند روزی یکبار غذا دادن کفایت می کند چون عموماً ظرفهایشان کوچک است و تحرک ندارند و آب هم در جریان نیست غذای بیشتر سبب دفع فضولات و در نهایت مسمومیت با آمونیاک می شود. نیاز دیگر ماهی قرمز به نور طبیعی است اشعه خورشید علاوه بر تامین برخی ویتامینها آثار کشندگی مناسب بر روی بسیاری از میکروبها دارند اما نباید تمام تنگ ماهی جلوی نور خورشید باشد بلکه قسمتی از تنگ درجاوی نور و قسمتی در سایه باشد.

خوب بیماریها ماهی که تا دلتان بخواهد زیاد است و باید توسط ما دامپزشکان تشخیص و درمان شوند. اما امیدوارم که همه ما بعد از مراسم عید به فکر آزاد کردن این کوچولوها قشنگ در رودخانه ها باشیم.  

/ 10 نظر / 49 بازدید
هومن

مثل همیشه خوب و آموزنده

jash

با سلام مقاله مفید شما رو با لذت خوندم . علاوه بر خطر انتقال بیماری، آزاد کردن گونه های غیر بومی میتونه توازن گونه های بومی در یک اکوسیستم را مختل کنه و منجر به انقراز کونه یا گونه های دیگر بشه. به همین دلیل با این قسمت از مقاله شما؛ اما امیدوارم که همه ما بعد از مراسم عید به فکر آزاد کردن این کوچولوها قشنگ در رودخانه ها باشیم. ؛ موافق نیستم. تنگ آب بدون ماهی سر سفره هفت سین هم بد نیست، البته من که هنوز نتونستم دور و بری ها رو متقاعد کنم ماهی قرمز عید نخرند. با کمال احترام [لبخند][لبخند]

مهدی

سلام دوست من وبلاگ من آپدیت شده.من وبلاگ شما رو لینک کردم خیلی خوشحال میشم شما هم همین کارو بکنین.می تونید آدرس وبلاگتونو از این لحظه تو لینکای وبلاگ من ببینیین.به ما سر بزنید سال نو پیشاپیش مبارک(مهدی) www.bluedvm.blogfa.com

جوان پرست

سلام سال نو مبارک شنیده بودم رها کردن ماهیهای قرمز در رودخانه ها باعث آلودگی زیستی برای سایر ماهیهای رودخانه ای می شه.ممکنه توضیحی در این مورد بدید .من چند سالی هست که سر سفره هفت سین ماهی ندارم.

هنگامه

سلام من 1 سگ دارم که تقریبا 3 ماه دارد و بدنش پوسته پوسته میشودو حمام کردن هم انها را از بین نبرد برای رفع این مشکل چکار کنم؟

مریم

سلام ماهی قرمز من چند روز است که به ته ظرف میره و روی یک سمت بدنش می خوابه وقتی هم ظرفش رو تکون میدم کج شنا میکند بیشتر وقت ها هم خوابه و فقط چشم هاشو تکون میده ممکنه منو راهنمایی کنین باید چکار کنم ممنون میشم.

حمیرا

سلام ماهی سفره هفت سین سال 84 ما دقیقا تا عید 87 زنده بود البته منم دامپزشکم.مرسی مطلب خوبی بود

درباره ماهی قرمز در فرهنگ ایران بیشتر بخوانید: پیشینه آشنایی ایرانیان با ماهی قرمز http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/12/25/post-557/ ماهی قرمز مهمان کوچک آسمانی بر سفره هفت سین http://drshahinsepanta.blogsky.com/pages/Goldfish/ پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های متداول درباره ماهی قرمز سفره هفت سین http://www.drshahinsepanta.blogsky.com/1390/12/24/post-786/

هانيه

سلام من از عيد تا حالا دو تا ماهي قرمز دارم كه جديداٌ شكم يكي از اونها داره سياه مي شه. خدا را شكر هنوز سرحاله و تحركش خوبه ولي متاسفانه يه طرف شكمش سياه شده. باله بالاي بدنش هم سياه رنگ شده. خيلي نگرانشم. تو رو خدا كمك كنيد ):

مهشید

سلام، من یک ماهی قرمز دارم از اسفند ۹۴، الان حدود یک هفته س که خیلی سرحال نیست، باله هاش به نظرم کمرنگ و پژمرده شده و غذا نمی خوره. آیا بیماری خاصی گرفته؟ ضمنا دوبار هم آبش رو تعویض کردم ولی تاثیری نکرد. کف تنگش هم یه چیزی شبیه موکوس پنبه ای جمع میشه. اگر بیماری خاصی داشته باشه آیا برای من که الان باردارم خطرناک نیست؟ پیشاپیش ممنونم از پاسختون