آبله بیماری که به تاریخ سپرده می شود

نگرانی در مورد ویروس آبله حیوانی

 

آبله در سالهای نه چندان دور جزء بیماریهای مهلک محسوب می شد و هر سال تلفاتی در سراسر دنیا ایجاد می کرد، در حال حاضر بر اساس نظر سازمان بهداشت جهانی بیماری آبله انسانی ریشه کن شده است و ویروس آبله تنها در مخازن تحقیقاتی نگهداری می شود.

بیماری آبله انسانی در اثر آلوده شدن انسان به ویروس واریسلا به وجود می آید.ویروس واریسلا از طریق: تنفس، تماس مستقیم ( دست دادن، رفتن در رختخواب یا پوشیدن لباس فرد آلوده)، نیش پشه ای که قبلا فرد آلوده را گزیده است به انسان منتقل می شود.

ویروس آبله به محض ورود به بدن انسان علایم بیماری را نشان نمی دهد، فرد آلوده شده به ویروس در هفته اول تا دوم احساس نشاط می کند، از روز 12 تا 17 علایم بیماری آشکار می شود که شامل: کسلی، تب، سر درد و بدن درد، تهوع و ضایعات پوستی است. ضایعات پوستی به شکل: در ابتدا ضایعات جوش مانند بر روی زبان و دهان، با گذشت زمان جوشها در نقاط دیگر بدن پدیدار می شوند، به تدریج جوشها بزرگ و چرکی می شوند و بعد از سرباز کردن به شکل پوسته پوسته در می آیند.

عامل آبله حیوانات پوکس ویروس است، جنس این ویروس در گونه های مختلفی متفاوت است، برخی از این ویروسها در صورت تماس با انسان سبب آلوده شدن انسان می شوند، از این ویروسها می توان ویروس آبله گاوی ( در دست شیر دوشان سبب ایجاد ضایعات پوستی می شود )،آبله میمون، آبله خوک ( در ایران نادر است) و آبله پرندگان را نام برد.

تفاوت آبله انسانی (smallpox) با آبله مرغی (avianpox) در موارد زیر است:

1-     نشانه های اولیه آبله انسانی شدیدتر از آبله مرغی است همچنین کودکان بیشتر با آبله مرغی آلوده می شوند.

2-     جوش آبله انسانی بیشتر در صورت، دست و کف پا دیده می شود در صورتی که آبله مرغی بیشتر بر روی بدن ضایعات جوش مانند دیده می شود.

3-     فردی که به آبله مرغی مبتلا می شود از زمان آلوده شدن ناقل است ولی در آبله انسانی از زمان نشان دادن علایم بیماری ناقل می شود.

در حال حاضر بیماری آبله در کشور ما تحت کنترل در آمده است و کشور ایران جزو مناطق پاک محسوب می شود. اما نگرانی در مورد ویروس حیوانی است که با جهش ژنتیکی که در آینده در ویروس حیوانی می تواند پیش بیاید و سبب آلودگی انسان شود، توصیه می شود دارندگان حیوان خانگی بخصوص پرندگان، حیوان خود را جهت معاینات منظم به نزدیک ترین کلینیک دامپزشکی محل زندگی خود ببرند و در صورت آلوده شدن حیوان خود توصییه های دامپزشک را دقیقا اجرا نمایند.

/ 1 نظر / 17 بازدید