آیا سرما خوردگی در حیوان مفهومی دارد

با خنک شدن هوا، کلمه سرما خوردگی در بین صاحبان حیوانات بیش از پیش استفاده می شود و صاحب کوچولوها قشنگ به کلینیک مراجعه می کنند و اظهار می دارند که دست آموز آنها سرما خورده است. ولی کلمه سرما خوردگی colding   در  هیچکدام از کتابهای دامپزشکی برای آن تعریفی نوشته نشده است.

تعریفی سرما خوردگی در انسان  در کتابهای پزشکی عبارت است: شروع آبریزش بینی، همراه با عطسه و یا سرفه، گرفتگی بینی، وجود سردرد و یا تب.

اما علایمی همانند ریزش آب از بینی یا منقار حیوانات همراه با تب و مشکلات بلعی و عدم اشتهای غذا در حیوانات تعریف دیگری همانند فارنجایتیس، رینیت، پنومونی دارد و کلمه سرما خوردگی اصطلاح غلط ولی رایج بین صاحبان حیوانات و گاهی رایج برای دامپزشکان جهت کوتاه کردن توضیحات و یا فهماندن سریع نوع بیماری به صاحب حیوان می باشد.

تغییر شدید دما، شستشو حیوان و عدم خشک کردن مناسب، در معرض جریان های هوای خنک یا سرد قرار دادن حیوان ( باد کولر، باز کردن پنجره، بیرون بودن سر از پنجره اتومبیل در هوای سرد ) سبب درگیری ریه ها در پستانداران و درگیری ریه ها و کیسه های هوای در پرندگان می شود. در پی آن ممکن است درگیری دیگر ارگانهای حیاتی همانند بوقکها بینی، حلق، تب، بی اشتهای و در پی گسترش بیماری درگیری دستگاه گوارش و سیستم گردش خون شود.

در میان حیوانات پرندگان بخصوص کاسکو نسبت به تغییر سریع دما بسیار حساس است و درمان باید به سرعت در این نوع پرنده انجام شود و بدترین حالت دستکاری و خود درمانی صاحب پرنده در مورد حیوان خود است مشاهدههای انجام شده در کلینیک خودم و سایر همکاران حاکی از آن است که این خود درمانیها در 10 درصد موارد مفید واقع می شود و در بیشتر موارد بدلیل عدم بیان صاحب حیوان از خود درمانی و یا وجود دارو در خون حیوان و تداخل داروی درمان با موفقیعت انجام نمی شود و طول دوره درمان به چند هفته و یا ماه می انجامد و آسیبهای برگشت ناپذیر را در برخی از اعضای پرنده به وجود می آورد.

در مورد سایر حیوانات سگهای نژاد بزرگ، گریه های خیابانی مقاومتر نسبت به سگهای با چثه کوچک، گربه پرشین یا گربه خانگی که با محیط بیرون در تماس نیست، خرگوش، همستر و ... هستند.

توصیه های پیشگیرانه:

_ از شستشوی حیوان در هوای سرد جداً خودداری فرمائید.

_ حیوان را بعد از شستشو در مکان سرد رها نکنید و بدن حیوان را خوب خشک کنید.

_ در برگشت از پیاده روی طولانی حیوانات در هوای سرد، دمای اتاق را یکدفعه بالا نبرید.

_ در هنگام سرما خوردگی خود و یا دوستان از تماس با حیوان خود خود داری کنید زیرا ویروس قابل انتقال به حیوان است.

_حیوان خود را در معرض باد مستقیم کولر و یا جریان شدید و سرد هوا قرار ندهید.

_ از دادن هر گونه دارو به حیوان خود خود داری نمائید و در نظر داشته باشید هر داروی که قبلاً توشط دامپزشک شما تجویز شد برای بیماری بود که قبلاً تشخیص داده شده بود.

_ در صورت مشاهده هر گونه آبریزش نامتعارف، کسلی  و بی اشتهای حیوان خود را نزد دامپزشک ببرید.

/ 15 نظر / 1337 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

با عرض سلام خدمت اقای دکتر من یه سگ دارم که یه ماهی هست خریدم واکسن زدم ولی بعداز دو سه هفته پاهای عقبش دچار مشکل شده درست نمی توانه راه بره زیر شکمش هم یه اندازه یه بند انگشت باد کرده پیش دکتر بردیم گفت عصبهاش پاره شده امپول تحریک عصب زد ولی خوب نشد ما رو راهنمایی کنید لطفا

صفدر سخایه

آقای دکتر، گربه ای دارم که گاهی اوقات عطسه می کند. چه کارش کنم

ندا

سلام من یه خرگوش 2؛3 ماهه دارم که تازگی دچار اسهال شدید شدو بو میده چه کنم؟ برای شستشوی خرگوشم چه روشی لازمه؟خرگوشم کثیف شده هر چند وقت ببرم دکتر و واکسن بزنم؟ لطفا من را راهنمایی کنید_

نگین

سلام دکتر گربه ی من چند روزه بعضی موقع ها(موقعی که خوابیده نازش می کنم ، موقع غذا خوردن)خر خر می کنه.البته گربه ها وقتی از چیزی خوششان میاد این صدا رو در میارن ولی آیا این می تونه نشونه ای هم از مریضی باشه؟روزی دو سه بارم عطسه می کنه.چی کار کنم؟ در ضمن من تعداد نفس کشیدنشم گرفتم تو یک دقیقه 50 بار نفس می کشه (گربه ی من سه ماهشه و می گم شاید چون بچه هست این قدر تند تند نفس می کشه لطفا راهنماییم کنید

نگین

سلام چه کنم تا گربه بفهمه نباید دست و پای ما رو گازنگیرهیا چنگ نزنه؟چه مدت طول می کشه یاد بگیره؟ دیوونمون کرد!!![اضطراب]

نگین

سلام آقای دکتر آیا آموزش آن(گربه ام)باید با آبپاش انجام شود؟خیلی زبان نفهم و بی چشم و روحه حتی نازشم کنیم گاز می گیره[قهر]

نگین

آهان آقای دکتر بازی های خشن یعنی چه بازی هایی؟؟چون من اسباب بازی هاشو رو زمین می کشم ، اون کمین می کنه ، بعد با سرعت تمام میدوه سمت اسباب بازی و ..................... اینجوری یعنی خشن؟؟[سوال][سوال][سوال][سوال] ببخشید اینقدر سوال می کنم[خجالت]

نگین

دکتر دیگه حالمونو بهم میزنه با این گاز گرفتنش[سبز][اوغ]آبپاش بهش میپاشیم ، سرش داد میزنیم ولی اصلا فایده نداره.قربون مرام و وفای سگ[رویا] گربه من سه ماهشه یعنی ممکنه چون در حال دندان درآوردنه گاز لازم باشه؟؟

شیما

باسلام.میخواستم بدونم ممکن هست سرما خوردگی از انسان به گربه منتقل بشه؟

آوا

سلام. من تازگیا یه سگ از کسی خریدم صاحب سابق سگم. روی پشماش رنگ مو گذاشته. برای. سگم بد نیست. کاری هست بتونم انجام بدم. با تشکر از دکتر.