انفلوانزای خوکی

 رکود اقتصادی کنونی ضررهای فراوانی به بسیاری از کشورها وارد کرده است اما بیماری آنفلوانزای خوکی موجب مرگ و میر و بدنبال آن ایجاد تنش بر پیکره اقتصاد جهانی شده است.

 آنفلوانزای خوکی با نام علمی Swine Influenza (SI) یک بیماری ویروسی از خانواده ارتومیکزوویریده است برخی از ویروسهای این خانواده در انسان نیز سبب ایجاد بیماری آنفلوانزاهایی همانند آنفلوانزای اسب، آنفلوانزای پرندگان و آنفلوانزای خوک می کنند. ویروس ارتومیکزوویریده به سه تیپ A، B و C تقسیم می شود که بیشتر تیپ A  و درصد کمی تیپ B در ایجاد بیماری آنفلوانزای خوکی موثر است. این ویروس دارای تحت تیپ هایی است که با علامت H  (هموگلوتین) و N (نورامیداز) شناخته می شود که شاید برای همگان تحت تیپ H5N7 که عامل بیماری آنفلوانزای پرندگان است شناخته شده تر باشد. هر کدام از این تحت تیپ ها میزبان اختصاصی خود را دارند بطور مثال: تحت تیپ آنفلوانزای پرندگان با تحت تیپ آنفلوانزای خوکی و تحت تیپ آنفلوانزای اسبی متفاوت است اما هر کدام از این تحت تیپ ها می تواند میزبانهای واسط دیگری داشته باشند که مهمترین مسئله در مورد آنفلوانزای خوکی این است که این تحت تیپ ویروس، قابلیت انتقال به پرندگان و از آن طریق قابلیت گسترش به سایر نقاط دنیا را دارد. از مهمترین ویژگیهای ویروس آنفلوانزای خوکی، بالا بودن میزان ابتلا و پایین بودن مقدار مرگ مبتلایان است اما این ویروس قابل انتقال به انسان است و از طریق انسان به انسان نیز قابل انتقال می باشد این موضوع سبب نگرانی دامپزشکان، سازمان بهداشت جهانی و مسئولان بهداشت و درمان سراسر دنیا شده است.

نخستین گزارش همه گیری آنفلوانزای خوکی به سال 1918 تا 1920  امریکا بر می گردد که حدود 20 میلیون نفر مبتلا به بیماری شدند، بیماری آنفلوانزای خوکی SI بصورت نرمال در فصل زمستان در اروپا، امریکا شمالی، افریقا جنوبی، کنیا، هند، چین، هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور دیده می شود با این وجود در ماه مارس امسال که همزمان با شروع شدن فصل بهار بود این بیماری دیده شد و متاسفانه گزارشاتی مبنی بر ابتلا و مرگ انسان شنیده شده است.

آنفلوانزای خوکی در گله های خوک در زمان بروز موجب ایجاد بیماری همگانی در گله می شود و بیشتر خوکهای جوان مبتلا می شوند. علایم اولیه در خوک شامل تب، بی اشتهای، کاهش وزن، عدم فعالیت، بخاک افتادن، و متعاقب آن علائم تنفسی شروع می شود نشانه های بالینی عوارض تنفسی شامل: تشدید سرفه، عطسه، تنفس شکمی، ترشح از چشم و بینی است در کالبدگشایی خوکهای مبتلا مجاری تنفسی پر خون است و ترشحات مخاطی دیده می شود ریه ها باز  (Atelectasis) است و در لوبهای کاردیاک و اپیکال ریه هوا مشاهده می شود گره های لنفاوی واقع در قسمت مدیاستین ریه نیز افزایش حجم می دهند.

در انسان نشانهای بالینی در ظاهر مشابه آنفلوانزای انسانی است و شامل: تب، سرفه، زخم گلو، درد بدن، سردرد، احساس سرما و کوفتگی است. تعداد اندکی از مبتلایان عوارض اسهال و تهوع دارند. در مراحل بعدی آبریزش از بینی و عدم اشتها مشاهده می شود.

انتقال بیماری از طریق تماس مستقیم انجام می شود پرندگان نیز می توانند در انتقال ویروس نقش آفرینی کنند ولی خوشبختانه ذرات ویروس قدرت گسترش درهوا با مسافتهای طولانی را ندارد. ویروس آنفلوانزای خوکی نسبت به سرما مقاوم ولی در اثر گرما از بین می رود.

نکات لازم جهت پیشگیری از بیماری:

1-    شستشوی مرتب دست با صابون.

2-    در مناطق آلوده بعد از دست زدن به چشم و بینی حتما دستها شسته شود.

3-    سرفه در دستمال صورت گیرد و اگر در دست سرفه کردید دست را بشوئید.

4-    عدم مسافرت به مناطق آلوده تا گسترش بیماری تحت کنترل در آید

5-    افراد شاغل در صنایع دامداری و بسته بندی گوشت از ماسک و دستکش استفاده کنند.

6-    رعایت کامل نکان بهداشتی در هنگام برخورد با افرادی که از مناطق آلوده می آیند و یا بیمار می باشند.

/ 3 نظر / 41 بازدید
مهسا

باسلام و خسته نباشید مطلب آنفولانزای خوکی بسیار مفید بود. چون خود من هیچ اطلاعی در مورد این بیماری کشنده و نحوه پیشگیری و کنترل آن نداشتم. حالا با کمک شما خیلی آگاه تر شدم. بسیار بسیار سپاسگزارم. موفق باشید.

امید ملت / میرحسین موسوی

با سلام خدمت شما دوست عزیز برای حمایت از میرحسین موسوی لطفا لینک امید ملت را با عنوان میرحسین موسوی در وب سایت خود قرار دهید و برای اینکه نام شما در فهرست حامیان موسوی ثبت گردد و از مزایای آن در آینده بهره مند شوید به وسیله همین سایت و در قسمت تماس با ما به ما اطلاع دهید تا در صورت لزوم با شما تماس گرفته شود. امید است که با حمایت شما هموطنان گرامی شایسته ترین و اصلح ترین فرد پیروز این انتخابات گردد، دوست عزیز به حمایت شما نیاز داریم و متقابلا حمایتتان خواهیم کرد. با تشکر: امید ملت / از طرف میرحسین موسوی

مرجانک

با درود در صورت تمایل پتی شن زیر را که جهت تصویب قانون " حمایت از حیوانات " است تکمیل بفرمایید . با سپاس فراوان [گل] http://www.thepetitionsite.com/1/animal-protection-law-in-iran