نشانهای گوشت ناسالم

چگونه گوشت قرمز سالم تهیه نماییم؟

 

 

گوشت قرمز از غذا های سرشار از پروتئین، آهن، چربی و غیره می باشد که در سبد غذای خانواده ها در سراسر دنیا جایگاه مخصوص خود را دارد. مصرف کنندگان گوشت قرمز همواره دغدغه هایی از قبیل تهیه گوشت با قیمت مناسب و در درجه بعدی کیفیت مناسب دارند. متاسفانه به دلیل قیمت تمام شده بالای گوشت قرمز در ایران، و همچنین توان مالی پایین مصرف کنندگان، بسیاری از سود جویان با ارایه گوشت های فاسد شده یا گوشت دیگر حیوانات تحت عنوان از تولید به مصرف، گوشت یارانه ای و یا سود کمتر فروش بیشتر، سلامت افراد کم درآمد جامعه را به خطر می اندازند شاید اطلاع داشتن مردم کشور ما از شرایط کشتار، بسته بندی و نحوه تشخیص گوشت سالم از گوشت ناسالم، دست این سودجویان را کوتاه کرده و سبب افزایش بهداشت غذایی خانواده ها شود.

کشتار گاو و گوسفند در ایران به دو صورت سنتی و صنعتی انجام می شود، کشتار سنتی به ذبحی که توسط قصاب بدون در نظر گرفتن اصول مکانیزه و گاه بهداشتی در محیط باز ( مانند منزل و مغازه قصابی) انجام می شود. اما در کشتار صنعتی که خود به دو صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک انجام می شود، در ابتدا حیوان توسط دامپزشک از لحاظ سلامت مورد بررسی قرار گرفته سپس توسط شوک الکتریکی حیوان بی حال می شود و آنگاه حیوان ذبح می شود. پس از ذبح لاشه پوست کنده می شود و بعد توسط متخصصین دامپزشکی از لحاظ وضعیت گره های لنفاوی نقاط مختلف بدن، وضعیت داخل لاشه، وضعیت جگر، شش و کلیه مورد بررسی قرا می گیرد و در صورت سلامت مهر تائید بر روی لاشه زده می شود، در صورت بیمار بودن لاشه و عدم تائید، لاشه ضبط، مصادره و سوزانده می شود.

در کنار برخی از کشتار گاهها صنعت بسته بندی نیز قرار دارد.

 اما برخی مصرف کنندگان گوشت به دلایلی از وضعیت بسته بندی ناراضی هستند. دلایل این نارضایتی: 1- عدم بسته بند خوب و شکیل 2- تفاوت بسیار زیاد قسمت قابل مشاهده در بسته بندی با آنچه که در زیر بسته بندی قراردارد.

نکاتی که خانواده ها در هنگام تهیه گوشت باید رعایت کنند تا همواره گوشت سالم را بتوانند تهیه کنند:

1-    گوشت را از مراکز معتبر عرضه گوشت و یا قصابیهایی که دارای مجوز می باشند تهیه کنند.

2-    از خرید گوشتهای حیواناتی که به صورت سنتی ذبح می شوند جدا خوداری نمایند زیرا بسیاری از این حیوانات اجازه ذبح در چرخه صنعتی را پیدا نمی کنند.

3-    در صورت مشاهده ذبح سنتی توسط قصابیها مراتب را به اطلاع شبکه دامپزشکی شهر مورد اقامت خود برسانند.

4-    از خرید گوشتهایی که در فضای باز نگهداری می شوند خودداری نمایند.

5-    گوشتی را خریداری نمایند که دارای مجوز از سازمان دامپزشکی باشد.

6-    در هنگام خرید گوشت به صلابت، عدم وارفتگی، بو ندادن گوشت، قطعه قطعه نبودن گوشت توجه نمایند.

7-    از خرید گوشتهای بسته بندی شده ای که تاریخ بر روی آنها درج نشده و یا تاریخ مصرف آنها گذشته است خودداری نمایند.

8-    از خرید گوشت بسته بندی که داخل آن آب افتاده است خودداری نمایند.

9-    در کشور های اسلامی ذبح شرعی انجام می شود در ذبح شرعی تخلیه خون به صورت کامل انجام می شود، بنابراین مقدار آهن موجود در گوشت پایین تر است، پس بهتر است از فریز کردن گوشت به خاطر تخریب آهن خودداری و گوشت را بر اساس میزان مصرف روزانه خود خرید نمایند.

10-                       در هنگامی که از جاهایی که کاملا مطمئن نیستید گوشت تهیه می کنید گوشت را قبل از مصرف فریز نمایید.

11-                       در صورت مشاهده گوشت مشکوک و یا با قیمت نامتعارف، حتما به شبکه دامپزشکی اطلاع دهید تا بازرسان شبکه دامپزشکی سلامت گوشت را تایید کنند. 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید