Hygroma

Hygroma

این بیماری به شکل برجستگی های پر از مایع در زیر پوست و بیشتر در اثر فشار ناشی از وزن بدن یا ضربه­های مکرر به اندام های حرکتی ایجاد می شود و غالباً در سگ های نژد بزرگ دیده می­شود.

هیگروما بیشتر در محل مفاصل مانند آرنج، مچ یا، زانو و یا ناحیه جناغ ایجاد می­شود. هیگروما به مرور زمان می­تواند به شکل آبسه، فیستول، یا ضایعه­ی گرانولوماتوز درآید که این ضایعات در اثر هجوم باکتری­ها ایجاد می­شوند. البته باید ضایعات هیگروما را از ضایعات ناشی از باکتری، قارچ، کیست، و تومورهای سرطانی تقکیک کرد.

تشخیص این بیماری بر پایه­ی تاریخچه بیماری و معاینه بالینی صورت می­گیرد. جهت تشخیص دقیق باید از ضایعه توسط سوزن نمونه برداری بعمل آید. این نمونه حالت مایع و شفاف داشته و ممکن است در آن خونابه دیده شود. در ضایعاتی که عفونی می­شوند مایع حالت چرکی و کرم رنگ بخود می­گیرد.

در ضایعات عفونی، درمان طولانی مدت 4 تا 6 هفته ای با آنتی بیوتیک باید انجام شود. اما در ضایعات اولیه و غیر عفونی، بانداژ فشاری به درمان کمک می­کند. بانداژ باید به مدت 2 تا 3 هفته در محل قرار گیرد. عموماً پاسخ به درمان مناسب است و اگر هیگروما به مدت طولانی در بدن وجود داشته باشد باید جراحی شود.

/ 0 نظر / 94 بازدید