طبیعت را دوست بداریم

بهار حال و هوای تازه ای به آدم می دهد، ما آدمها دوست داریم به دامن طبیعت برویم و روی سبزه ها بنشینیم، زیر سایه درختان استراحت کنیم، کنار چشمه ها و رودخانه ها دست و پای خودمان را آب بزنیم.

 همانطور که ما با بوی بهار سرمست می شویم، حیوانات هم عاشق طبیعت هستند با این تفاوت که ما از شهرهای و خانه های خود وارد محل زیست ( در واقع خانه هایی حیوانات ) حیوانات می شویم. بهتر نیست با رعایت نکات زیر زیستگاه این حیوانات را تخریب نکنیم و به این مخلوقات هم اجازه حیات بدهیم. فرض کنید شما به دل طبیعت رفته اید و در کنار برکه ای حیوانی در حال خوردن آب است و یا بچه های آن حیوان در حال بازی کردن هستند البته زندگی حیوانات را در کویر هم می توانید مشاهده کنید. آیا تا به حال فکر کردید دیدن چنین لحظه های چه آرامشی به ما آدم ها می دهد. جالبتر این است که ما آدمها در بیرون از این کره زمین به جستجوی حیات می گردیم و امیدواریم که بتوانیم حتی باکتری زنده ای را پیدا کنیم ولی در همین کره خاکی حیات دیگر آفریدگان خدا را از آنها می گیریم. و اصلاً دقتی در برهم زدن چرخه اکولوژی نمی کنیم.

پس بیائیم نکات زیر را انجام دهیم و بقولی کارهای را انجام بدیم و آنها را با فرهنگ خود عجین کنیم تا دیگر ملتها و آیندگان انجام آن را جزء مباهات خود بدانند.

1-   زیر انداز خود را بر بروی چمنهای سست نیاندازیم.

2-برای روشن کردن آتش از ذغالی که با خود آوردیم و یا از تکه های چوب خشک که بر روی زمین افتاده است استفاده کنیم ( بعضی از شاخه های درختان دیرتر از موعد شکوفه می زنند و شما ممکن است فکر کنید که شاخه خشک شده است ).

3-خانواده ها مختلفی به دل طبیعت پناه می آورند و ما انسانها موجودات اجتماعی هستیم، بهتر است در جای که خانواده های مختلف هستند تنها از یک مکان برای روشن کردن آتش استفاده کنیم تا به طبیعت کمتر آسیب بزنیم.

4-همراه خود کیسه زباله ای داشته باشیم و زباله های خود را در دل طبیعت رها نکنیم، فرض کنید که شما آمده اید تا از طبیعت استفاده کنید ولی فقط و فقط زباله در اطراف خود می بینید پس تلاش کنید تا شما هم جزء آن دسته محدود افرادی نباشید که طبیعت را تخریب می کنند. همچنین کیسه زباله خود را در اختیار افرادی که فراموش کردند با خود کیسه زباله بیاورند قرار دهید تا آنها هم در پاکیزگی محیط سهیم باشند.

5-   در صورت بستن تاب آن را به شاخه های تنومند درختان وصل کنید تا درختان آسیب نبینند.

6-از کندن و جابجای خاک جداً خود داری کنید زیرا سبب برهم زدن فرم طبیعی محیط زیست می شود.

7-به کودکان خود بیاموزید گل، بوته و درخت دارای حیات هستند و اگر این گیاهان نباشند دیگر پارک و چنگلی نخواهد بود بنابراین از کندن له کردن این گیاهان اجتناب کنید و به کودکان مراحل رشد گیاهان را توضیع دهیم.

8-از اذیت و آزار حیوانات حیات وحش جدا خود داری کنید و از اینکه شما جزء محدود افرادی هستید که توانستید این حیوانات را از نزدیک در دل طبیعت ببینید لذت ببرید ( شما می توانید با گرفتن عکس و یا تعریف خاطره برای اقوام و دوستان خود از این مشاهده لذت ببرید ولی تعریف با سنگ یا چوب به جان حیوان افتادن نه اینکه لذت بخش نیست بلکه در ذهن مخاطب شما را فردی سخی القلب و تهاجمی نشان می دهد.

9-آب اضافه خود را در زیر گیاهان بریزد و از اینکه شما به حیات بهتر و بیشتر گیاهان کمک کرده اید لذت ببرید.

10-        اگر در مکانی هستید که حیوانات وحش هم زندگی می کنند اضافه غذاهای قابل هضم ( منظور اینکه حیوانات از آن غذا بتوانند بخورند) در گوشه ای برای حیوانات قرار دهید.

11-        در پایان تعطیلات در صورتی که شرایط نگهداری سعی ماهیان قرمز را ندارید آنها را در رودخانه ها رها کنید تا از نعمت زندگی بیشتر بهره ببرند.

12-        سبزه های شب عید خود را بجای رها کردن در جای بکارید و به آن آب بدهید اگر آن سبزه در سال بعد سبز باشد شما جزء با سعادت ترین انسانها هستید و در صورت عدم سبز شدن باز شما جزء افرادی بوده اید که در سبز نگاه داشتن زمین تلاش کرده اید.  

/ 1 نظر / 21 بازدید
واحه

سلام سال نو مبارک خوشحالم که به تمام مواردی که شمردید دقت دارم و هرگز به طبیعت آزار نمی رسانم. یک سوالی از شما دارم برای گربه ها چه مقدار شربت پپرازین ( ضد انگل) باید استفاده کرد و با چه فاصلهء زمانی؟