کلسی ویروس گربه ها Feline Calicivirus (F C V)

کلسی ویروس گربه ها Feline Calicivirus (F C V)

این ویروس از جنس RNA ویروسها است و منجر به در گیری دستگاه تنفس در گربه سانان می شود و قادر به انتقال به دیگر حیوانات نیست.

کلسی ویروس بر روی اندامهای مختلف گربه ها تاثیر گذاشته و منجر به درگیری این ارگانها می شود:

دستگاه تنفس: ورم غشای مخاطی بینی، التهاب ریه، زخم  بر روی بینی.

دهان: التهاب و زخم زبان، زخم کام سخت، زخم لبها.

معده و روده: التهاب روده ها.

بیماری کلسی ویروس گسترش جهانی دارد. گربه های زیر شش هفته (سن) بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند. بیماری کلسی ویروس هر دو جنس نر و ماده را به یک میزان مبتلا می کند.

چطور می توانیم بیماری را در گربه تشخیص دهیم؟

بیماری کلسی ویروس با شیوع ناگهانی همراه است، در گربه علائم آب ریزش از بینی و چشم دیده می شود، همچنین بیماری کلسی ویروس ایجاد زخم بر روی کام سخت، لبها، نوک بینی و زخمهایی در اطراف پنجه ها می کند. در گربه مشکلات تنفسی در اثر التهاب ریه ها دیده می شود، لنگش در اثر التهاب مفاصل همراه با درد دیده می شود، گربه تب دارد.

صاحب حیوان در صورت مشاهده علائم فوق باید گربه را سریع به دامپزشک ارجاع دهد، تا درمانهای حمایتی جهت کنترل بیماری صورت پذیرد، جدا کردن گربه آلوده از سایر گربه سانان، واکسیناسیون به موقع سبب کنترل بیماری می شود.

در مورد گربه های آلوده محدویت غذایی وجود ندارد ولی به دلیل بی اشتهایی باید از غذا های استفاده کرد که محرک اشتها باشند.

 

دوستانی که خواهان آدرس ما می باشند:

تهران، چهار راه پاسداران، خیابان دولت، کوچه خرداد، پلاک 3، کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان       تلفن: 700 70 225 - 021

 

/ 5 نظر / 219 بازدید
www.fu20.com

با سلام و ارض ارادت خئمت شما دوست گرامی. لینک وبلاگ شما در لینک باکس حرفه ای سایت بسوی آینده به آدرس زیر به ثبت رسیده است: http://fu20.com/linkbox/details.php?image_id=150 لطفاْ جهت کامل نمودن چرخه تبادل لينک - آدرس اين سايت را در بلاگ خود ثبت فرمائيد. با تشکر مديريت سايت بسوی آينده

مهشید

سلام دوست من. بسیار عالی و مفید بود. خوشحالم که دوباره وبلاگ پربارتون رو آپ می کنید. در مورد این ویروس می شه بفرمایید برای چی ایجاد میشه؟

؟

سلام.وبلاگ خوبي دارين.منم يه دامپزشكم.خوشحال ميشم اگه به وبلاگ منم سر بزنين

ژاله

شما چه دکتر خوبی هستيد که اطلاعات ميدهيد. واقعا ممنون.. من يکی از گربه هائی که توی حياط دارم و مرتب بهش غذا ميدم از بچگی خيلی ضعيف بود و الان هم از نظر جثه خيلی لاغره و تمام اسخوانهاش بيرونه... يادمه چند ماه قبل از دهانش هم گاهی خون ميامد... البته بازی ميکنه و ظاهرا ايرادی نداره... علائم توکسوپلاسموز در گربه ها چيه.. من با مظلبی در مورد کالبد شکافی حيوانات بروزم. درضمن اسم کلينيک شما را شنيده بودم ولی سعادت نداشتم بيام خدمتتان.. دور هم از من نيستيد.. در آينده خواهم آمد.

ژاله

سلام.. جواب کامنت قبلی من را نداديد؟ علائم توکسوپلاسموز در گربه.... آيا علامت خاصی داره يا چيزی مشخص نيست؟ من بروزم