پروفایل طبیعی سونوگرافی

پروفایل طبیعی سونوگرافی

بدن و شکل هر حیوان با حیوان دیگر حتی اگر از یک گونه و نژاد باشند متفاوت است. شما اگر حیوانی از یک نژاد و حتی با نسبت خویشاوندی داشته باشید خصوصیات ظاهری متفاوتی خواهند داشت حال اگر اندامها و اعضاء را در نظر بگیرید بطور مثال کبد، کلیه، معده و .... یک سگ یا گربه با سگ و گربه فامیل خود یک اندازه و یکسان نیست و از لحاظ بافت شناسی هم با هم متفاوت هستند.

زمانی که حیوان شما چاق یا لاغر می شود و یا اینکه فعالیت و بازیگوشیش کم یا زیاد می شود برخی اندامها چثه، اندازه، فعالیت و سلامتشان متفاوت می شوند.

فرض کنید شما کلیه یک گوسفندی را در دست گرفته اید حال اگر از زوایای مختلف به این کلیه نگاه کنید و عکس این کلیه را بخواهید ترسیم کنید شکل ها و اندازه های مختلف را نقاشی خواهید کرد در حالیکه همه آنها مربوط به یک کلیه است اگر این نقاشیها را در اختیار فرد دیگری بگذاریم بدون شک آن فرد می گوید شکل کلیه های مختلف است!

چند روز پیش برای نخستین بار جناب آقای دکتر ماسوله ایده ای خود را در ارتباط با پروفایل طبیعی حیوانات و یکسان سازی سونوگرافی برای جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک مطرح کردند. این فکر برای من بقدری علمی و هیجان آور بود که نتوانستم از آن بگذرم و از استاد ارجمندم آقای دکتر ماسوله خواهش کردم که مطلبی در این مورد بنویسند و در شماره جدید مجله چاپ کنیم.

یکی از تکنیک های تشخیصی در علم دامپزشکی سونوگرافی است در این تکنیک سونولوژیست توسط دستگاهی امواج صوتی را به اندام و ارگانهای بدن می تاباند و از برخورد این امواج شکل آن ایجاد می شود از طریق این شکلها دامپزشک پی به برخی اختلالات و بیماریها می برد. اما شاید شنیده باشید، دامپزشک در زمان مشاهده سونو می گوید سونو باید در همان زمان دیده شود. این به این مفهوم است که من سونوگرافیست امکان دارد کلیه  یا کبد یک حیوان را با یک زاویه و دکتر دیگر با زاویه دیگر بگیرد و این اختلاف زاویه ها سبب تغییرات شماتیک مختلف و حتی روند تشخیصی متفاوت می شود شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که یک حیوان را به چند مرکز درمانی بردید و در هر جا یک جواب سونوی متفاوت به شما داده اند.

در بحث استاندارد سازی زوایه تابش امواج برای هر عضو تعریف می شود ( فرکانس، گین و ... نیز تعریف شده است) بنابراین وقتی که شما سونوگرافی از یک عضو انجام می دهید در تمام مراکز به یک شکل سونوگرافی گرفته می شود و در واقع شما یک عکسی را با یک شکل گرفته اید اما چند نفر آن را انجام داده اند.

 در بحث پروفایل طبیعی سونوگرافیست در زمانی که حیوان شما سالم است  از اعضای مختلف بدن عکس را تهیه می کند و آن را در آرشیو مخصوص نگهداری می کند. حال حیوانی که بعدها دچار مشکل می شوند برای مثال در کبد روند تخریب و بیماری شروع شده است شما سونوی که می گیرید با سونوی سالم مقایسه می کنید و پی به وسعت و عمق آسیب می برید همچنین با سونوهای بعدی شما پی به مثبت و یا منفی بودن روند درمان و حتی روند بهبودی را مشاهده می کنید. کلیه این فرایند ها توسط سونو استاندارد شده باید انجام شود.

 

این ایده بقدری انقلابی و تحول بر انگیز در بهداشت و سلامت حیوانات محسوب می شود و در واقع می توان گفت اجرای این تفکر توسط سونوگرافیستها تحولی عظیم و باور نکردنی در روند درمانی و بهبودی حیوان ایجاد خواهد کرد امید واریم این ایده حتی در رشته های پزشکی ایجاد شود و ما شاهد تغییرات چشم گیر در روند درمان انسانها هم باشیم.

با توجه به این ایده امیدواریم بزودی خبر های خوشی در این زمینه به شما بدهیم!.

 

/ 3 نظر / 45 بازدید
احمد

با سلام خیلی جالب بود ممنون از شما

منیژه

سلام وبلاگ مفیدی دارید.از اینکه این مطالب رو آموزش میدید ممنونم.یه سوال دارم. من یه تریر 2 ساله دارم که شهریور پریود شده بود، از 10 روز پیش آلتش بزرگ شده از دیروز هم دوباره پریود شده. مشکلش چیه؟باید ببرم پیش دکتر؟

محمد صادق نیک پور

از لحاظ علمی و تخصصی بسیار جالبه اما فکر میکنید با امکانات و هزینه های امروزه قابل اجرا هست؟؟