مدفوع خواری

مدفوع خواری یا coprophagia به عارضه ای می گویند که حیوان شروع به خوردن مدفوع خود یا حیوان دیگر می کند. این عارضه در سگها بسیار شایع است بخصوص سگهای ماده تا سه هفته بعد از زایمان توله های خود، شروع به خوردن مدفوع توله های خود می کنند تا یک سری مواد غذای مناسب را بدلیل کامل نشدن دستگاه گوارش توله ها از طریق مدفوع دفع می شوند را جذب کنند  و همچنین محیط فعالیت توله های خود را پاکیزه نگهدارند.

مدفوع خواری در گربه ها بسیار نادر است، با دیدن چنین وضعی باید سریعاً گربه را نزد دامپزشک برد.

در خرگوش مدفوع خواری شایع است در دستگاه گوارش خرگوش قسمتی وجود دارد که باکتری های مفید تولید می شود و از طریق مدفوع دفع می شود خرگوش با خوردن مدفوع خود آن باکتریها را وارد ابتدای قسمت دستگاه گوارش خود می کند تا در هضم غذا کمک کند.

در پرندگان خوردن مدفوع شایع نیست و در صورت وجود چنین امری دلالت به بیماری دارد.

اما دلایل مدفوع خواری:

موارد رفتاری: تمیز کردن مادر برای جای توله های خود. پاسخ به تنببه حیوان به دلیل مدفوع کردن و در واقع ترس از تنبیه. استرس ناشی از تغییر در محیط یا شرایط زندگی.

موارد پزشکی: نارسایی در غدد برون ریز لوزالمعده، افزایش فعالیت غدد فوق کلیوی، اختلال در جذب رودهای، انگل رودهای، دیابت، افزایش فعالیت تیروئید، کمبود مواد غذای.

برای برطرف شدن مشکل خوردن مدفوع ابتدا باید عامل برطرف شود در موارد رفتاری بستن قلاده و قدم زدن با سگ کمک شایانی در عدم خوردن مدفوع می کند همچنین می توان بر روی مدفوع طعمهای نامناسب مانند فلفل ریخت. در موارد پزشکی حتما باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود تا علت اصلی برطرف شود. همچنین تغییر جیره غذای که توسط دامپزشک تعیین می شود در بهبودی حیوان کمک می کند.

/ 4 نظر / 701 بازدید
کتایون

سلام آقای دکتر آیا مدفوع خواری درخوک نیز به دلیل جذب موادغذایی وباکتریهای مفید است یا دلیل دیگری دارد.؟

امیر

سلام این بار هم مطلب علمی خوبی ارایه فرمودید. در ضمن اگر بعدا این مطالب را به صورت کتاب گردآوری و چاپ کنید ممنون می شوم. من در کامنت قبلی خودم هم اشاره کردم که مجله دامپزشک مشاور شما هم بسیار عالی است و به دوستانم هم توصیه می کنم آن را بخوانند

سهیل

سلام آقای دکتر چیکار باید بکنم که این عادت بد از سر سگ بیوفته ؟ من دو تا سگ دارم که مادر و دختر هستن که مادر مدفوع بچه رو میخوره و هر چیم دعواش میکنم بازم گوش نمیده و یواشکی کار خودشو میکنه . ضمنا مادر الان حدود 7 سالشه و دخترش هم 5 سال . دکترش هم گفت بخاطر کمبود املاح میخوره . آیا قرص یا دارویی هست که این عادت بد رو از بین ببره ؟ با تشکر

حمیدرضا فصیحی

سلام اقای دکتر یک جفت جوجه ی قرقاول نزاد ریوز دارم که تازه گرفتم در روز اول رفتارشون عادی بود ولی جدیدا شروع به مدفوع خواری کردن لطفا کمکم کنید