سیاست اقتصادی دولت تدبیر و امید به کدام سو می رود

 

ایران به سمت تجزیه شدن پیش می رفت تحریمهای غرب فعالیتهای اقتصادی کشور را فلج کرده بود رشد اقتصادی کشور منفی 5 تا 6 درصد شده بود. انزوای سیاسی ایران مشهود بود و ضرب المثل معروف " تا پول داری رفیقتم، رفیق بند جیبتم " خود را نشان می داد. دانشمندان ایرانی نمی توانستند همپایی دانشمندان دنیا تحقیق و پیشرفت کنند. دربها برای تحقیقات و پیشرفت بسته شده بود. البته در برخی زمینه ها پیشرفت هر چند کوچک داشته ایم اما آمار روند رشد اقتصادی را نزولی نشان می داد. این روند با انتخابات همراه شد بسیاری از مردم این سرزمین تصمیم گرفتند همانند ققنوس دوباره دست به دست هم بدهند و این کشور را بسازند. دولت تدبیر و امید بر روی کار آمد.

پس از گذشت چند ماه سیاستهای دولت مشخصتر شده است.

آنچه برای مردم عادی و در کنار آن اندیشمندان مهم بود تحول در وضعیت اقتصادی کشور بود همه نگران بودند قیمت ارز مانند سیلابی شده بود و با کوچکترین سخن، همه چیز را با خود می بلعید و حتی ویران می کرد، دلالان سرمایه دار تر می شدند، بیشترین آسیب را قشر متوسط می دید، قشر ضعیف در هر صورت فنا شده بود اما قشر متوسط قشری است که موفقترین کودکان را تربیتمی کند و بسیاری از دانشمندان و افراد برگزیده جامعه از این قشر شکل می گیرند درحال نابود شدن بود.

همگان می دانستند که قیمت ارز حباب گونه و بی منطق بالا می رود افراد با در آمد متوسط که قادر به سریه گذاری در مسکن و اتومبیل نبودند سرمایه خود را به سمت دلار و سکه ( چون سرمایه کمتری می خواهد سوق دادند) سیاسستهای پولی بانک مرکزی نا مناسب بود، بی شک یکی از دلایل افزایش ارز تحریمها بود نوسانات ارز کمر وارد کنندگان، صادر کنندگان و تولید کنندگان را شکست. وارد کننده که اجناس خود را با ارز 3000 تومان وارد می کرد و بصورت عمده به دلالان می فروخت در چند روز بعد باید ارز را با 3500 می خرید و هیچ تضمینی نبود که قیمت دلار هنگامی که جنسش وارد می شود چه باشد!

با بکار آمدن دولت جدید حبابها شکسته شد و دلار و سکه روند نزولی خود را پیدا کرد اما به ناگهان رئیس کل بانک مرکزی طی اظهار نظری قیمت کنونی ارز را منطقی دانست و گفت این قیمت باید ثابت باشد!!!

البته تمام مردم از ثابت بودن قیمت ارز خوشحال می شوند اما! کسری بودجه دولت چرا از جیب مردم؟! اگر دولت و سیاستهای پولی بانک مرکزی، قیمت ارز را تعیین می کنند پس چرا رئیس کل بانک مرکزی نگران کاهش قیمت ارز و سکه بازار است؟ یعنی آقایان قیمت مبادلات ارزی را قبول ندارند؟ آیا بانک مرکزی همانند دولت قبل بدنبال فلانی می گردد تا با نشستن بر روی پیت حلبی در کوچه های فردوسی و چهار راه استانبول قیمت ارز کشور را تعیین کند؟

آقای دکتر روحانی مردم با امید بشما رای دادند حتی آنها که به شما رای ندادند، به سیاستها و گفتار شما اعتماد و احترام گذاشته اند حال رئیس کل بانک مرکزی با یک  بحانه کاری از جیب مردم خرج می کند؟ آیا شما که شیخ هستید نامه مولایمان علی را درباره آن شامی که حاکمش خورد فراموش کردید!!!

آیا دولت قصد درآمد زایی برای خود را دارد!!؟ با پائین آمدن قیمت ارز و رسیدن آن به قیمت واقعی مبادلات ارزی بسیاری از کالاها به قیمت واقعی تر می رسند. این سبب می شود درآمد گمرگی کاهش یابد و بدنبال آن میزان مالیات بر ارزش افزوده کاهش یابد. چرا دولت تدبیر و امید هم از جیب مردم هزینه می کند!!!؟ خدا را شکر که صبحانه کاری بود اگر نهار کاری و یا ضیافت شام بود چه بر سر ارز و سکه می آمد؟!!!!

آقای دکتر روحانی بدلیل گرانی سرانه مصرف شیر، گوشت، حبوبات، میوه و .... پائین آمده است این صرفه جوی نیست فاجعه است کاهش مصرف شیر بیماری را در آینده بهمراه خواهد داشت، یعنی داشتن جامعه بیمار، یعنی پائین آمدن راندمان کاری و بدنبال آن هزینه های بیشتر برای درمان بیماران.

آقای رئیس جمهور کدام جوان ایران قادر به ازدواج است؟ قیمت مسکن سر به فلک می کشد جوانان ما قانع هستند و حاضر به اجاره نشینی هستند اما قیمت اجاره هم کهکشانی است!!! شیر خشک، پوشک بچه، لوازم بچه، بیماری، درمان، تحصیل و ... وحشتناک است!!! ایران بسمت پیر شدن پیش می رود! گرانی یکی از دلایل فروپاشی خانواده ها است!!!

دکتر روحانی این رئیس کل آن کنده ای نیست که دود از آن بلند شود!!! و این صبحانه، نهار  و شامها در کشور ما زیاد است!!! خودتان تدبیر کنید و امید ها را ناامید نکنید.

/ 3 نظر / 5 بازدید

درايران 70 ميليون دزد دركنار هم با مسالمت ! زندگي مي كنند

admin ahoo

کسی که برای التیام درد انسان ها می کوشد مهربان است و کسی که برای درد حیوانات دل می سوزاند مهربان ترین انسانهاست... روز ملی دامپزشک بر فعالان این عرصه مبارک باد

محمد

با سلام خدمت آقای دکتر بنده همستر نگهداری میکنم و از خدمت شما چن تاسوال داشتم 1- آیا گاز گرفتن همستر که منجر به خون آمدن دست بشه خظرناکه؟ 2- آیا اشکالی نداره همستر رو در اتاق خوابی که بنده هر شب در اونجا میخوابم نگهداری کنم اشکالی نداره؟ 3- آیا اشکالی نداره که روزی یکساعت اون هم در بعدظهر همستر در در اتاق خودم آزاد بگذارم تا جستجو کنه ؟ 4- آیا بعد دست زدن به همستر مایع دستشویی میتونه دست رو ضد عفونی کنه یا اگه نه به نظر شما چه ماده ای میتونه دست رو به طور کامل ضد عفونی کنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید