پوسیدگی دندان حیوانات

کرم خوردگی دندان حیوانات

کرم خوردگی (Caries) به پوسیدگی قسمت سخت دندان (مینا، عاج و سیمان دندان) گفته می شود که در اثر تخمیر کربوهیدرات ها بوسیله باکتری های که بر روی دندان هستند ایجاد می شود. این عارضه در انسان معمول است اما بدلیل تفاوت جیره غذای سگ و گربه  با انسان، پوسیدگی دندان در حیوانات کمتر دیده می شود. اما در ایران بدلیل تفکر غلط که  حیوان خانگی باید از غذای صاحب خود مصرف کند متاسفانه مشاهده می شود پوسیدگی دندان در حیوانات خانگی ایران رو به افزایش است.

پوسیدگی دندان وابسته به سن، جنس و نژاد نیست و به نوع جیره غذای حیوان بر می گردد. معمولا باکتریها شروع به تخمیر کربوهیدراتی که بر روی سطح دندان حیوان قرار گرفته اند می کنند حاصل این تحمیر تولید اسیدی است که سبب تخریب بافت مینا و عاج می شود در نتیجه مواد معدنی دندان به سمت مایع دهانی می روند و ساختار دندان از داخل شروع به پوک شدن می رود

جهت درمان پوسیدگی دندان ابتدا باید بافت پوسیده شده را برداشت. وجود پوسیدگی سبب می شود کربوهیدارت به راحتی بر روی سطح دندان بنشیند و با حضور باکتری روند تخریب ساختار دندان شتاب بیشتر می گیرد بعد از برداشت قسمت پوسیده باید با مواد مخصوص محل را پر کرد تا بافت آسیب دیده مجددا در معرض باکتری و کربوهیدرات قرا نگیرد.

/ 4 نظر / 188 بازدید
طوطی

سلام بر شما. عذر میخوام مزاحمتون شدم.یه مشکلی برای یکی از جوجه مرغ عشقهام اتفاق افتاده بودم خواستم در موردش از شما راهنمایی بگیرم. سه روز قبل متوجه شدم جوجه مرغ عشق 50روزم پای چپش رو نمیتونه دور میله بگیره واتکای چندانی روی این پا نداره در صورتی که تا قبل اون در ظاهر هیچ مشکلی نداشت.پاش رو که نگاه کردم متوجه شدم کف پاش یه مقدار ورم داره و دوتا از انگشتهاش رو نمیتونه جمع کنه و با دست هم که خواستم انگشتش رو تکون بدم خیلی سفت بود و جمع نمیشد.انگار خشک شده باشه.مطمینم تا قبل از اون مشکلی نداشت نمیدونم یه بکباره چه اتفاقی افتاده.در این سه روز از پماد تتراسایکلین استفاده کردم که اگر عفونی شده بر طرف بشه ولی متاسفانه چندان تغییری نداشته.نمیدونم چرا انقدر این دو انگشتش سفته ولی احتمال میدم به خاطر ورم انگشتش باشه.

طوطی

ادامه(عذر میخوام چون متن طولانی بود قبول نکرد در دوکامنت قرار دادم) حدودا17-18روز قبل بیرون از قفس بود که به یکباره پرید و به دیوار برخورد کرد وتا چند روز بال راستش درد داشت ولی خوب شد ودر ظاهر هیچ مشکلی در هیچ کدوم از پاهاش وجود نداشت خیلی راحت میدوید و از میله های قفس هم راحت بالا میرفت نمیدونم به اون مورد ربطی داره یا اتفاق دیگه ای افتاده.(البته الان هم راه میره ومیدوه ولی معلومه که در این پا درد احساس میکنه وروی میله هم که میایسته چندان فشاری روی این پا نمیاره وگاها این پا رو کلا بالا میگیره) ممنون میشم اگر نظر و یا راهنمایی خاصی دارید بفرمایید. عکسش رو قرار میدم شاید بهتر بشه نظر داد(انگشت کوچک جلو وانگشت کوچک عقب در پای چپ مشکل دارند به شدت سفت شده اند و با دست هم سخت جمع میشه و اصلا نمیتونه انگشتان رو دور میله قلاب کنه ولی هیچ تغییر رنگ یا زایده پوستی رو من مشاهده نکردم) http://uupload.ir/files/6oj5_q0ft_untitled-1.jpg (متاسفانه در شهر ما دامپزشک پرندگان وجود نداره که پرنده رو برای معاینه ببرم پیشش.خیلی ممنون میشم اگر نظری دارید بفرمایید) سپاس از توجهتون.پیروز باشید

امین

سلام ببخشید دوتا سوال در مورد خرگوش داشتم ممنون میشن جواب بدهید.یکی اینکه آیا ممکنه یک گربه به یک خرگوش حمله کنه؟و آیا به سن خرپوش مربوطه؟مثلا ممکنه به خرگوش های بالغ حمله نکنه؟دوم هم اینکه خرگوشا در مقابل برف و بارون چطور حمل میکنن؟یعنی از چه سنی در برایر سرما و گرما مقاوم می شن؟و اگر یه خومه واسش بسازم یا اینکه یه جایی براش بسازم که عایق باشه و درش رو هم طوری ببندم که خود خرگوش بتونه بازکنه چطور؟خیلی ممنون میشم اینجا پاسخمو بدید بازم مچکرم.

امین

منظورم خونه بود