شپش (lice; Pediculosis) بیماری سگ، گربه یا انسان؟

شپش (lice; Pediculosis) بیماری سگ، گربه یا انسان؟

آلودگی به شپش را پدیکولوز می­نامند. شپش­ها حشرات بدون بال هستند و در گروه بندپایان قرار می­گیرندبدن آنها به شکل پشتی شکمی پهن شده است. شپش­ها دارای میزبان اختصاصی بوده و تمام عمر خود را بر روی آن سپری می­کنند و در صورت جدا شدن از بدن میزبان تنها چند روز قادر به ادامه حیات هستند. شپش ها به دو تحت راسته آنوپولورا یا شپش مکنده و مالوفالگا یا شپش گزنده تقسیم می­شوند.

شپش­های مکنده در انسان بیشتر بر روی پوست بدن به خصوص ناحیه شرمگاهی زندگی می­کنند. زمائم دهانی این راسته شپش­ها جهت مکیدن خون میزبان تطابق یافته است.

مالوفاگاها شپش های گزنده هستند و از زمائم پوستی و مو تغذیه می­کنند. از آنجا که اینگونه شپش ها بسیار فعال می­باشند ضایعات پوستی شدیدی را ایجاد نموده که منجر به کاهش یا ریزش مو در ناحیه می­شود.

حیوانات آلوده شده به شپش در قسمتهای کم مو، اطراف گوش و منافذ بدن خارش شدیدی دارند.

شپش­های مکنده موجب کم خونی و ضعف در حیوانات می­شوند کم خونی به خصوص در توله سگ ها و سگ های نژاد کوچک بیشتر مشاهده می شود. افزایش خارش و پنجول کشیدن، خشک شدن پوست، از دست دادن مو بویژه در ناحیه مقعدی و حتی گاز گرفتن بدن توسط خود حیوان یکی از علائم اولیه ابتلا به بیماری است. ابتلای طولانی مدت به شپش، حیوان دچار ناراحتی عصبی ناشی از گزش می­شود. شپش ها گزننده با جویدن سطح پوست ضایعات شدید را ایجاد می کنند و با جویدن ساقه های مو سبب از دست رفتن مو، نازک شدن ساقه های مو و بریده شدن مو می شوند

تشخیص:  بهترین روش تشخیص نمونه برداری توسط نوار چسبناک و مشاهده در زیر میکرسکوپ است. روش دیگر قرار دادن حیوان بر روی کاغذ یا پوشش سفید و شانه کردن حیوان است در صورت ابتلا به شپش، ذرات ریز، تیره رنگ بر روی پوشش سفید مشاهده می شود.

متاسفانه این روزها در شبکه های مجازی خبرهای دیده  و شنیده شده است مبنی بر آلودگی به شپش در کودکان مدارس منطقه یک به علت خوابیدن در یک تختخواب!!! هرچند اصل خبر مربوط به سال 1389 است و عده ای با دوباره بازپخش خبر سعی در منحرف کردن افکار عمومی و ترس یا انزجار از حیوانات هستند.

/ 0 نظر / 71 بازدید