کیست هیداتید

کیست هیداتید انگلی با میزبانهای و اسط بسیار

 

بسیاری از مردم کشور ما حاضر نیستند با حیوانات تماس داشته باشند تا بدین گونه خود را در برابر بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای انگلی محفوظ دارند، یکی از این بیماریهای انگلی کیست هیداتید است که هر ساله در رسانه ها خبر از جدا کردن کیست چند کیلویی از بدن بیمار شنیده و خوانده می شود

عامل بیماری کیست هیداتید انگلی از خانواده سستودها به نام اکینوکوکوس است. میزبان اصلی اکینوکوکوس گوشتخواران بخصوص سگ است و میزبانهای واسط آن گوسفند، گاو، اسب، شتر، خوک و انسان می باشد.

انگل بالغ در روده بزرگ سگ میتواند زندگی کند، اکینوکوکوس سه بندی است و به مخاطات روده می چسبد بند آخر اکینوکوکوس حاوی صدها لارو و تخم است که این بند در داخل روده سگ باز میشود و لارو و تخم انگل توسط مدفوع دفع می شود و این لاروها قابل انتقال به انسان و دیگر حیوانات می باشند. گوسفند با خوردن مدفوع آلوده به انگل اکینوکوکوس آلوده می شود و این آلودگی حتی می تواند سبب مرگ گوسفند شود.

 انسان از طریق بلع تخم انگل آلوده می شود، بلع می تواند در اثر خوردن سبزی آلوده به تخم انگل، تماس با اعماء و احشایی حیوان آلوده( گوسفند ) و یا تماس با سگ آلوده باشد.

 لارو انگل از طریق بلع وارد روده انسان می شود و سپس از طریق خون به دیگر نقاط بدن منتقل و سبب ایجاد کیست در نقاط مختلف بدن می شود. کیست اکینوکوکوس در مو، ناخن و دندانها ایجاد نمی شود. کیست بیشتر بر روی کبد و ریه ها ایجاد می شود ولی در نقاط دیگر بدن مانند مغز، زیر پوست و بر روی سایر ارگانهای بدن ایجاد می شود.

 کیست هیداتید از سه لایه تشکیل می شود و داخل آن حاوی مقدار زیادی مایع است این مایه می تواند به چند لیتر برسد.

 انسان مبتلا به کیست هیداتید می تواند سالیان سال بدون داشتن عوارضی زندگی کند و تنها در زمان جراحی یا رادیوگرافی از بدن، متوجه شود که آلوده است. عوارض بیماری به ارگان درگیر شده مربوط می شود در صورتی که کیست در ریه ها ایجاد شده باشد سرفه های خشک با خلط خونین همراه است. 70% کیستها بر روی کبد تشکیل می شوند.

 شمال افریقا، استرالیا، و کشورهای حاشیه مدیترانه از نقاط بومی کیست هیداتید می باشند. در ایران هم بیماری بیشتر در مناطق روستای گزارش شده است.

 در انسان تنها روش درمان جراحی است که با استفاده از سرما کیست را منجمد و از بدن خارج می کنند زیرا باز شدن و یا ترکیدن کیست سبب ایجاد شوک انافیلاکتیک در انسان می شود.

نکات بهداشتی جهت پیشگیری از کیست هیداتید:

1-    در هنگام ذبع حیوان در صورت آلوده بودن لاشه آن را معدوم نمایید.

2-    از دادن اعماء حیوان ذبع شده به سگها خودداری نمایید ( متاسفانه خوراندن اعماء در میان روستاییان و عشایر متداول است ).

3-    سبزیهای مصرفی خود را با مایع ظرفشویی و یا مواد ضد غفونی کننده تمیز نمائید.

4-    در صورتی که به حیوانات ولگرد غذا می دهید و یا نوازش می کنید حتما دست خود را با آب و صابون بشوئید.

5-    حیوان خانگی خود را جهت درمان انگلی به نزدیکترین دامپزشکی محل اقامت خود ببرید ( با درمان انگلی به راحتی می توان از ایجاد بیماری پیشگیری کرد ).

/ 6 نظر / 78 بازدید
محمد فر

سلام لطفا مطلبی هم در مورد سالمونلا در خزندگان و جوندگان بنویسین . برای خود من خيلی جالبه در اين مورد اطلاعات بيشتری پيدا کنم . ممنون

محمد لطفی زاده

با سلام و احترام آقای دکتر ذاکريان از مطالب خوب شما متشکرم. لينک وبلاگ شما را به قسمت لينک وبلاگ خودم اضافه کردم. البته با اجازه حضرتعالی! منتظر مطالب خوب علمی و تحليلی و صنفی شما در نشريه حکيم مهر هستم. با احترام - دکتر محمد لطفی زاده www.hakimemehr.ir

اميتيس

سلام آقای دکتر از وبلاگ خوب شما ممنونم لطفا اگر امکان دارد در مورد بيماری بی اختياری ادرار در سگ های ماده و روشهای درمان آن هم بنويسيد متشکرم .

م.نقوی

سلام خسته نباشید از مطالب با ارزشتون خیلی ممنونم