جوابیه مشاور دامپزشک در مورد گزارش سایت تابناک

دیروز نشسته بودم که همکار عزیزم دکتر هومن ملوک پور زنگ زد و خبری داد که تکان دهنده بود. البته من به خبرهای تکان دهنده عادت کردم . خلاصه سرتان را درد نیاورم رفتم سایت تابناک مطالب سایت بیشتر از جوابیه همکار گرامی و جوابیه رییس جامعه دامهای کوچک تکان دهنده بود.

گزارش داده شده در سایت تابناک در زمینه نگهداری حیوانات خانگی بود و نویسنده گزارش در اصل مطالب خود را، در مورد نگهداری سگ ها تنظم کرده بود با خواندن گزارش جهتدار بودن نوشته را احساس کردم و در نهایت اطلاع رسانی کذب و خلاف واقع کاملاً در گزارش مشاهده می شد که به آن اشاره می کنم.

1-    در مورد قیمت سگ از زمانی که خودم شروع به کار کردم تا به حال نه دیده ام نه شنیده ام که قیمت سگ از یک میلیون پانصد شروع شود و به بالا برود. هر چند بنظر خودم ارزش آفریده خدواند بقدری زیاد است که این ارقام پائین می باشد و جامعه دامپزشکی امید به افزایش روز افزون قیمت آفریده های خداوند دارد. پیش بینی بنده این است که با طرح هدفمند کردن یارانه ها قیمتها افزایش یابد و احتمالا نگارنده گزارش قیمت ها را بر اساس یک سال از گذشت طرح هدفمند کردن یارانه ها پیشبینی کردند.

2-    نمی دانم بگویم متاسفانه یا خوشبختانه خودتان قضاوت کنید نگهداری و دوست داشتن سگ در تمام دنیا و سراسر ایران گسترش پیداه کرده خودم چند سال پیش مراجعه از نقاط مختلف ایران داشتم که می گفتند وقتی با سگمان بیرون می رویم صدای واق برای ما در می آورند ولی در حال حاضر شاید به جرات می توان گفت که بیست در صد مراجعین من از شهرستانها می آیند حال این رقم را در تعداد کلینیک های تهران ضرب کنید و در نظر بگیرید که حداقل در تمام مراکز استانها و شهرستانهای پر جمعیت کلینیک دام کوچک وجود دارد.

3-    قبلاً هم تذکر داده ام که برای تهیه گزارش و یا پیام رسانی شما باید منبع قوی و علمی داشته باشید و با شخصی مصاحبه شود تا افراد بتوانند الگو برداری کنند مصاحبه با فروشنده مجید نامی بد نیست اما پایه و اساس گزارش نمی شود توجه داشته باشید دامپزشک بیکار هم مانند تمام رشته ها کم نیست. پس بدنیست با بیکاره های مانند ما دامپزشکان مصاحبه شود تا ببیند واقعیت چه چیزی است. متاسفانه الگوهای ما در جامعه در حال عوض شدن هست در جامعه کسانی هستند که حیوانات را بعنوان سرگرمی و پوز دادن نگهداری می کنند که مشکل جامعه دامپزشکی با این افراد است که ذهن تمام افراد را مخدوش می کنند مثالی میزنم از دو تیپ افراد . الف- مراجعم سفارش سگ هفت صد هزار توامانی به فروشنده های سگ داده بود، کمی بعد به کلینیک آمد به او تبریک گفتم که سگش آمده اما با کمال تعجب گفت سگم یک ماه دیگر می رسد و این سگ را از گوشه خیابان خریدم بعد ها پای سگ خیابانی شکست و با توجه به جراحی دو مرحله ای قیمت سگ حیابانی به اندازه یک سگ معمولی تمام شد. ب- مراجعه ای در منطقه ویلا نشین شهر زندگی می کرد پست کاری مهمی هم دارد سگش بی حال و بیمار است وظیفه سگ پاسداری از خانه وامول است بیماری سگ عدم تغذیه مناسب ( سه روز غذای سگ تمام شده بود و کسی غذا نداد ).  خودتان قضاوت کنید فرهنگ ما کجا است اگر ادعای اسلام و شیعه می کنیم در فقه آمده است اگر ظرف آبی دارید و قصد وضو دارید و از طرفی گربه تشنه دارید آب را به گربه بدهبد و خودتان تیمم کنید.

4-    گزارشگر هزینه آرایش و اصلاح ناخن ( رنگ ناخن ) تا حداکثر  دویست هزار تومان می داند نمی دانم این قیمت را از کجا گرفت اما مفهموم رنگ ناخن را نفهمیدم عجب!!! تکنولوژی در حال پیشرفت است!؟ من که درمان و کار مطبوعات می کنم عقب افتادم!! ما دامپزشکان به شدت استفاده از لاک و رنگ را منع می کنم چون سگ می تواند لیس بزند و بخورد و مشکلات معده را برایش ایجاد کند تازه باز گزارشگر جو زده حذف یارانه ها شده است.

5-    در مورد دکتر ابهری ایشان از مولفان خوب در زمین روانشناسی است و خودم چند کتاب از ایشان را دیده ام، با بخشی از صحبت های ایشان موفق هستم چون روانشناسان در خارج کشور به افراد مسن که تنها هستند توصیه می کنند حیوان خانگی نگهداری کنند در مورد بچه ها هم باید توجیه شوند که سگ موجود زنده است نه اسباب بازی. اما متاسفانه در کشور ما یاد گرفته شده که بخشهای از صحبتهای افراد مهم و سرشناس را می گیریم و آنها را جوری بهم می چسپانیم که یک صحبت دیگر در می آید و من به جد معتقد هستم که بخشی از نوشتها (بزاق سگ بیماریزا و حاوی انواع ویروس و باکتری) مربوط به مصاحبه ایشان نیست چون آقای دکتر ابهری در این زمینه خودشان معلومات دارند که بزاق سگ خاصیت ضد عفونی هم می تواند داشته باشد اما جا دارد آقای دکتر با نگارنده گزارش برخورد جدی نمایند تا دیگر هوس چنین کاری را نکند.

/ 12 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
amin

با سلام اگر مايل به تبادل لينك هستين مارو با (دانشجوي دامپزشكي)لينك كنين بعد تو وبلاگ نظر بدين تا لنكتون كنيم. با تشكر- يا علي ........

آرش

سلام واقعا خسته نباشيد ...خدا قوتتان دهد ...درود بر شرفتان...اي كاش در ايران آدم هايي كه مثل شما فكر مي كنند بيشتر بود آه اي كاش......من از چالوس مزاحمتان مي شوم اين جا در محله هاي عيان نشين تعداد قابل توجهي از سگ هاي كوچك نگهداري مي شود ولي متاسفانه شيوه نگهداري و نوع رسيدگي به انها واقعا ضعيفه به همين منظور شما عزيزان مي بايست با اطلاع رساني و فرهنگ سازي اين مساله را حل كنيد .......................من خودم عاشق سگها ي كوچك هستم اما تا حالا نتونستم يه سگ بگيرم چون مشكلات خيلي خيلي زيادي جلوي پامه 1مامانم از سگ مي ترسه2بابام خوشش نمياد كه تو خونه سگ باشه3همسايه ها مي گن سروصدا داره 4نيروي انتظامي برخورد تندي با آوردن سگ توي خيابان مي كنه5برخي از مردم يه جور ديگه به آدم نگاه مي كنند اما با اين همه مشكل بابا و مامانم گفتن اگه پزشكي قبول شم برام ميخرن و از همه ي اين مشكلات چشم پوشي مي كنن كنكور را خوب دادم و فكر مي كنم كه پزشكي قبول شم شما هم دعاكنيد.......اما در مورد اظهار نظر كردن هاي برخي افراد خودبين و ناآگاه از سگ بايد بگم كه علاقه شديد من به سگ كه باعث شد معدل من در سال سوم دبيرستان از15.23به 19.34ب

آرش

ببخشيد آقاي دكتر ادامه كامنت من را كه در مورد برنامه مدشده از صداوسيما بود را مطالعه فرموديد؟ ثانيآ:اگه ميشه در مورد اين باور غلط كه هر سگ سفيد پشمالو رو ترير قلمداد مي كنن بحث كنيد مثلآ يكي از دوستام يه سگ بلوگنس اصل را از اكراين آورده ولي همه مي گن نژادش ترير معموليه خواهش مي كنم در مورد شناخت نژادها در ايران با توجه به اينكه 100درصد اصيل نيستند توضيح دهيد ........با تشكر

سارا

سلام-من خودم دانشجوی دامپزشکی هستم و وقتی با تفکرات افراد جامعه روبرو میشم....خیلی متاسف میشم ...متاسفانه دید جتمعه هم نسبت به این رشته بد هستش.باید خیلی تلاش کنیم تا شاید در اینده شاهد تغییری در این وضعیت باشیم

رنج

درود جسارتا کجا میتونم اطلاعاتی درباره ی تارهای صوتی و برداشتن تارهای صوتی حیواناتی قبیل سگ و خروس کسب کنم (عاشق حیوانات. ولی فضای کم)

رنج

میشه پاسخ رو برام ایمیل کنید؟ www.iran_akardeon@yahoo.com سپاس

zeera iranparast

سلام، تحریمهای اقتصادی بخاطر همکاری نکردن دولت با دنیا در مورد نیروی اتمیایران باعث شده مردم سختی هاش را بکشند. بنزین قلابی ایران تصفیه شده مردم را داره هر روز میکشه. یارانهها را هم به محض اعلام تحریمهای آخر ، برداشتند ولیگفتند برداشت یارانهها هیچ ربطی به تحریمهای جدید ندارد. نون گران، بنزین قلابی و گران حقوقها پایین اجاره خونه که اصلا حرفش را نزن. این همه بد بختی برای پر کردن شکم این پاسدارها و بسیجیها. همهٔ اقتصاد مملکت دست اینهاست اینها از مافیا بد ترند. ایهناس یک تکونی باید خورد و جنبشی کرد.ما ملت پر غرور، قوی ایران هستیم نه ملت بیچاره و سم زده ایران.

اسپایدر گرل

سلام دکتر جون لطفا حوصله کنید و بخونید! من تابستون میخوام یه سگ بگیرم(ترجیحا میخوام آموزش ها رو زود یاد بگیره ، پشمالو نباشه ، پوزه ی خیلی کوتاهی مثل شیتزو نداشته باشه، قدش بیشتر از 30 سانتی متر نباشه ،قیمتش هم بالای 600 تومان نباشه،زیاد پارس نکنه و همین طور خیلی باوفا باشه) میشه یه نژاد به من با این مشخصات بگید لطفا؟ من که خودم گلدن رتریور و لابرادور رتریور رو خیلی دوست دارم ولی متاسفانه قیمت سرسام آوری دارن و گنده هم هستن فامیلای ما چون مذهبی هستن نمیخوام متوجه شن ما سگ داریم ما که میخوایم بالکنمون رو شیشه ی رفلکسی بزنیم و رو نرده هامونم پارچه بکشیم تا هم فامیلا سگمو نبینن هم سگم اونا رو نبینه میترسم پارس کنه(ما و خونه ی بابا بزرگم اینا زندگی میکنیم و خونشونم یه خونه ویلاییه ، ما طبقه ی بالا زندگی میکنیم و هیچوقت هیچ مهمونی بجز دوستم طبقه ی بالا نمیاد و ما هم میخوایم اونو بالکن بالا بزاریم) ببخخششییدد خیلی زیاد شد

اسپایدر گرل

نه اشتباه نکنید بالکن ما خودش به اندازه ی یه اتاق بسیار بزرگه که اگه این کارو کنیم خونمون میشه سه خوابه تازه قرار نیست که برای همیشه بالکن باشه میاریمش خونه میبریمش پارک قدم میزنیم مطمین باشید نمیزارم بهش بد بگذره تازه رفت و آمد ما با فامیلامون سالی یک باره.پس لطفا یه نژاد با همون خصوصیات که نوشتم بگید لطفا و از حرفام برداشت بد نکنید چون تنها آپارتمان ها هستن که تراس های یک متری دارن مال ما 5/5 متر طول و 3 متر عرض و 3/5 متر ارتفاع داره و خیلی بزرگه و قراره که موکتم بزاریم اونجا

alireza

باسلام وعرض خسته نباشید مرغ عشق من پایش شکسته باید چه کار کنم؟