تفاوت بین درگیری ریها (پنومونی) با آلرژی

یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی مطرح می شود تفاوتهای بین آلرژی و سرماخوردگی است حتی چند وقت پیش یکی از دوستداران حیوانات این سوال را دوباره مطرح کرد و خواستار نوشتن و بحث در این مورد شد.

 هر چند از دید ما کلینیسینها این تفاوت بسیار زیاد است اما دغدقه فکری برای صاحبان حیوانات محسوب می شود. یادم می آید در یاداشتهای قبلی توضیح دادم که سرما خورگی در دانش دامپزشکیبرای حیوانات تعریفی ندارد یا به عبارتی مفهومی ندارد زیر قدرت بدنی حیوانات در برابر سرما بهتر از انسان است اما در مورد حیوانات خانگی بدلیل نگهداری در محیط خانه و تطابق بدن با درجه حرارت محیط، این حیوانات نسبت به سرما از خود واکنش بیشتری نشان می دهند و علایمی مانند درگیری ریه ها و سینوسهای بینی ( رینیت ) که در مجموعه تا حدودی مانند سرما خوردگی انسان است به وجود می آید. نشانهای این بیماری می تواند : تب، بی حالی، آبریزش از چشم و بینی، تهوع و بی اشتهای باشد.

اما آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن حیوانات خانگی نسبت به محرکهای خارجی است و در این زمینه دو فرضیه مطرح می شود نخست آنکه ضعف سیستم ایمنی وجود دارد و دوم آنکه سیستم ایمنی کامل است اما ماده آلرژن زا بیش از اندازه و بصورت دائم در تماس با حیوان است و سیستم ایمنی را تحریک می کند. عوامل آلرژن زا می تواند شیمیای ( سموم، عطر، مواد شیمیایی ) ویروس، باکتری، قارچ، انگلها، گرده گیاهان، غذاها، گرما، سرما و حتی موجودات زنده باشند. نشانه های آلرژی معمولا با التهاب و سرخی در صورت، خارش و التهاب در بین انگشتان پا، گوش و ناحیه کپل حیوانات مشاهده می شود. بندرت علایمی مانند عطسه سرفه و آبریزش از بینی دیده می شود.

بهترین راه درمان برای آلرژی حذف مواد آلرژن زا و مصرف دارو تجویز شده برای حیوان است دوز دارو حتما باید توسط دامپزشک محاسبه و استفاده شود و حیوان در مدت درمان باید مرتب توسط دامپزشک معاینه شود زیرای برخی از داروهای استفاده شده دارای عوارضی همچون بزرگ شدن کبد هستند. در مورد در گیری ریه ها و سینوسها هم مصرف خودسرانه دارو توسط صاحب حیوانات می تواند صدمات جبران ناپذیری را به حیوانات خانگی وارد نماید.

/ 1 نظر / 5 بازدید
سینا

سلام.فکر کنم نمک گیر وبنشتتون شدم!!دکتر بنده یه سگ تریر دارم مدتیه بدجور مو ریزش پیدا کرده علتش چه؟بد جوری کلافم کرده.ماده هست و حدود12ماهشه.اگر زحمی نیست به وبگاهم بیاید و آنجا به من کمک کنید.[گل][گل]